Dobrý den do redakce i vám čtenářkám.

Jak jsem si přečetla téma na dnešek,tak mě hned napadla příhoda s mým jménem.Dlouho jsem váhala jestli o tom vůbec psát.Není to dlouhý příběh,ale ani takový,se kterým bych se mohla chlubit...

Tady na ženě-in mám nick Dana90 a každému je asi jasné,že se jmenuji Dana.Mám sestru dvojče,ale o tom už jsem jednou psala.Jmenuje se Eva.

Jednou když nám bylo asi 12 let,tak jsme pátrali po tom,jak se rodiče rozhodli nám dát taková jména a jestli věděli že budeme dvě apod.Sestra byla očekávaná jako holka a já měla být kluk Jirka.Jenomže příroda tomu chtěla jinak a jsem holka.

Už jsme se dostali k původu našich jmen a já myslela že snad špatně slyším.Otec mi pyšně a se smíchem řekl,že se jmenuju po antikoncepci.Hned jsem si vzpomněla,že jsme se na základce o tom učili.Nitroděložní tělísko DANA....Všichni se smáli,ale mě do smíchu vůbec nebylo.Sestra si pak občas do mě rýpla.Mě to přišlo nefér a nemuseli mi to vůbec říkat.Ale otec je takový srandista,tak to beru s rezervou,ale dříve jsem to tak nebrala.Teď už se tomu sama směju.:-D

Pěkný den a dodatečně přeji Šťastný Nový rok :-)

V mém rodném listě je křestní jméno Dana. Tedy nic neobvyklého, svátek v kalendáři 11. prosince, k mému rodnému příjmení se moc hezky hodilo, dohromady obě jména pěkně zněla.

I já jsem neměla s tímto jménem problém, nikdo ho nekomolil, nikdo ho nepoužíval jako nadávku. Byla jsem spokojená až do nějakých svých 11 let. V tu dobu (rozuměj doba hluboké totality) jsem zjistila dost náhodou cosi o antikoncepčních nitroděložních tělíscích a nastal pro mě šok: ono se TO jmenuje DANA !!!  Panebože !!!  To mi teda naši vybrali fakt nádherný jméno!!! Maminka se mnou o těchto záležitostech sice moc nemluvila, ale když mi potvrdila, že TO má opravdu označení DANA, byla jsem nešťastná. Snad nejhorší pro mě bylo, že tutéž informaci zjistil i můj těžce pubertální, o pár let starší bratr a začal se mi vysmívat. Samozřejmě tiše, v soukromí našeho společného dětského pokoje, během našich pubescentních hádek. O to intenzivněji mi zcela nechutnými výrazy popisoval umístění a funkce onoho tělíska, při činnostech dospělých…  Byla jsem opravdu, ale opravdu hluboce nešťastná. Jak můžu s takovým jménem mezi lidi? Vědí ostatní spolužáci také co DANA znamená?

No přežila jsem.

Možná taky proto, že nikdy nikdo (samozřejmě kromě bráchy) nespojil moje jméno s mechanickou antikoncepcí.  Toužila jsem být Danielou, Dianou, nebo Dagmar, hlavně ne Dana.

Ačkoliv i dneska mám v matrice jméno Dana, nikdo mi tak naštěstí neříká. Pro všechny své známé i kolegy jsem Danča, někdy Danuška, pro jiné Dájenka.  Ale ještě dneska mi oslovení Dano způsobuje nepříjemné mravenčení. A když mi tak někdo říká, zaujímám podvědomě obranný postoj.  A to i přes všechny Mireny a spol., které jsou dnes IN J.

P.S. S bráchou se teď máme moc rádi, ale když se začneme špičkovat je to Pepino, Durex a v nejtěžším kalibru i Primeros.

S pozdravem
Vaše čtenářka Verbenka*

Jmenuji se Dana, jméno se mi nelíbilo, hlavně v dětství jsem se nemohla s ním smířit (a ještě když pak přišly do "mody" antikoncepční tělíska s tímhle jménem), chtěla jsem se jmenovat Marie nebo Jana, vždy jsem to v dětství matce zdůrazňovala a "vytýkala" proč mi dala právě takové jméno.

Dnes jsem s ním už zžita a dokonce si neumím představit, že bych se jmenovala jinak.Na žádné věštby věštěné z písemen jména či příjmení nevěřím, dokonce ani na horoskopy - sice je čtu, ale ještě ani jednou se "můj" horoskop na mně nehodil.Svým oblíbeným jménem Jana jsem pojmenovala dceru. Paradoxem je, že se ji taky nelíbí (já naiva, jsem myslela když se líbí mně bude určitě i ona s ním spokojena), taky se mně vyptává, proč jsem ji nedala jméno Adriana - to se ji líbí.

No snad někdy když bude mít dceru tak ji tak pojmenuje, a už vidím, jak se situace se jmény bude opakovat donekonečna, jsem totiž jista, že taky se to budoucí vnučce nebude líbit. Dát dítěti jméno po otci či matce se mi vůbec nelíbí a nefandím tomuto trendu.Moje jméno jsem taky nepoužila jako přihlašovací jméno. To je lidicka - podle ulice v mém městě.

Lidicka

Pozn. red.: Texty nebyly redakčně upraveny.

Být na vašem místě, ještě dnes vymýšlím krutou pomstu sml57

Mé křestní jméno - to je téma na dnešek. Jaké je to vaše? Mělo vaše jméno vliv na výběr vaší přezdívky na Ženě-in? Znáte jeho původ a význam? Věříte na věštbu podle jména? Kdy slavíte svátek? Je vaše jméno vůbec v kalendáři? Znáte někoho s netradičním jménem?

Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

Reklama