John Bock

Sledovat plamenné vystupování Johna Boka je někdy zábavné, někdy vás ale jeho názory naopak rozčílí. Když před nedávnem kritizoval rodiče zneužitých dětí za nedůslednou péči v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, jistě by si vysloužil od leckteré ze čtenářek políček. To, zda oprávněný, nebo ne, to posuďte sami.

My jsme se s Johnem Bokem setkali v TV Barrandov u příležitosti natáčení pořadu Suďte je!, ve kterém vystupuje jako obhájce obžalovaných. K této práci konec konců nemá příliš daleko, je totiž předsedou a zároveň i jedním ze zakladatelů Spolku Šalamoun (www.spoleksalamoun.com), který se snaží hájit občany a poukazovat na chyby české justice. Díky svým aktivitám byl v minulosti například navržen presidentem Václavem Klausem do pozice ombudsmana, na tento post byl však znovu zvolen Otakar Motejl...

Jméno: John Bok
Datum narození: 24. října 1945
Znamení: Štír

Jak vlastně vznikla vaše spolupráce na pořadu Suďte je?
Byl jsem televizí Barrandov osloven, protože věděli, že ve Spolku Šalamoun děláme sporné kauzy. Nejdřív nás požádali, jestli bychom jim nenabídli některé případy. Se souhlasem našich klientů jsme jim tedy některé poskytli. Potom mi nabídli roli divokého obhájce.

Jak se v té roli cítíte?
Docela mi to vyhovovalo a vyzkoušel jsem si práci obhájce. Myslím si, že bych byl velmi dobrý, i když hodně plamenný obhájce. Nejsem sice znalý konkrétních paragrafových znění konkrétních zákonů, ale to není tak důležité, protože právo by mělo být vnímáno citem nebo, jak se říkalo dřív, selským rozumem. Ty paragrafy si potom doplníte. Ono je důležité, aby měl v sobě člověk nejen právní vědomí, ale i právní cit. Toho se, myslím, nedostává ani advokátům a soudcům, protože jenom znají paragrafy, ale s člověkem to nemá nic společného. Právo by mělo fungovat ve vztahu k lidským bytostem, jinak nemá žádný význam. Je vytvořeno právě proto, aby spolu mohli lidé existovat a žít. Jestliže z toho člověka vyjmete a budete jenom suše formálně posuzovat případy, pak to není právo, ale bůhví co. Rozhodně to ale nemůžu nazývat právem, to je vždycky vztažné k lidské existenci.

  • Sledujte tuto středu (27.5.2009) od 21.15 pořad Suďte je! na TV Barrandov. Natáčení se zúčastnila i redakce magazínu Žena-in v roli porotců!

Suďte je!

Zmínil jste Spolek Šalamoun, můžete ho čtenářkám trochu představit?
Vznikl před mnoha lety, trochu jako následník VONSu - Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných za doby totality. Ve VONSu byli lidé jako Petr Uhl, Václav Havel a další disidenti. Po listopadu ´89 jsme si naivně představovali, že právo a soudy budou fungovat tak, jak mají. To se nestalo, a dokonce s ukázalo, že někdy dochází k ještě větším zhůvěřilostem než za totality. Mrzí mě, že to musím říct, ale je to tak. Výsledek byl takový, že jsme se začali znovu zabývat různými kauzami a založili Spolek Šalamoun, protože jako organizace máme mnohem lepší prostředky než jako jedinci.

Vy na veřejnosti vystupujete hodně emotivně. Nedávno jsem vás viděl v pořadu paní Jílkové o pedofilech. Řekl bych, že spousta našich čtenářek by s vámi v mnoha ohledech nesouhlasila. Například jste hájil práva pedofilů. Nepřijdou vám takové postoje příliš radikální?
John BokNejsou radikální. V mnoha civilizovaných západních zemích se uznává, že trest je trestem za to, co jste spáchal. Trest v tu chvíli znamená to, že vás někdo omezí na svobodě. Vy si trest odpykáte v „jak se říká" nápravném zařízení. Víte, já si nemyslím, že se lidé ve vězení mohou napravit, v devadesáti procentech případů se naopak jejich chování zhorší. Ale když už jsou odsouzení, tak by měli mít práva, která jim zákon zaručuje, tedy: stravu, ubytování, čisté oblečení a slušné zacházení. Pokud ovšem netrojčí i tam. Ale za to budou potrestaní následně.

Dobře, ale pedofil?
S pedofily je to navíc daleko složitější, to není člověk, který se může rozhodnout. On si to neustavil, že bude pedofil, stejně tak jako si to neustavil třeba homosexuál. Jedná pod vlivem toho, co s ním příroda udělala - což ho sice neomlouvá, protože stále má nějaký intelekt, takže nějaká zodpovědnost zůstává, nicméně to puzení a jednání je zapříčiněno tím, jak ho příroda udělala. To bychom museli trestat přírodu, což nejde. Proto ty lidi izolujeme. Buď je léčíme tak, že je zavřeme do nějakého ústavu, nebo dostanou tak zvanou „humanistickou nabídku", která spočívá v tom, že si nechají uřezat varlata. To je absolutní nesmysl. Psychologicky i historicky je dokázáno, že i lidé s uřezanými varlaty nakonec stejně spáchali další trestný čin. Spousta věcí se totiž děje v mozku - v čelním laloku a v podvěsku mozkovém. O tom ale nikdo nemluví.

To ale nejsou všechny možnosti...
Vedle toho máte ještě chemoterapii, která není o nic méně účinná než uřezání varlat, s tím rozdílem, že zůstáváte plnohodnotným člověkem. Nevím, proč by pedofil nemohl zůstat plnohodnotným člověkem, vzít si ženu a s ní mít vlastní děti a stát se zodpovědnějším. Tento způsob považuji za daleko humánnější, už jen proto, že žijeme v civilizované společnosti. To bychom mohli za chvíli utínat zlodějům ruce, no tak kde to potom jsme? Buďto budeme akceptovat práva a snažit se těm lidem pomoci, nebo je jenom potrestáme - uřízneme varlata, usekneme ruce.

John Bock

Ale to přece není stejné...
Jednomu mému příteli několikrát vykradli barák. To je tak odporné, když si představím, že tam někdo vlezl a bral do rukou hodnotné věci, nejen finančně hodnotné, ale i rodinné... také je mi z toho zle. Ale tak tedy přistupme na arabské právo a utínejme ruce. Vyřešíme to, ale nemůžeme si říkat, že jsme civilizovaná společnost. Pedofil se může vyléčit, když mu uříznete varlata, tak už nikdy nemůže mít děti, to vám přijde správné? Není to jednoduché a je to na dlouhou diskuzi. Každopádně jsem zásadně proti mrzačení a tvrzení, že to ti lidé dělají dobrovolně, je velká lež. Jsou dlouhodobě pod barbituráty, já nevím, jestli jste někdy byl pod barbituráty, ale člověk, který byl dlouhodobě pod barbituráty, jistě ví, o čem mluvím...

Když vidíte venku povalovat se feťáky a bezdomovce, kteří obtěžují kolemjdoucí, jak to na vás působí?
Je mi z toho smutno. Neznám jejich osud... znal jsem ale spoustu bezdomovců, kteří spořádaně žili, potom se rozvedli, ztratili ženu, spousta jich byla za totáče na ubytovnách. Firmy zavřeli, ubytovny zavřeli, ti lidé ztratili domov, práci a byli ztracení. V tom okamžiku se člověk stává sociální obětí. Ne každý je vybavený, bránit se tomu. Vždycky bych hledal cestu takovou, aby humanitární organizace těmto lidem pomáhaly.

Pojďme trochu k vám. Vy jste byl prezidentem Klausem navržen na ombudsmana, jak by se vám taková pozice líbila?
Líbila, nelíbila, co na to říct? Určitě bych byl lepším ombudsmanem než Otakar Motejl.

 

 

Když jsme mluvili o těch pedofilech, vy sám máte několik dětí, vaše dcera si vzala herce Pavla Lišku, bál jste se o ně?
Vodili jsme je až skoro do dospělosti do školy. Možná jsem podle někoho příliš úzkostlivý, nevím. Dneska se mají všichni fajn. Dcera je tanečnice a herečka, druhá ještě studuje a synek je ekologickým aktivistou. S ním se vždycky dohaduju (smích), nevím, jestli ho znáte, jmenuje se Jan Rovenský.

Působil tuším v Greenpeace?
To je on.

Máte nějaký recept, jak si užít den? Když třeba víte, že vás v něm čeká něco nepříjemného?
Já tyhle věci neřeším. Skoro každý den pracuji dlouho do noci - včera jsem šel spát v pět ráno. Mám stále spoustu věcí, které musím řešit, tak mě nenapadá přemýšlet nad tím, jestli jsou mi nepříjemné, nebo příjemné. Prostě jsou. Po ránu vždycky rychle vyskočím z postele a je to. Když si chci potom zpříjemnit den, poslouchám hudbu nebo napíšu nějakou báseň.

Vy píšete básně? Která je nejlepší, co jste napsal - řeknete mi ji?
No, ano, ale moc se s tím nechlubím. I když mi Ivan Martin Jirous neboli Magor říkal, že jsou to dobré kusy - a uznejte, když vám něco takového řekne Jirous... nějak ještě nejsem připravený vyjít s tím na veřejnost. Třeba jednou...

My jsme ženský magazín, řekněte mi, co děláte, když chcete svoji ženu potěšit. Máte nějaký zaručený způsob?
Zaručený způsob nemám. Nevím, většinou jí koupím nějakou kytičku nebo dárek. Jsme spolu přes třicet let a pořád jsme spolu rádi.

A když chce manželka potěšit vás, jak to udělá?
Jsem jenom mužskej. Vždycky mě potěší, když se se mnou chce hezky pomilovat (směje se).

Co byste popřál čtenářkám našeho magazínu?
Aby se měly rády.

Fotografie: Archiv TV Barrandov

 

Kam dál? Žena-in na TV Barrandov

Těšte se na středu!
Budeme v televizi, tak se koukejte koukat!
Suďme ho, vrahouna!

 

Je vám John Bok sympatický? Souhlasíte s jeho názory?

 

Reklama