ret.jpg
Foto: Profimedia

Myčka byla sice zpopularizována až v 70. letech 20. století, ale tento vynález existuje již více než 100 let. První verzi myčky vynalezl v roce 1850 Američan jménem Joel Houghton. Byla vyrobena ze dřeva a ovládala se pomocí ruční kliky. Tento vynález ale brzy upadl do zapomnění.

Později, v roce 1865 předložil svůj patent L. A. Alexander. I když byl stroj použitelnější než ten předchozí, příliš slávy také nezískal. V roce 1886 však na scénu přichází žena – Josephine Cochrane. Tato Američankou vynalezla první komerčně úspěšnou myčku na nádobí.

Také jsme psali: 7 skvělých vynálezů, o kterých jste možná nevěděli, že je vynalezly ženy

Na svém prvním návrhu pracovala po smrti manžela v kůlně za domem s Georgeem Buttersem, mechanikem, který jí pomohl první stroj postavit. Stroj obsahoval vodní trysky a drátěné přihrádky, které byly navrženy tak, aby se do nich vešly na talíře, šálky a podšálky. Stojany byly umístěny v kole, které bylo uvnitř měděného kotle. Místo ruční kliky její verze myčky využívala motor. Díky tomu na nádobí stříkala horká mýdlová voda, která po něm následně stékala.

FotoJetr.jpg
Foto: Profimedia

Poté, co získala patent, založila společnost Garis-Cochrane Manufacturing Company, a začala vyrábět další stroje. Její cesta k úspěchu však nebyla vůbec snadná. Kvůli práci a materiálům potřebným k výrobě myček byly stroje příliš drahé pro průměrné domácnosti.

V roce 1893 předvedla svou myčku na světové výstavě v Kolumbii, kde našla zájemce o koupi v podobě restaurací a hotelů. Konečně našla někoho, kdo si mohl dovolit koupit stroje za vyšší cenu.
Během následujících let se její podnikání rozrůstalo. Josephine Cochrane nakonec zemřela 3. srpna 1913 ve věku 74 let, letos je to 110 let. V roce 1926 se pak její společnost změnila na KitchenAid, která je nyní součástí Whirlpool Corporation.

profimedia-0148306324.jpg
Foto: Profimedia
 
 Zdroje: Lemelson, THPanorama, Invent

Reklama