joga

Postavila jsem se na hlavu a dala si nohu za krk. To nebyl projev nějakého trucovitého vynucování zakázané věci, jak by se mohlo zdát, ale výsledek jogínské píle.

Byly časy, kdy jsem si bez pozdravu slunci nedokázala představit začátek dne. Kdy kobra, kobylka, pluh, ryba, kolíbka, kleště protahovaly denně moje svaly, šlachy a klouby a tělo dostávalo pružnost gumy. Opravdu to funguje a cvičení se pro vás stává drogou.

Ale k józe potřebujete čas a soukromí, tedy alespoň já. Zkuste stát na hlavě a vysvětlovat někomu, kde najde ponožky nebo co si má dát k snídani. Zkuste meditovat v lotosovém květu uprostřed frekventované ulice, ke které se dala přirovnat moje ranní domácnost. To prostě nejde. 

A tak začala jóga ustupovat zájmu druhých, až se omezila jen na ten pozdrav slunci, a nakonec i to osamocené slunce přestalo mít nějak smysl a zapadlo úplně. A s ním upadla i má kondice, klouby začaly tuhnout, svaly měknout a šlachy se krátit. A výsledek? Nohu si dám ztěžka ke klíční kosti a na hlavu se postavím jen s oporou.

Já vím, k životu to člověk nepotřebuje, na hlavu se můžete stavět i bez jógy, ale je mi to přece jenom trochu líto. Kde už jsem mohla být? Třeba taková Madonna. Za ty obdivuhodné taneční kreace, které předvádí na svých koncertech, vděčí právě józe. Abych byla přesnější - powerjóze, kterou povýšila na trendy záležitost.

No jo, to je vlastně dobrý nápad, že bych začala chodit na powerjógu? Je mnohem zábavnější, protože je založena na rychlém opakování pozic, ale přitom stejně jako jóga zlepšuje fyzickou kondici, modeluje tělo, posiluje a protahuje svaly a má blahodárný vliv na psychiku.

Pro začátek je asi lepší zajít do nějakého specializovaného centra, kde vás naučí jednotlivé pozice a správné dýchání.

No jo, a v tom je ten zádrhel. Kde na to vzít čas? Že bych se přece jenom zase pokorně vrátila k Pozdravu slunci?

Jak jste na tom se cvičením vy, milé ženy-in? Chodíte někam pravidelně? Cvičíte doma? Nebo se tak trochu vymlouváte jako já?

Reklama