O nadcházejícím festivalu jógy, který proběhne ve dnech 17. – 19. března 2017 v Praze na Novoměstské radnici jsme hovořili s ředitelkou Martinou Procházkovou.

Můžete čtenářky portálu žena in seznámit s nejnovějšími trendy jógy určené speciálně ženám?

Martina Procházková

Znáte to, trendy se mění, a tak je tomu i v józe. Ta začala být trendem v Čechách před pár lety a dnes je to hotový boom.

Takže bych řekla, že důležitější než co je v kurzu, je zjistit co je pro Vás osobně vhodné. Po celých Čechách je studií jako hub po dešti, takže dnes není problém si zajít do studia a zkusit si co vám vyhovuje. Poradit se můžete konkrétně s lektorem. Pokud je lektor zkušený, tak Vám jistě dobře poradí. Nechte se vést intuicí.

Přečetla jsem si, že hitem v józe je tzv. jóga hormonální. Co to vlastně znamená?

Hitem rozhodně je, ale podle mne je každá jóga hormonální.

Pokud je lekce sestavena podle principů hatha jógy, tak by tomu doopravdy tak mělo být. Paní Dinah Rodrigues podle které se hormonální jóga vede přišla se sestavou, která momentálně uchvátila Čechy.

To slovo hormonální je podle mě klíčové. Je vidět, že ženy se u nás začaly sobě věnovat. A o to tady jde.

Martina Procházková

Jaké procento žen a jaké procento mužů navštěvuje kurzy jógy?

Samozřejmě, že do teď to byly ženy, ale pozor mužů začalo přibývat. Potom, co to jednou zkusí se vracejí. Z mé zkušenosti je přitáhne ta dynamická a silová část a následně se dostaví nově objevený pocit, že začali dýchat, uvolní se a i ty závity v mozku pořád nemusí kmitat jak o život.

 

Je pravda, že můžete začít cvičit v každém věku a co je podle Vás největším přínosem těchto cvičení?

Přesně tak a to je na tom to krásné. Můžete začít kdykoli.

Mě k józe přivedl v dětství tatínek. Dnes je mu 65 a každé ráno stojí na hlavě. Jóga prostě funguje.  Dobré je si stanovit realistický cíl. Začít pomalu. Někde, kde se mi to líbí, cítím se bezpečně a lektor po mně nebude chtít, abych se nesmyslně lámala pokud jsem třeba po úraze.

Jóga je holistická praxe, životní styl. Občas tomu říkám transformační wellness.

Nejde o  závod. S nikým ani sám se sebou se tady člověk nemá porovnávat. Hezky v přítomném okamžiku se  přijmu taková jaká jsem. A dnes třeba nemám na ten zmíněny stoj na hlavě. A co? Třeba je pro mě důležitější soustředit se na meditační aspekt praxe.

Jóga je kultivace osobnosti na všech úrovních. Trojice: hlava, srdce a duše jsou nerozlučně spjaty.

Nakonec slovo jóga znamená spojení.

Martina Procházková

Co byste našim čtenářkám řekla o festivalu, který proběhne v Praze ve dnech 17. – 19. března 2017?

Prague Spirit Festival je tady již sedmým rokem.  Pokud máte rádi lidi, jste otevřeni výzvám a inspiracím a zajímá vás něco víc než co se klouže po povrchu, tak rozhodně je to akce pro Vás.

Na festivalu se potkáte prostřednictvím lekcí, workshopů a přednášek s celým světem. Protáhnete si tělo, pochutnáte si na něčem lahodném a zdravém, zaposloucháte se do srdce otevírajících slov či manter a co se má stát se stane.

Nebudu říkat víc, prostě přijďte na Novoměstskou radnici!

www.praguespiritfestival.com

Reklama