Proto jsme se zeptali výživové poradkyně, paní Martiny Dvořákové, aby nám odpověděla na několik zajímavých otázek.
5b34a52b331b3obrazek.png

Jak vzniká jojo efekt, co to vlastně je?

Jojo efekt je opakované nabírání hmotnosti zpět po ukončení hubnutí. Většinou vznikne tehdy, když zvolíme nesprávnou dietu, příliš snížíme denní kalorický příjem nebo dokonce hladovíme. Naše hmotnost se sice snižuje, ale na úkor svalové hmoty a ne tuků. To se stane proto, že tělu nedodáváme dostatečné množství živin nebo jsou živiny ve špatném poměru. Svaly ubývají, tuky zůstávají. Tělo si je drží na horší časy. Je to taková sebeobrana proti vyhladovění. My se uspokojíme výsledkem, protože číslo na váze je nižší a vrátíme se k původním stravovacím návykům, protože v dietním režimu nevydržíme zůstat dlouhodobě. Vyhladovělé tělo pak okamžitě reaguje a začne si znovu tvořit zásoby, takže hmotnost jde opět nahoru a mnohdy ještě o pár kg navíc, než byla ta původní před zahájením diety.

Proč se ho většina žen, které drží dietu, bojí?

Dovolím si tvrdit, že jsou to špatné zkušenosti z předchozích pokusů o hubnutí. Mnoho žen takto kolísá na váze i několikrát do roka. Jediná možnost, jak se zbavit nadváhy či obezity a novou hmotnost si udržet ale spočívá v trvalé změně stravovacích návyků. Pokud zhubnu pomocí proteinové diety, kde jsou výsledky velmi rychle viditelné, je zásadní se vracet k běžnému zdravému jídelníčku pozvolna. Především jde ale o úplnou změnu původních stravovacích návyků, dodržování zásad zdravé výživy a také nesmíme zapomínat na pohyb.

Jaké jsou mýty spojené s jojo efektem?

5b34a38f83ca1obrazek.pngJsou například nějaké kombinace potravin, při kterých se snadno hubne a následně je ale jojo efekt zaručen? Některé ženy to tak vnímají. Nebo naopak složení jídla je takové, že člověk hubne a následné riziko jojo efektu je nízké. Je to pravda?

Ptáte se na kombinace potravin, které vedou k jojo efektu. Jsou to všechny takové ty jednostranné diety postavené na ovoci jako např. melounová, ananasová, tukožroutská, mléčná apod. Dochází sice ke krátkodobému odvodnění, ale trvalý efekt nemají žádný. Po návratu k běžné stravě se i hmotnost vrací velmi rychle zpátky.

O Martině Dvořákové
Martinu nadchl zdravý životní styl natolik, že svůj koníček proměnila v roce 2006 v hlavní pracovní náplň. Jako výživová poradkyně vede a motivuje klienty i z řad celebrit k úspěšnému hubnutí. Mohli jste ji vidět také na televizních obrazovkách v pořadech Snídaně s Novou, Sama doma nebo Dobré ráno na České televizi nebo V ránu na gauči na TV Seznam, kde se podělila o své zkušenosti a dietní tipy.

Od začátku roku 2015 se stala hlavní výživovou poradkyní KetoDiet, oblíbené české proteinové diety.

Věnuje se také vlastnímu blogu o zdravém vaření pro celou rodinu. Začtete se do jejích článků www.ketomartina.cz   nebo ji sledujte na Instagramu @ketomartina.
 
Naše články

Reklama