Čerstvý sedmdesátník - Josef Vejvoda, je všestranný muzikant s velmi zajímavým rodokmenem. Jeho tatínek je onen slavný Jaromír Vejvoda, autor slavné skladby Škoda lásky.

Foto1

Pan Vejvoda nejmladší na mě působil při zkoušce orchestru nenápadně a skromně. Prostě „normální“ sympaťák, celebritu byste v něm nehledali. Ale tak to bývá, že ti, kteří opravdu „umí“ a ve svém oboru dosáhnou špičky, ze sebe vůbec nic nedělají. A úplně stejně působil, když jsme se sešli u rozhovoru, který jsme na zkoušce domluvili. Dokonce mně pro čtenářky našeho magazinu poskytl i zajímavé fotky, jak z profesního, tak soukromého života.

Vy jste velmi všestranný a multižánrový hudebník, že? Skladatel, kapelník, dirigent, hráč na bicí… kterou z těchto  profesí preferujete? 
Všechny, které jste jmenovala, dělám rád a podle možností je střídám. 

V knížce SÁGA  RODU  VEJVODŮ s podtitulem Jazzman s polkou v krvi, která vyšla před 10 lety, je možné se leccos dozvědět o historii vaší rodiny s hodně dlouhou muzikantskou tradicí, že?
Ano, trvá už víc, než 150 let! Prvním kapelníkem Vejvodovy kapely byl Josef Vejvoda *1834,  druhým  také  Josef *1871, třetím byl táta a já jsem již čtvrtá  generace. 

Vy jste se ale jako první jste se trošku žánrově „odrodil“? Jak jste se dostal k jazzu? 
V roce 1948 nám sebrali dvě hospody, táta rozpustil kapelu musel jít dělat skladníka do továrny. Podobný osud potkal i mě. Když  jsem chtěl jít studovat konzervatoř, uliční výbor mi nedal doporučení a skončil jsem ve fabrice také. Proč to ale povídám? Proto, že Vejvodovu kapelu jsem rozhodně kvůli politické situaci nemohl převzít. Na konzervatoři jsem ale potkal pár kamarádů, kteří hráli jazz, a to mě ovlivnilo. Začal jsem denně poslouchat hlas Ameriky – Willise Conovera, vše jsem si nahrával a pečlivě studoval. Školy na jazz tenkrát žádné nebyly a toto byl  jedinný  způsob, jak se jej naučit, odposlouchat, jak to dělají jiní. Byl jsem mile překvapen, když mi Karel Velebný v roce 1967 nabídnul angažmá v S+HQ. (Spejbl a Hurvínek Quartet).

Jazz je druh hudby, ve které se dá improvizovat, vyjadřovat momentální náladu a stejná skladba zazní na koncertech pokaždé trochu jinak. Není to jako ve vážné hudbě, kde je vše vypsané a skladby se dají  hrát buď pomaleji nebo rychleji, silně nebo slabě. V jazzu je daleko více svobody, tvůrčích možností, a to mě na něm baví.

Díky za sebe i čtenářky za poučení. Přestože mám za otce kdysi slavného zpěváka (Richard Adam, pozn. autorky), o hudbě toho až tak moc nevím. Po revoluci jste přece jen ale na rodinnou tradici navázal, že? 
Když  tatínek zemřel, uvědomil jsem si, jak velký za sebou nechal odkaz. Obnovil jsem Vejvodovu kapelu, založil salonní orchestr a nahrál skoro všechny tatínkovy písničky. Tehdy vznikla moje přezdívka „Jazzman s polkou v krvi“.  

Tak teď z jiného soudku: Jste velmi podobný podobný Sean Connerymu, kdy vám to poprvé někdo řekl?  
To bylo v roce 2002, když jsem dirigoval v Carnegie Hall Hudbu Hradní stráže. Byl to tehdy asi můj nějvětší hudební zážitek: Potlesk vestoje v nejslavnější hale světa.

Foto3

Foto4

Po koncertu přišlo mnoho gratulantů a asi deset z nich mi říkalo: „A víte, že jste  podobný Sean Connerymu?“ 

Foto5

To určitě - i když si nejsem jista, který z vás dvou by měl být na tu podobu víc hrdý! ☺S USA vás spojuje ještě exprezident G. Bush, že? Prý si s ním dopisujete?   
No, dopisuju… pan prezident mi v roce 1991 odpověděl na můj osobní dopis, který jsem mu poslal po jeho návštěvě Československa v roce 1990. Hrál jsem mu totiž na slavnostní večeři. 

Foto7

Zprava: S F.Uhlířem, J..Stivínem,  K. Růžičkou, G. Bushem a velvyslankyní  USA Shirley Jane Temple Black

A tady máme společné foto s dvojnásobnou mistryní světa v krasobruslení Ájou Vrzáňovou (1931-2015) a vaší krásnou manželkou Květuškou (vlevo).

Foto8

Další s populárním houslovým virtuózem Pavlem Šporclem, se kterým jste hrál před 10 lety v Rudolfinu. 

Foto9

Vaše nejmladší dcera, Zuzana Vejvodová, je herečkou - mojí oblíbenou ze seriálu Ulice. Úplně jinou postavu ztvárnila ve filmu Fotograf. No jasně - má vaše oči! Spolupracujete spolu třeba na jevišti? 

Foto11

Na jevišti jsme spolu ještě nespolupracovali, ale v divadle ano. Se ženou navštěvujeme často Vinohradské divadlo, kde má Zuzanka stálé angažmá. Ale na jednu hudební spolupráci si vzpomínám. Asi před 30 lety jsme chodívali hrát sousedům i mému tatínkovi na Vánoce koledy.☺

I další z vašich čtyř dcer je umělkyně - dokonce jde ve vašich šlépějích, je dirigentkou, že? Takže to už je 5. generace muzikantů z rodu Vejvodů! 

Foto12

Dcera Monika (vlevo) vystudovala skladbu a dirigování na Konzervatoři a HAMU. Má ale čtyři děti, a tak jí momentálně na hudbu nezbývá moc času. Vlastně doma diriguje ty čtyři děti.☺ 

Na fotce vidíte Moniku vlevo, Zuzanku vpravo a naše vnoučátka Bětušku, Dana a Dominika v mé náruči. Fotka vznikla po premiéře mojí skladby „Tři malé lásky“.

Foto13

Co nejraději děláte, když se zrovna nevěnujete muzice? Máte nějaké hobby? 
Snažím se, pokud možno, trávit čas právě s vnoučaty. Zasportovat si s nimi, udělat nějaké výlety, vzít je na koncerty atd… 

Děkuji za zajímavý rozhovor a přeji dodatečně i za naše čtenářky všechno nejlepší! Hlavně hodně zdraví, radosti s vašimi ženami - manželkou, dcerami a také vnoučaty.... no a ať se vám daří i pracovně! 

Foto14

Josef Vejvoda je „na roztrhání“ - jde doslova od koncertu ke koncertu. V těchto dnech připravuje nejen ten v Redutě, který už je beznadějně vyprodaný, ale i další po celé republice s různými hudebními tělesy, například teplickou filharmonií. Pokud máte chuť některý navštívit, poohlédněte se po vstupenkách včas.

Reklama