Jógu si zamilujete nejen proto, že její základní myšlenkou je žít šťastně. Objevíte také netušené pohybové možnosti, jakými se překvapivě může pyšnit i vaše tělo.

Holmes place

Jóga je víc, než jen stoj na hlavě či sed se zkroucenými končetinami. Jejím cílem je v první řadě objevit vnitřní harmonii a smíření se sebou samým, z čehož pramení štěstí, které musíme hledat v sobě. Ptáte se, jak dlouho bude trvat, než zvládnete tuto pozici, kolik za to utratíte peněz, jak se to můžete naučit rychleji? Jóga však není autobus, aby vás najednou dopravila, kam chcete. Jóga rozvíjí člověka pozvolna, zato velmi efektivně po fyzické i duševní stránce a vydrží na celý život.

Proč je jóga tak populární?

Protože regeneruje, omlazuje a léčí mnohé bolesti a strasti. V dnešní zrychlené technické době nám jóga pomáhá na cestě k vnitřní spokojenosti a zdraví. Kompenzuje zvýšené nároky na psychiku a jednostranné zatížení organismu při stereotypním zaměstnání.

Oblíbenost jógy jen potvrzuje, že tato několik tisíciletí stará a dokonale propracovaná cesta k tělesnému i duševnímu zdraví opravdu funguje. Jóga je přirozeným protipólem sportovních silových disciplín, náročných na klouby a páteř. Jóga šetrně zvyšuje pružnost těla a odstraňuje svalové nerovnováhy. Co se týká ale silovějších a dynamičtějších stylů jógy, může se cvičení odrážet i na kloubech a páteři. Je proto vždy vhodné cvičit pod dobrým vedením, abychom se cviky správně naučili a nedávali svému tělu moc zabrat. Na psychiku působí jóga pomocí relaxačních a koncentračních technik jako skutečný balzám. Její provozování není omezeno věkem. Některé cviky se však nehodí pro těhotné, pro lidi po úrazech nebo s hypertenzí. Poraďte se proto s trenérem, která jóga je nejvhodnější právě pro vás. Věřte, že pozitivní výsledky ze cvičení zpozorujete bezprostředně po první lekci jógy. Z kurzu odejdete protažení, občerstvení a s dobrou náladou. Pravidelností a disciplínou dosáhnete nejen v józe vytyčených cílů velmi brzy.

Jóga respektuje individuální možnosti každého jedince a pomáhá postupně zvyšovat tělesnou i psychickou kondici. Začátečníci i zkušení cvičenci mohou jógu praktikovat tak často, jak mají chuť a čas. Optimální je hodina každý den, ale ani 20 minut neuškodí, pokud se svému tělu věnujete intenzivně a správně. I hodina týdně má význam, přičemž o správné technice se napřed ujistěte na lekcích pod dohledem odborníka. Důležité je vědět, že pokud vám kterákoliv pozice či jógová metoda není příjemná či dokonce způsobuje bolest, ihned s ní skončete, jinak by byl celý proces kontraproduktivní a nepříjemný.

Yoga v sanskrtu znamená spojit, sjednotit, spoutat dohromady. Myšleno je zde propojení těla s myslí či s vyšším principem. Jedná se o starou indickou filosofii, ne náboženství! Kolébkou jógy je Indie, otcem Patandžálí, který asi v 6. či 4. století před naším letopočtem sestavil knihu suter, tedy pravidel, jak dobře žít a dosáhnout tak osvícení. Jeden z prostředků představuje praktikování jógy.

„Jóga přináší uvolnění a protažení těla. Zároveň dochází k uvolnění napětí i v mysli. Začínáme být uvolněnější, vnímavější a vyrovnanější. Jógou se rozvíjíme na všech úrovních, poznáváme sami sebe. Není třeba sedřít tělo cvičením, ale každý den si uvědomit třeba jen svůj dech, který je pro nás životně důležitý a tvoří jeden ze základů jógy v podobě dechových cvičení. Zacvičit si můžeme ve vlastním tempu například známou sestavu Pozdrav slunce - Súrja namaskár. Tato sestava aktivuje, uvolňuje a posiluje celé tělo. Stimuluje činnost srdce a dalších vnitřních orgánů, podporuje krevní oběh i správné zažívání a působí na žlázy s vnitřní sekrecí. Se cvičením přichází do těla energie, příjemný a vyrovnaný stav,“ opěvuje jógu cvičitelka Eva Steinerová z Holmes Place.

Nemusíte být nijak extrémně duchovně založení, abyste rádi cvičili jógu. Filosofie a styl života v ní samozřejmě hrají zásadní roli, ale jóga může být i pouhým šikovným tréninkem pro nepružné tělo, spící rodidla či nakřáplou duši. Zvolte si vlastní přístup k józe a duchovní poloha věci vás možná v průběhu cvičení osloví sama.

Holmes place„Postupným rozšířením jógy z Východu na Západ přicházejí nové styly a směry, které už bývají převážně zaměřeny na fyzické tělo a jeho cvičení. Základ ovšem stále vychází z tradiční jógy, jen se přizpůsobuje současným potřebám,“ vysvětluje a zve na lekce jógy cvičitelka Eva Steinerová z health klubu Holmes Place.

Až si vyzkoušíte některý z níže uvedených druhů jógy při organizované lekci, podívejte se na speciální sestavu cviků na doma či do kanceláře, kterou vám cvičitelka Eva z Holmes Place připravila na míru.

Vybrané typy jógy, mezi kterými si dozajista vyberete tu pravou:

Hatha jóga

Jde o jemnou jógu, při které cvičíte asány čili jógové pozice, učíte se správně dýchat - toto umění se nazývá pranajáma - a praktikujete i meditaci pro zklidnění mysli. Ha je Slunce, Tha znamená Měsíc. Hatha tedy symbolizuje spojení slunce a měsíce, jehož energii využívá hatha jóga k docílení harmonie mezi myslí a tělem.

pro koho: „Lekce hatha jógy jsou určeny pro ty, kteří s jógou začínají, aby se seznámili se všemi pozicemi a naučili se správně a plnohodnotně dýchat,“ upozorňuje na důležitost vnímání dechu při cvičení Eva Steinerová, cvičitelka jógy z klubu Holmes Place. Zároveň se toto cvičení zalíbí každému, kdo nehledá dynamické cvičení, ale spíše protažení, zpevnění a zklidnění.

Ashtanga jóga

Dynamická forma jógy, při které se zadýcháte a zapotíte. Ashtanga dbá na maximální spojení dechu, který je pro ashtangisty typicky výrazný, a pohybů. Zakladatelem je Šrí Pattanbhi Jois. Na začátku lekce Ashtangy se obvykle cvičí Pozdrav slunci a následují ásany v stoji, předklony, zkruty, záklony a na závěr nechybí oblíbená šavásana = relaxace. „Ke cvičení bychom měli přistupovat s trpělivostí, pravidelností a pokorou. Odměnou nám jsou pružnější těla s pružnější myslí,“ říká cvičitelka jógy Eva Steinerová z Holmes Place.

pro koho: Lidé s vyšším krevním tlakem, nebo ti, kdo překonali vážnější úraz, by se raději měli poohlédnout po méně dynamické formě jógy, třeba po hatha józe. Ashtanga je pro zdravé a spíše mladší cvičence, ale výjimka potvrzuje pravidlo!

Vinyasa jóga

Uvolněnější forma ashtanga jógy, kdy ásany propojujeme se sériemi z ashtangy. Cvičení je založeno na dechu. Volné plynutí těla na vlně dechu, spojení jedné fáze dechu a jedné pozice dokonale rozvíjí flexibilitu a sílu celého těla.

pro koho: Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Iyengarova jóga

Nazvána podle dosud žijícího zakladatele B.K.S. Iyengara. Na lekcích Iyengar jógy se hledí na správné provedení jednotlivých ásan, v nichž setrváváme déle než u jiných jógových stylů. Využívá také pomůcky - židle, pásky, válce nebo bločky, které pomohou přizpůsobit cvičení lidem po zraněních, s různými pohybovými dysbalancemi nebo starším zájemcům o cvičení.

pro koho: Vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro lidi se zdravotními, zejména fyzickými problémy, pro cvičící s různými pohybovými dysbalancemi či pro starší zájemce. Iyengar jóga se zaměřuje na detail a precizní nastavení pozice.

Power jóga

Dynamické a intenzivní cvičení na sebe navazujících pozic, které posilují a zároveň protahují. U nás zřejmě nejpopulárnější forma jógy.

pro koho: Vyhledávají ji nejčastěji ženy, které řeší nejen fyzickou kondici, ale též drobnou nadváhu. Power jóga je vhodná pro každého, kdo chce vyrovnat svalovou nerovnováhu, tvarovat problémové partie a zlepšit tonus ve svalech.

Bikram jóga

Zakladatelem je Bikram Chodhury. Spolu s power jógou se jedná o nejoblíbenější formu jógy v České republice. Cvičí se v místnosti vyhřáté na 42°C - simulace tropického indického podnebí. Patřičně se zahřejete a tělo tak efektivněji vyplavuje toxiny a posiluje se imunita. Cvičí se opakující se série 29 tradičních hatha pozic. S sebou na trénink mějte oblečení, které propotíte, ručník a vodu.

pro koho: Bikram jóga je vhodná pro lidi, kteří mají problémy s klouby a taktéž pro ty, kteří chtějí hubnout a tvarovat postavu.

Hot jóga

Cvičí se v horké místnosti při teplotě 38-42°C se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Hot jóga dopomůže k pročištění lymfatického systému, zvýší kapacitu plic, posílí srdeční činnost a zlepší pružnost páteře.

pro koho: Spíše pro mírně až středně pokročilé. Hot jóga není vhodná pro děti ani pro jedince s vysokým krevním tlakem.

Jógová terapie

Velmi účinně řeší bolesti bederní a krční páteře, problémy s meziobratlovými ploténkami, bolesti kosti křížové, kyčelních kloubů, činnost štítné žlázy, cukrovku, neplodnost, deprese, vysoký krevní tlak či nespavost. V centru zájmu je opět dýchání a vztah mezi dýcháním a vědomým pohybem.

pro koho: Lekce jógové terapie jsou vhodné pro začátečníky a lidi s uvedenými zdravotními potížemi.

Kundaliní jóga

Prostřednictvím specifických sestav (ásan), pranajámy (dechu) a meditací se stimuluje žlázový a nervový systém. Probouzí se v nás životní síla, která vyrovnává nežádoucí účinky každodenního stresu a pomáhá nám odhalit skrytý potenciál.

pro koho: Pro všechny, kdo potřebují probudit libido a protáhnout tělo.

Hormonální jóga

Sestava cviků vycházejících z hatha jógy, kundaliní jógy a tibetských technik práce s energií. Cvičením se zvyšuje a vyrovnává hladina hormonů, především estradiolu, takže pomáhá v prevenci osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

pro koho: Sestava byla vytvořena pro ženy s problémy způsobenými hormonální nerovnováhou.

Acro jóga

Skupinová lekce jógy ve dvojicích. Tento moderní styl spojuje filosofii, thajskou masáž a sílu akrobacie.

pro koho: Pro odvážné.

Dance jóga

Spojení jógy, hudby a tance. Naučíte se vnímat své tělo skrze pohyb, hudbu a jogínské pozice.

pro koho: Pro ty, kdo se chtějí uvolnit při poslechu hudby v ozdravných pozicích s příchutí tance.

Šivananda jóga

Je založena na dvanácti hatha pozicích, při nichž je kladen velký důraz na dýchací techniky. Používají se mantry neboli posvátné zpěvy a meditace. Důraz je také kladen na relaxaci.

pro koho: Pro začátečníky i pokročilé.

Holmes Place nabízí kurzy vinyasa, ashtanga a power jógy.

Reklama