bon-jovi-seznam-i-text.jpg
Foto: Profimedia

Jon Bon Jovi se narodil Carol Shankey Bongiovi a Johnu Bongiovimu 2. března 1962 v Perth Amboy ve státě New Jersey v USA. Již během svých školních let snil o tom, že se stane rockovou hvězdou. Zatímco přes den chodil do školy, večer a po nocích vystupoval v barech se svou tehdejší kapelou. Po nějaké době se připojil k R&B kapele Atlantic City Expresway, se kterou slavil své první lokální úspěchy. Kapelu ale opustil, protože v ní neviděl budoucnost. V roce 1982 napsal John skladbu Runaway, která byla brzy hrána v rádiích. Díky tomuto úspěchu podepsal 1.července 1983 smlouvu u společnosti Polygram. Na přání firmy změnil John jméno a z Johna Bongioviho se stal Jon Bon Jovi.

Roku 1983 měl tedy Jon Bon Jovi smlouvu, kapelu a 300 000 dolarů dluh (v přepočtu téměř 7 milionů korun), které vynaložil na svou hudební kariéru. První album skupiny Bon Jovi, které vyšlo roku 1984, bylo tedy napsáno s nutností úspěchu. Bylo ovšem spíše průměrné a neslavilo velký úspěch.

Výraznější úspěch zaznamenalo až třetí album Slippery When Wet, které na vrchol dostala především skladba Livin’ On A Prayer. Kapela po vydání desky vyrazila na turné a zahrála celkem na 200 koncertech během 16 měsíců.

Albem These Days, vydaným v roce 1995, upevnila skupina svou pozici v hudební branži. These Days bylo album chmurné, avšak plné nápadů, s nimiž experimentovala a ukazovala své hudební umění. Následné turné po velkých stadionech světa bylo vyprodané. Přesto kapela v roce 1996 vyhlásila, že se členové chtějí vydat na sólovou dráhu.

Kromě hudby se Bon Jovi věnoval také filmu. Natočil šestnáct filmů a mezi jeho nejznámější snímky patří Mladé pušky II. Televizní diváci ho ale také mohli spatřit v seriálech jako je Sex ve městě či Ally McBeal.

I na prahu šedesátého roku je rocker stále aktivní. Jednoznačným důkazem je jeho turné Bon Jovi 2022.

Zdroje: Osobnosti - Jon Bon JoviWikipediaČSFD