Jméno Simona už zdaleka není to, co bývalo. Ale kolik znáte Simon mezi čtyřicítkou a padesátkou? V těch dobách, a ještě k tomu za tvrdého komunismu, to byla výzva a provokace, která nebyla zapsaná ani do kalendáře.

Moje matka mi to jméno vybrala, když jí bylo třináct let, to znamená v roce 1951! A to byla teprve troufalost. Četla prý v té době dívčí sladký románek, kde byla hlavní hrdinkou jakási neohrožená a krásná Simona, do níž se moje pubertální maminka zamilovala a rozhodla se, že jestli bude mít v životě dceru, obšťastní ji tímto jménem.  A tak jsem Simona.

Nikdo z příbuzných z toho prý tenkrát nebyl nadšen, prateta Marie se křižovala, že je to jméno pohanské (ale to i to její, ne?) a ostatní se ošívali, proč musím mít extrabuřty, když se klidně můžu jmenovat Vlasta po babičce nebo Svatoslava po strýci. Prateta Marie mi celé dětství, než umřela, říkala Monka, to Si jí nešlo přes pusu, tak byla nespokojená. Nejinak tomu bylo ve škole, a to speciálně na té základní.

„Šimona? Symonna? Jak? Pojď to, prosím tě, napsat na tabuli!“ Šokovala učitelka občanské nauky v šesté třídě, a tak to bylo každou chvíli. Teď si ale nemyslím, že by tyhle tahanice pramenily ze skutečné neznalosti, protože Simona není žádné krkolomné jméno afrického náčelníka, ale ve světě zcela běžné pojmenování. Jsem přesvědčená, že to byla forma nesouhlasu soudružek učitelek, které mi to prostě chtěly nandat za trest, že nejsem Věra, Monika nebo Jana.

Měla jsem totiž spolužačku Yvonu, a ta na tom byla úplně stejně. Učitelky zuřily a stále se jí ptaly, proč není Ivana, Iveta nebo aspoň Ivona, to ypsilon jim pěnilo krev jako šlehačku. Párkrát jsme si i vyslechly přednášku na téma nevhodnosti cizích západních jmen k českým příjmením, ale obě jsme se tomu smály a dodnes, protože nás naše jména sblížila nadosmrti, na to rády vzpomínáme.

P.S.: Před lety jsem chodila na angličtinu s Andělou Nebeskou, ta na svoje jméno balila chlapy! To bylo teprve terno.

Máte také zážitek se svým jménem? Podle koho se jmenujete? Jste se svým jménem spokojeny? Pište na adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama