blobid0.jpg„Stojí za to začít. Kvůli vám, i kvůli vašim blízkým,“ vzkazuje známý herec, který má ze své rodiny zkušenost s rakovinou. A jak dodává, rozhodně není sám. V České republice žije přibližně 600 000 onkologických pacientů. Portál ONKOfit.cz jim poradí, jak se správně hýbat podle konkrétní diagnózy. Díky pravidelné aktivitě nemocní lépe zvládají nežádoucí účinky protinádorové léčby, lépe se hojí i cítí. A cvičit může klidně celá rodina.

Pacienti s rakovinou jsou s pohybem často opatrní. Obávají se, že by si mohli spíše uškodit, a raději se šetří. Cvičení a onkologická diagnóza se přitom nevylučují. „Pravidelný pohyb výrazně zlepšuje celkový fyzický stav a má pozitivní dopad na psychiku a prognózu onkologických pacientů. Některé výzkumy udávají snížení rizika návratu onemocnění a prodloužení celkového přežití až o 27 %. Kromě toho přiměřený pohyb snižuje i výskyt možných komplikací v průběhu léčby. Mohu shrnout, že i malá pravidelná fyzická aktivita je vždy lepší než žádná,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., ředitel Masarykova onkologického ústavu.
Jeho slova jen potvrzuje hematoonkologická pacientka Eva Hasarová. „Ke cvičení jsem se dostala po skončení chemoterapie díky své ošetřující lékařce. A dává mi to hodně fyzicky i psychicky, člověk se má na co těšit. Navíc mám skvělou kondici. Že v 70 letech uběhnu 2 kilometry, to bych nikdy nevěřila.“

on2.jpg

Web ONKOfit.cz nabízí videolekce s cvičebními programy doplněné o praktické tipy, jak se správně hýbat podle konkrétní onkologické diagnózy. Na přípravě obsahu pracují lékaři a další experti z praxe, kteří zohledňují různou úroveň zdatnosti pacientů a fáze jejich léčby.

Nezapomeňte si 4. 2. zacvičit na podporu onkologických pacientů. Stačí sledovat web www.ONKOfit.cz nebo facebook @ONKOfit.cz a nic vám neunikne!
63ca58948de9cobrazek.png

Reklama