jogurtový chléb

Když objevíte kouzlo kváskového chleba, tak už nebudete chtít jíst jiný. Už vám nebude stačit chléb z obchodu, budete chtít, aby vám domov voněl pečivem, které jste právě vyndali z trouby. Zalíbí se vám, že vaše děti budou chtít jen ten váš, domácí.

Já jsem se do kváskového pečení zamilovala díky kurzu u skvělé Gábiny Hradecké. Ta jezdí po celé republice a rozdává nejen kvásek a rady pro začínající i pokročilé pekařky, ale také dobrou náladu a úsměvy. Na jejím webu o kváskovém pečení najdete termíny kurzů, které si Gábina naplánovala. Třeba se některý bude konat právě ve vašem okolí.

U nás byl dlouho nejoblíbenější podmáslový chléb. Ten teď nahradila další pecka. Zdá se příliš obyčejný. Ale je to ten pravý, poctivý chléb. Jogurtový.

Základním předpokladem je, že už máte doma v lednici kvalitní žitný kvásek.

Suroviny

Kvas

  • 30 g žitného kvásku
  • 150 g vody
  • 150 g žitné chlebové mouky
  • 50 g kvalitního bílého živého jogurtu

Finální těsto

  • kvas
  • 300 g vody
  • 400 až 450 g pšeničné chlebové mouky
  • 10 až 14 g soli, podle toho jak moc nebo málo solíte
  • kmín, pokud máte rádi kmínový chléb
  • přidat můžete třeba i nějakou čerstvou bylinku nebo cibulku

jogurtový kváskový chléb

Postup

Nejprve si připravte kvas. Ten musí zrát 12 hodin na teplém místě. Všechny suroviny smíchejte a umíchejte hladkou hmotu. Nádobu, ve které kvas mícháte, zabalte do igelitového sáčku.

Po dvanácti hodinách (ideálně založte kvas večer a pečte ráno) přidejte další suroviny. Umíchejte nelepivé těsto, které nechejte hodinu odpočívat v míse.

Těsto z mísy vyklopte na pomoučený vál. Teď přichází na řadu hnětení a vytahování těsta rukama. Dostanete do něj své teplo, ven z něj zbytečný vzduch a těsto krásně propracujete. Až máte pocit, že jste těsto zpracovali, vytahali a prohnětli dost, vytvarujte z něj bochník - kulatý nebo oválný, podle tvaru ošatky, ve které bude kynout.

Celý bochník pomažte trochou bramborového škrobu, aby se těsto nepřilepilo k ošatce. A překlopte bochník do ošatky. Ošatku zavřete do sáčku, ve kterém předtím kynul i kvas. Pro tyto účely používám středně velký sáček do koše.

Teď můžete nechat chléb kynout při pokojové teplotě, asi dvě hodiny. Já už se pravidelně spoléhám pouze na lednicové kynutí. Nechám ošatku několik hodin kynout v lednici.

Troubu si předehřejte na nejvyšší možnou teplotu, ideálně 250 °C. Na dno trouby dejte plech a do středu trouby také, ten plech, na kterém se bude péct chléb. Až je trouba dokonale předehřátá, vyklopte vykynutý bochník na dřevěné prkýnko nebo jinou podložku, kterou budete sázet chléb do trouby. Na tuto podložku dejte pečící papír a na něj potom chléb.

Rychle otevřete předehřátou troubu, na dno - na plech, nalijte hrnek vody a chléb na pečícím papíru nechejte opatrně sklouznout na vyhřátý plech ve středu trouby. Zavřete a při této teplotě a se zapařením pečte 10 minut.

Po této době troubu otevřete, vyvětrejte a teplotu snižte na 180 °C. Při této teplotě dopékejte 40 minut. Občas můžete chléb postříkat vodou v rozprašovači.

Upečený chléb vyndejte z trouby a nechejte vychladnout na mřížce. Ideálně několik hodin, až bude úplně studený.

Dobrou chuť přeje Elly a Gabi Hradecká.

Reklama