Zákon říká, že kysaný mléčný výrobek je výrobek získaný kysáním mléka, smetany či podmáslí za použití mikroorganismů mléčného kysání, tepelně neošetřený po kysacím procesu. Fermentace mění velkou část laktózy (mléčného cukru) na kyselinu mléčnou a další prospěšné látky. Jak jednotlivé produkty vznikají a co přesně v balení najdete?

63ff31163cad2obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

JOGURT

Přichází na svět kysáním (fermentací) mléka působením mléčných bakterií – jogurtové kultury. Jde nejčastěji o bakterie Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Do některých jogurtů výrobci přidávají i další probiotické bakterie – bifidobakterie. Legislativa určuje, že i na konci data trvanlivosti jogurtu se musí v balení nacházet živá jogurtová mikroflóra, a to v množství nejméně 10 miliónů na 1 gram.

JOGURTOVÉ MLÉKO

Jde o jogurt s přesně stanoveným množstvím (10 miliónů na 1 gram) mléčných bakterií (Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus nebo i jiné), který je ale naředěný, takže snadno pitelný.

JOGURTOVÝ NÁPOJ

Jako „jogurtový“ lze označit jakýkoli mléčný výrobek, v němž jogurt tvoří nejméně 50 % hmotnosti tohoto výrobku. Zákon nestanový ani minimální hranici pro obsah živých kultur.

ZÁKYS nebo KYŠKA

Jde o jakýkoli výrobek, který vznikl fermentací za pomoci mléčné kultury – ať už jogurtové, smetanové, nebo kefírové. Ze zákona musí obsahovat minimálně 1 milion bakterií v 1 gramu produktu.

KEFÍR

Je to zákys připravený z kefírových zrn nebo kefírové kultury, jehož mikroflóra se skládá nejen z bakterií mléčného kysání, ale také z kvasinek zkvašujících i nezkvašujících laktózu. Rostou ve vzájemném společenství, což se podepisuje na chuti i vlastnostech nápoje. Může být na jazyku lehce štiplavý, až jemně perlivý. To proto, že při kvašení vzniká i nepatrné množství alkoholu a oxidu uhličitého. Stejně jako u jogurtu, je předepsáno minimální množství živých kultur - 10 milionů na 1 gram.

KEFÍROVÉ MLÉKO

Je jemnější variantou kefíru. Nejen že je řidší, ale také má méně štiplavou chuť díky nižšímu obsahu kvasinek. Nižší může být ale i obsah živých kultur – minimální hranicí je 1 milion na 1 gram.

ACIDOFILNÍ MLÉKO

Výrazně kyselý mléčný nápoj vzniká zakysáním smetanové kultury a kultury Lactobacillus acidophilus. Té musí být minimálně 1 milion v 1 gramu. Díky tomu se acidofilní mléko může pyšnit velmi výraznými probiotickými účinky.

KYSANÉ PODMÁSLÍ

Jde o kysání mléka smíchaného s vedlejším produktem vznikajícím při výrobě másla - posmáslím. To je sám o sobě zdravý mléčný produkt - obsahuje například fosfolipidy z obalů tukových kuliček uvolněných při výrobě másla. A jeho hodnota se ještě znásobí fermentací. K ní se v tomto případě používá mix Lactokoků. Počet živých kultur stanoví zákon na minimálně 1 milion v 1 gramu.
 
Zdroj informací: Mléko, Wikipedia, Zákony pro lidi

Čtěte také: