Blahodárné účinky jógy v těhotenství jsem si vyzkoušela doslova na vlastní kůži. Věřím tomu, že na mém bezproblémovém porodu mělo velkou zásluhu ovládání dýchání a pečlivé každodenní cvičení jógy (a že se mi párkrát taky pěkně nechtělo).

Exotické slovo jóga

Jedním z osvědčených způsobů, jak se během těhotenství (i mimo ně) uchovat ve formě, je jóga. Pravděpodobně jste se už s tímto pojmem setkali, asi máte v povědomí, že jde o tisíce let staré cvičební techniky sloužící ke zdokonalení těla a mysli. Samotný výraz „jóga“ znamená spojení, sjednocení, jednota, spojení sama se sebou. O józe se také říká, že to byl božský dar a kdo se tomuto cvičení věnuje pravidelně, uchová si věčné mládí.

Proč to funguje?

Jak škodolibě tvrdí jeden můj kamarád (nepřítel jakýchkoli tělesných aktivit), je to cvičení, které si vymysleli líní Indové, aby se mohli celé dny v horku válet a přitom předstírat činnost. Kdo vyzkoušel, ví, že i celkem nevinně vyhlížející asána (jogínská poloha) při správném provedení dá pěkně zabrat. Na rozdíl od ostatních sportovních aktivit působí komplexně na tělo i psychiku. Proto se jí věnují tisíce lidí na celém světě a na rozdíl od ostatních nikdy nevyjde z módy. Každodenním pravidelným cvičením těla a mysli si uchováte duševní svěžest a zároveň předejdete mnoha zdravotním problémům.

V těhotenství pak navíc kromě fyzické kondice a relaxace můžete pomocí speciálních sestav předejít i nevítaným těhotenským nevolnostem. Procvičování jednotlivých poloh v souladu se správným dýcháním i uvolněním posiluje pocit pohody a o to víc si užíváte myšlenky na miminko. A ten malý človíček ve vašem bříšku si užívá pohodičku s vámi…

Jóga pro maminky

Pokud jste se zatím józe nevěnovala, pak můžete v těhotenství klidně začít. Ideální je kurz pod vedením zkušeného cvičitele. Koupit se dá i spousta literatury, ale přece jen je lepší zajít na hodinu pod dozorem lektora. Nejen že si příjemně zacvičíte, ale navíc tam jistě potkáte spousty spřízněných bříšek!

Samozřejmě těhotenská jóga má svá omezení - úměrná tomu, jak se zvětšujete. Ale i tady existují redukované asány, které jsou určeny nastávajícím maminkám. Těžko byste asi v pokročilém těhotenství cvičila polohu kobry - provádí se normálně na břiše, nicméně její těhotenská varianta ve stoji vám umožní skvěle posílit nohy. Báječný je také třeba na první pohled obyčejný široký dřep s lokty opřenými o kolena. Mimo posilovací účinky zároveň uvolňuje svaly pánevního dna a také docela účinně funguje proti zácpě.

Jak na to...

Pokud máte bezproblémové těhotenství a jste zdravá, můžete cvičit třeba každý den. Hodně ovšem záleží na tom, jak znáte své tělo a jestli jste zvyklá sportovat. Nemusíte strávit na cvičební podložce celé hodiny, ale stačí pár minut. Aby se mohly projevit pozitivní účinky jógy, je důležitá pravidelnost. Dobré je taky cvičit na stejném místě a ve stejnou dobu, budete se tak lépe koncentrovat. Během těhotenství se cvičí velmi dobře, tělo nastávající maminky totiž vylučuje hormon relaxin. Díky němu je tělo mnohem uvolněnější, takže v cvičení některých asán se můžete i zlepšit. To se mi stalo třeba s polohou Lotosový sed (taková ta úplně klasická poloha v sedě s důkladně překříženýma nohama), kterou jsem předtím ani za nic nějak smysluplně neudělala.

A po porodu?

Cvičte dál! Jóga vám pomůže vrátit se do normálu, zmírní kolísání poporodních nálad. Taky v tomhle období oceníte její účinky na záda, od neustálého chování miminka dostávají pěkně zabrat. Důsledné cvičení jógy má na postavu vliv asi stejný, jako byste chodila do posilovny, ale ještě působí jako skvělá relaxace. Navíc s tím, jak bude váš potomek růst, začne ho zajímat, cože to maminka provádí. Vzhledem k tomu, že většina asán napodobuje nějaké zvíře (vrána, páv apod), možná se k vám postupem času připojí. A třeba vás jednoho krásného dne překvapí profesionálně zvládnutou polohou kobylky - stejně jako moje malá dcerka…

Informace: kurzy těhotenské jógy probíhají v Praze např. ve Factory Pro nebo v Energy Studiu, informovat se můžete také na  www.aperio.cz