Metternichovi nepřátelé o něm říkali, že umí výborně předstírat, a ještě lépe lhát. Ostatně on sám to nevyvracel, když tvrdil, že diplomat si nemusí myslet to, co říká, ale musí myslet na to, co říká. A ženy ho skutečně milovaly! A ne zrovna ledajaké! Choval se k nim kavalírsky, nikdy na nich nešetřil, ani je nekompromitoval. S výjimkou několika málo umělkyň všechny pocházely z vyšších aristokratických kruhů. Dobýval je stejně lehce, jako je pak decentně opouštěl. Podobně dosahoval i úspěchů na poli diplomatickém.
Metternichové sice patřili v 16. století k vlivné a majetné porýnské šlechtě, nicméně v dalších stoletích došlo k finančnímu i společenskému úpadku rodu a ztrátě majetku. V druhé polovině 18. století se ocitají ve Vídni. Rozhodla o tom paní Metternichová. Jedině u dvora totiž mohl její syn udělat kariéru. Jenže jako nemajetné přivandrovalce rodinu vídeňská společnost přijala více než chladně. To se ale mělo brzy změnit!
Thomas Lawrence, Public domain, via Wikimedia Commons
Dvaadvacetiletý Klemens Metternich (1773 – 1859) pyšným Vídeňákům doslova vyrazil dech svým sňatkem s bohatou Eleonorou Kounicovou (1775 – 1825), vnučkou Václava Antonína Kounice, kancléře Marie Terezie. Velkou zásluhu na tom měla nejen paní Metternichová, kdysi dvorní dáma Marie Terezie, ale zejména sama Eleonora.
Ta se do štíhlého, světlovlasého a modrookého Klemense bezhlavě zamilovala. I když dnešní měřítka krásy máme někde jinde, je patrné, že „le beau Clémens“ musel mít pro ženy nesporné erotické kouzlo. Kromě svého vzhledu upoutával pozornost i vybraným chováním. Jezdil skvěle na koni, šermoval, francouzsky hovořil stejně dobře, ba možná i lépe než německy.
Foto: Eleonora z Kounic-Metternichu
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons
Slavná svatba se konala 27. září 1795 na slavkovském zámku, rodinném sídle Kouniců, nedaleko od míst, kde se o deset let později odehrála slavná bitva tří císařů. Eleonora, které říkali Lorel, byla jediná dcera a dědička ohromného bohatství Ernesta Kounice, kancléřova syna. Klemens byl v podstatě „nýmand“, takže se nelze divit, že nebyli Kounicovi dvakrát sňatkem nadšení. Eleonora si ho ale vydupala!
Eleonora nebyla zrovna atraktivní krasavice. Měla však jiné přednosti! Majetek a známosti! Díky nim vděčil Klemens za začátek své závratné kariéry. To jí nikdy nezapomněl! Vážil si jí a i před svými milenkami o ní hovořil vždy s úctou.
Že by ji opustil či se s ní rozvedl? Neexistovalo! Ze sňatku, pro ctižádostivého Metternicha ryze účelového, se narodilo osm dětí, tři synové a pět dcer. Dvě děti zemřely brzy po narození, další tři pak v dospělosti. I když bychom to možná do něj neřekli, Metternich všechny své děti velice miloval a jejich smrt nesl těžce.
Foto: Klemens Metternich, 1808.
François Gérard, Public domain, via Wikimedia Commons
V prvních letech po svatbě vedl Metternich pohodlný život, věnoval se svým zálibám a užíval si bezstarostně bohatství, které mu spadlo do klína. Střídavě žil ve Vídni a na panství Kouniců ve Slavkově. Žil si prostě životem zámožného povaleče…
První větší diplomatickou příležitost dostal v roce 1801 jako rakouský velvyslanec v Drážďanech. Od té doby trvale uvízl v politice a dotáhl to až na rakouského kancléře, kterým byl dlouhá léta až do revolučního roku 1848. Od roku 1801 se také datují jeho první milostné aférky. A že jich bylo!
Foto: Kateřina Vilemína Zaháňská v 18 letech (1799)
Josef Grassi, Public domain, via Wikimedia Commons
Opravdovou femme fatale jeho života se stala vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, u nás známá jako „paní kněžna“ z Babičky Boženy Němcové. Miloval ji jako žádnou jinou ženu, ale zároveň si velice vážil i jejích názorů a politické prozíravosti. Vyjádřil se o ní, že kdyby byla mužem, učinil by z ní ministra či velvyslance. Trvalo mu dlouho, než se mu ji podařilo dobýt. Ostatně měla si z čeho vybírat – mezi její ctitele patřil i sám ruský car.
Uchvátila prý ho už jako dvacetiletá v době jeho působení v Drážďanech. Nezískal ji ale ani při jejich druhém setkání roku 1803 v Berlíně, ani v letech následujících. Povedlo se mu to až o deset let později v Ratibořicích. Tehdy ho Kateřina přesvědčila, aby prosadil zapojení Rakouska do protinapoleonské koalice. No a na oplátku se stala jeho milenkou.
Jenže brzy chtěla víc! Nechtěla se smířit s pouhou rolí Metternichovy milenky a navrhla mu, aby se rozvedl a oženil s ní. Tím ho úplně vyděsila! To přece nemohl Metternich své mimořádně tolerantní Lorel udělat! Nevěra? Proč ne! Ale opustit ženu, která mu dlouhá léta tolerovala nevěry a vychovávala jejich děti, které miloval? Vždyť se díky ní vyšvihl do vídeňské dvorní společnosti! Kdysi prý pravila: „Vůbec nechápu, jak mu může nějaká žena odolat!“ Tak tolerantní byla!
A tak hrdá Kateřina Vilemína po čase vztah s Metternichem k jeho velké lítosti raději ukončila. A aby předešla pomluvám, rozhodla se, že se znovu vdá. Potřetí. Metternich sám také nezůstal, brzy měl náhradu. Vilemína však zůstala jeho největší láskou.
Když v roce 1825 umírá na tuberkulózu oddaná Eleonora, uvědomí si Metternich, co v ní ztrácí. Sám však nezůstane. Ožení se ještě dvakrát, tentokrát z lásky s výrazně mladšími a krásnými ženami, s nimiž zplodí dalších šest dětí. Obě tyto ženy přežije…
Zdroje info: Hlavačka, Milan: O rodinném štěstí velkého kancléře. In: Tajemství slavných. Podivuhodné příběhy světových dějin II., Praha 2001
Liška, Vladimír: Šedé eminence evropských dějin, Praha 2019
Na našem webu jste si také mohli již dříve přečíst:
- „Paní kněžna“ Kateřina Vilemína Zaháňská
- Pauline von Metternich si s císařovnou Sissi příliš nerozuměla
- Marie Terezie – císařovna, která nám zavedla povinnou školní docházku
Nový komentář
Komentáře
Děkuji
Pěkné čtení, děkuji.
Děkuji
Hezké
Děkujeme
Moc zajímavé....
Zajímavé povídání. Takové milé, příjemné. Všechny protagonisty má člověk v paměti ze škol. Polidštění jim velmi sluší