Klír se hrabe ve šrotu. Klír propadl odpadu. To by byly krásné bulvární titulky. Ale musím vás zklamat. Všechno je to pravda, jako že se Dana Svobodová jmenuju.

Sám návrhář nám to potvrdil. „Před samotným navržením modelu jsem strávil několik dní ve sběrných dvorech, kde jsem pečlivě vybíral ty pravé elektrospotřebiče, které klady šatů co nejvíce podtrhnou.“
Jestli našel ve šrotu (přesněji řečeno ve vysloužilých elektronických součástkách) zalíbení a dokázal mu vdechnout novou krásu, budete moci posoudit sami. Počítačům prý vůbec nerozumí, zajímají ho spíš jejich barevné vnitřnosti. Ty ho inspirovaly k modelu, který nám ještě v syrovém stavu předvedl ve svém salonu.

Uznejte, že jsem si takovou příležitost nemohla nechat ujít.Ať si myslíte o módě Josefa Klíra, co chcete, vždycky ve vás vzbudí nějaké emoce. Buď vás provokuje, nebo fascinuje, ale rozhodně vás nenechá chladnou.

O to víc jsem byla zvědavá, s čím přijde tentokrát. Když jsem se tak sápala na Jánský vršek, kde má ateliér, v duchu jsem si kladla otázky.
Jak si asi poradí s materiálem, který jsme zvyklé vídat na skládkách a sběrných dvorech? Je vůbec možné vyrobit šaty z vysloužilých elektrospotřebičů?
Mezi námi děvčaty, ono to není zase nic tak převratně nového. Už jako studenti scénografie jsme navrhovali kostýmy z všelijakého haraburdí, šrot nevyjímaje. Ale nikdy jsme je (naštěstí) nemuseli realizovat, papír snesl všechno".

Konečně možná uvidím zhmotněný studentský sen a spatřím na vlastní oči třeba sukni sestavenou ze spirál od vařičů, róbu z hadic od vysavačů, korzet z vysloužilých mobilů nebo vlečku z myší a klobouk ze starého mixéru.Jak to bude dávat dohromady? Šicím strojem? Těžko. Bude pracovat s pájkou, tavicí pistolí, nebo dokonce s autogenem?
A nebo na to půjde mnohem prozaičtěji a hotový látkový základ pošije jen drobnými součástkami ze střev spotřebičů? Teď už to vím. Josef Klír zvolil jemnější a hlavně estetičtější variantu B.
Vlastně by vás na první pohled ani nenapadlo, že se jedná o „šrotomodel." Kromě drátěného krytu od ventilátoru na hlavě modelky. Ten elegantně protnul bažantími péry, krásné červenooranžové drátky úžasně sladil s podzimně zbarvenými šaty, zajímavé čtverečkové destičky (ani nevím, z čeho byly) vypadaly jako šperky z mosazi a smaltu.
Šrot" byste spíš hledali.Kdo čekal nového Nepraše (sochař, který své plastiky tvořil z železného šrotu) v módní branži, cítil se možná zklamán nebo dokonce podveden, já byla ráda, že mě Klír zase tak trochu převezl.

Místo laciného teatrálního gesta rafinovaná elegance. Dalších šest modelů bude předvedeno 9. září na pražském Andělu v rámci Šroto módní show.

Co tomu říkáte?
Líbí se vám móda Josefa Klíra?
Zajímaly by vás i jiné modely z této netradiční kolekce?
Reklama