Jo Nesbø je současný norský spisovatel detektivek a humorných knih pro děti. V mládí hrál prvoligově fotbal a později byl úspěšným makléřem a novinářem. Dnes jeho detektivní knihy čte takřka celý svět. Přečtěte si rozhovor s tímto fenomenálním autorem...

Jo

Spisovatel Jo Nesbø s narodil v roce 1960 v Oslu, kromě psaní se věnuje také hudbě, v mládí hrával první fotbalovou ligu a úspěch se mu nevyhýbal ani v dalších zaměstnáních. Podnikal jako makléř a živil se také novinařinou. Původním vzděláním je Jo Nesbø ekonom a finanční analytik. V roce 1997 odstartovala jeho literární dráhu kniha Flaggermusmannen (Netopýří muž) - první detektivka, v níž vystupuje osobitý vyšetřovatel a alkoholik Harry Hole. Kniha znamenala obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel několik literárních cen. Následovaly další knihy s Harrym Holem: 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky pod názvem Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák) a 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce). V roce 2008 publikoval Jo Nesbø kriminální román s novým hlavním představitelem Rogerem Brownem, který vyšel pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav). Nesbø ale nepíše jen detektivky. Jeho humorné knížky pro děti, jsou plné nekonvenčních situací a nečekaných gagů. Jeho knihy byly zatím přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa.

O tomto víkendu zavítal Jo Nesbø, který se netají svojí cestovatelskou vášní, také do Prahy, o které již v minulosti psal. Na tiskové konferenci s ním zazněly zajímavé otázky a Nesbø na ně kontroval neméně zajímavými odpověďmi...

Jo

Plánoval jste cestu do Prahy?
Často se mě lidé ptají, jestli jsem byl na všech místech, o kterých píšu, a opravdu jsem jich většinu navštívil. Nikdy jsem ale nebyl v Praze, kde se odehrává částečně děj jedné mé knihy. Nepopisuji tam Prahu moc, ale stejně mi to bylo do nedávna poněkud trapné, že jsem tu ještě nebyl. Jsou to sotva dva měsíce, kdy jsem zatelefonoval svému českému nakladateli a ptal se ho, jaké jsou možnosti mého příjezdu. A jsem opravdu rád, že tu mohu být, pozval jsem se tedy sám.

Máte k České republice nějakou vazbu, vzpomenete si třeba na své první setkání s Českem?
Bylo to, když jsem v šedesátých letech vyrůstal v Oslo, všichni jsme v Norsku sledovali hokej, zvláště pak můj otec a bratr. Společně jsme viděli v roce 1969 mistrovství, ve kterém jste porazili Rusy. To mi bylo jedenáct let. Moje rodina byla nadšena a od té doby sleduji český hokej, obdivoval jsem hlavně hokejisty Hlinku a Nedomanského.

Uvažujete, že nějakou z dalších knih budete situovat do Prahy, když už jste se, jak říkáte, pozval?
Žádné plány psát o Praze v tuto chvíli nemám, budu tu jen 24 hodin, tak nejspíš nebudu mít dost času k tomu správnému ponoření se do města. Nicméně před tím, než jsem o Praze psal, jak již jsem se zmiňoval, tak jsem si sháněl informace a dělal rešerše. Moje matka tu několikrát byla, a to mi také velmi pomohlo. Fakta si můžete najít nebo se můžete na město podívat přes Google Maps, ale atmosféru města z toho nemůžete jen tak zachytit. Moje matka mi vysvětlila, jak Prahu cítit a jaká je její atmosféra.

Jak jste spokojený s filmovou adaptací knihy Lovci hlav, jaký je to pro autora pocit sledovat knihu na plátně?
Po premiéře se mě novináři ptali, jestli se mi to líbilo. Přijde mi, že je to stejné jako zeptat se gynekologa, který právě vstal od pacientky, jestli je sexy. Díval jsem se na to jinak, technicky. Zajímal jsem se o to, jak co dělali, co vynechali a podobně... Poprvé jsem si film opravdu užil v Austrálii v Perthu, kde jsem byl na venkovní projekci - tuším to bylo potřetí, co jsem film viděl. Těšily mě hlavně reakce publika. Zavolal jsem představiteli hlavní postavy Axelu Heniemu, a protože tam byl časový posun, tak v Norsku bylo sedm ráno. Axel byl navíc nemocný a ležel s horečkou v posteli. Říkám mu: „Stojím tady před plátnem naživo, je tady sedm tisíc diváků, můžeš jim něco říct?“ Axel Henie, protože je showman, vyskočil z postele a diváky pozdravil. Promítání dopadlo skvěle.

Jaký je váš recept na úspěch? Byl jste prvoligový fotbalista, úspěšný zpěvák, úspěšný byznysman...
Musíte být úspěšný v jedné věci, a potom vás tak budou chápat i v jiných oblastech. Byl jsem fotbalistou jen do devatenácti let, kdy jsem si zranil kolenní vazy. Asi jsem byl talentovaným fotbalistou, ale takových je hodně a může se stát, že se jejich talent nerozvine. To by se mohlo přihodit i mně, ale díky zranění jsem se stal fotbalistou, kterému se nikdy nepodařilo zklamat své fanoušky. Oni mě teď vnímají jako stále lepšího a lepšího autora. Jsem vlastně takový ztracený Maradona z Molde, města kde mám na západním pobřeží domov. Nyní zrovna Molde vyhráli ligu.

Mají v šatně vaši fotku?
Ne (směje se). Ale je tam několik fotografií celého týmu, na kterých také jsem.

Jak píšete, máte jasné charaktery, jasnou linku příběhu, nebo vám to postupně v průběhu psaní vyvstává?
Nevím, odkud beru nápady. Mám takovou představu, že jde o určité kouzlo, nesnažím se to ale rozkrýt. Vlastně si spíš hraju, psaní pro mě není prací, ale zábavou a stále mě udivuje, že mi za to lidé platí. Dělal bych to klidně i zadarmo. Kromě toho kouzla je pravda, že jsem disciplinovaný. Ne snad v rutině, mohu totiž psát kdekoli a nejraději píšu na letišti. Asi mě těší fakt, že dělám dvě věci najednou, tady že čekám a píšu, takže když se na tabuli objeví, že má let tři hodiny zpoždění, jásám. Nicméně jsem disciplinovaný v plánování, píšu si synopse - první má pět stran, druhá může mít dvacet stran a třetí může mít až sto stran. V té už jsou i kusy dialogů. Čas psaní synopse je stejný jako čas psaní vlastní knihy. Když začnu psát první kapitolu, tak už jsem na knize strávil rok času. Nemám pocit, že příběh vymýšlím, ale že ho převypravuji.

Co brutalita ve vašich knihách, pracujete s ní záměrně, protože to lidé chtějí?
Jsem fascinován zlem. Když jsem se ve druhé třídě přestěhoval do Molde, byl jsem svědkem toho, jak můj spolužák ve třídě chytil mouchu a utrhával jí nohy. Vždycky jí utrhl jednu nohu a zkoumal, jestli ještě poletí, pak zase další... celou dobu jsem ho fascinovaně pozoroval. Byl jsem zvědavý, co se s tou mouchou stane. Sám bych něco takového neudělal, ale on to udělal za mě a já se mohl dívat. Ten kluk mě fascinoval ještě víc. Zajímalo mě, že celou věc musel plánovat, vzal si do školy pinzetu a už doma přemýšlel nad tím, jak té mouše bude trhat nohy, že se na to hodí pinzeta. Zajímavé je, že je to dnes normální člověk, který má tři děti.

Proč jste si vybral detektivní žánr?
Ve Skandinávii je psaní detektivek tradicí. Kriminální příběhy jsou zde vnímané jako silné společenské téma. Hodně spisovatelů detektivek mělo v minulosti i politický program. U mě tomu tak není, nicméně vnímám politiku jako zábavu. Když se dívám na americkou volební kampaň, tak mi připadá, že lidé, kteří v Americe čtou noviny, moc neřeší, kdo volby vyhraje, ale baví je zápas o moc. Zajímá je, jestli zvítězí ten či onen kandidát pro to, jak vypadá, nebo z nějakých jiných důvodů. Je to vlastně taková reality show. Hra o moc a politická témata jsou v mých knihách přítomné, ale vždycky je to zábava. Někdy politická témata využívám, například v románě Červenka je to druhá světová válka. Je to proto, že mě zajímalo, jak jsou Norové vzdělaní, co se týče jejich válečné historie.

Jaký byl předobraz pro postavu detektiva Harryho Hola? Měl jste vůbec nějaký? Vaše příběhy jsou z hlediska policejní práce brilantní...
Mám u policie samozřejmě své zdroje, které jsou mi velmi nápomocné, a mohu tak policejní práci velmi dobře sledovat. Ale popravdě mě to až tak nezajímá, nejsem dokumentarista. Navíc mi přijde lehčí, vytvářet fikci. Mohu si totiž dovolit lhát.
A k detektivu Holovi. První jméno Harry je jméno jednoho místního fotbalisty. Příjmení jsem si vypůjčil od jednoho policisty, který působil v místě, kde se narodila moje matka. O prázdninách jsme tam jezdili a matka nás vždycky strašila, že pokud nebudeme v osm v posteli, přijde Hole a odvede nás. Nikdy jsem ho neviděl, ale představoval jsem si ho jako vysokého blonďáka. Když jsem po letech byl na jednom pohřbu, přišel ke mně starý muž s ocelově modrýma očima. Měl obrovské tlapy, kterými mě stiskl a řekl: „Já jsem Hole.“ Moje první myšlenka byla: „Ale vždyť ještě není osm hodin.“

Jak se v době elektronických médií cítíte jako autor knih, tedy média, které by dnes mohla být považováno za staromódní nebo dokonce umírající?
Myslím, že vyprávění příběhů nemůže zastarat. Mám dojem, že nyní konzumujeme mnohem více příběhů, než předešlé generace. Médiem nemusí být nutně kniha, může to být videohra, hudba... každopádně příběhů dnes konzumujeme daleko víc.

Jak jsou na tom norští muži mezi pětatřiceti a padesáti: Jsou to melancholičtí alkoholici, nebo je to jen knižní fikce?
Myslím, že to, co říkáte, je to velmi dobrý obrázek norské reality. Nicméně Harry je typickým představitelem americké drsné školy importovaným do Norska. Zároveň je i určitým reprezentantem norských mužů, díky bohu ne typickým. Přesto je obrazem několika lidí, které znám. Alkoholismus je pro něj přirozený - normální detektiv, když má ráno žízeň, tak se napije, ale dál zvládá a má vtipné poznámky. To není Harryho případ, on je alkoholik na plný úvazek.

Plánujete další díl série dětských knih s doktorem Proktorem?
Právě ho píšu. Jestli zítra půjdete na letiště, tak mě tam uvidíte, jak sedím a píšu tuhle knihu.

Je podle vás morální zpracovávat románově tématiku 22. července, kdy v loňském roce došlo k řádění norského masového vraha Breivika?
Závisí samozřejmě na motivu a na tom, jaký máte záměr. Pokud je ten záměr dobrý, není důvod o této události nepsat. 22. červenec je datum, o kterém budou Norové přemýšlet a psát v následujících mnoha letech. Je to datum, které nikdo z mé generace nezapomena. Sám o tom psát asi přímo nebudu, ale tahle událost se už dávno stala součástí naší psychiky a odráží se ve všem, co děláme a napíšeme. Dávno před tímto incidentem jsem napsal příběh, který byl zfilmován, a jeden novinář musel při předpremiéře opustit sál, protože v tom filmu umírali mladí lidé. Nemohl o tom napsat ani recenzi. Myslím si, že se o takových věcech psát musí. Dokonce bych řekl, že je jednodušší napsat o podobné události fikční příběh než dokument.

Čtěte také...

Reklama