Českého filmového a divadelního herce Josefa Somra dnes čekají oslavy jubilejních 75. narozenin. Narodil se 15. dubna 1934 ve Vracově u Kyjova.
Josef Somr absolvoval v roce 1956 JAMU v Brně, což byl první krok k jeho vytoužené herecké kariéře. Po studiích se objevil na jevištích několika českých a moravských divadel. Dočasně působil v divadle v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a na začátku 60. let se představil i v divadle v Pardubicích. S příchodem do Prahy odstartovala jeho úspěšná kariéra jak na divadelní scéně, tak ve filmovém průmyslu.
Pamětníci si ho mohou vybavit v inscenacích Mandragora, Piknik nebo Revizor. Na sklonku 70. let přišla nabídka, kterou nemůže divadelní herec odmítnout – angažmá v činohře Národního divadla.
První filmovou příležitost mu nabídla v roce 1964 tvůrčí dvojice režisérů Ján Kadár a Elmar Klos v dramatu Obžalovaný. Od této doby se začal stabilně objevovat v českých filmech.
V roce 1966 ho režisér Jiří Menzel obsadil sice do vedlejší, ale velice výrazné role ve filmu Ostře sledované vlaky. V oscarovém příběhu ztvárnil výpravčího Hubičku, který ve slavné scéně razítkuje zadeček své mladičké kolegyně.
V průběhu 60. let si také zahrál v historickém dramatu Františka Vláčila Údolí včel, v komediích Soukromá vichřice a Hotel pro cizince nebo ve filmové adaptaci románu Milana Kundery Žert.
Režisér Jiří Sequens si ho vybral do svého detektivního příběhu Vražda v hotelu Excelsior z roku 1971, objevil se v dětském filmu Páni kluci, v komediích Léto s kovbojem, Což takhle dát si špenát, Báječní muži s klikou, Pozor, vizita! nebo Slavnosti sněženek.
V jeho hereckém rejstříku jsou snímky rozmanitých žánrů, nevyhýbal se komediím, dramatům, psychologickým, kriminálním ani dětským filmům.
Po sametové revoluci stále patřil k vytíženým hereckým osobnostem. Diváci si ho mohou pamatovat z komedie Černí baroni z roku 1992, z lyrického snímku Jaromila Jireše s názvem Helimadoe, z komedie Stůj, nebo se netrefím z roku 1998, z pohádek Královský slib, Čert ví proč nebo Anděl Páně.
Z nedávné doby vytvořil hlavní roli otce ve snímku O rodičích a dětech, který natočil před dvěma lety Vladimír Michálek. Režisér Jan Hřebejk ho obsadil do komedie U mě dobrý a v českých kinech se naposledy představil jako Antonín Doubrava v komedii Svatba na bitevním poli v režii Dušana Kleina.
Somr má na svém kontě dvě divadelní ceny Thálie, které získal v letech 1997 a 2001 za své herecké výkony v inscenacích Romance pro křídlovku a The Gin Game. Prezident Václav Klaus mu v roce 2005 udělil medaili Za zásluhy za jeho přínos české kultuře.
Nový komentář
Komentáře
Má nádherný hlas, ten se mi líbí nejvíc! Líbí se mi , jak udělal Proroka.
Všechno nejlepší!
Perfektní,jen tak dále:))
GRATULUJI
HLAVNĚ HODNĚ ZDRAVÍČKA
Blahoželám, krasný vek, chcela by som sa dožít... :)
Nejvíc si ho pamatuju ve filmu Lvíče.
Gratuluju.
gratuluji
Dobrej herec, přeji vše nejlepší.
taky se přidávám ke gratulaci a hlavně hodně zdraví

Pan Somr je můj oblíbený herec, přeji mu kupu zdraví a sil a těším se na další jeho filmové a televizní postavy.
Všechno nejlepší k narozeninám,hlavně zdraví a další pěkné role ve filmu a v TV!
Gratulujeme...a prejeme hodne zdravi, stesti a jeste plno vybornych roli.Diky p.Somr....
Blahopřeji a přejí hodně zdravička a hereckých úspěchů.
krásný věk, hodně úspěchů a zdravíčka
Jeho postavy byly lidsky obyčejný a pradivý.Škoda že takové herce už dneska na obrazovce moc nevidíme.Spíš jsou tam takový načančaný paňáci.
Gratulujeme!