O Vánocích si do bytu pravidelně nosíme jednoho parazita s nadějí, že nám přinese štěstí. Je to mýty a pověrami opředené jmelí, které se veliké úctě těšilo už před tisícovkami let. K čemu tehdy sloužilo a jak z něj vymámit štěstí dnes?

Jmelí bílé je stálezelený keřík, který objevíte, jen když zakloníte hlavu. V korunách listnatých i jehličnatých stromů. V Česku není problém jej najít i v přírodě, jen za ním musíte vyšplhat do výšin, kde v kulovitých trsech parazituje na svém hostiteli. Vždy tomu tak prý ale nebylo…

jmelí

Legenda o jmelí

Podle jedné z legend bývalo jmelí plnohodnotným stromem, a dokonce si jej vybral i sám Josef, aby z něj vyřezal kolébku pro malého Ježíška. Jenže po třiatřiceti letech použili stejný strom i Římané, aby z něj vyřezali kříž a na něm jej umučili. Zřejmě proto bylo jmelí latinsky nazýváno dřevem kříže, tedy lignum crucis. Jenže pro jmelí to bylo takovou hanbou, že se zmenšilo na malé keříky a začalo žít na jiných stromech. A aby přebilo vše špatné, přináší dobro těm, kteří pod ním projdou. Snad i proto se dodnes pod jmelím rádi zastavujeme, a dokonce se pod ním i líbáme.

Symbolika barev

Zelené jmelí přináší štěstí a plodnost.

Zlaté jmelí přivolává bohatství.

Suché jmelí naopak znamená neštěstí.

Čím více kuliček na jmelí je, tím více štěstí budete mít.

Nosí lásku

Líbání se pod větvičkami jmelí nám má přinést dostatek lásky po celý následující rok. První, kdo pod jmelím políbil svou milou, byl údajně svatý Mikuláš. Tehdy sice byla náhoda, že stáli právě pod ním, ale lidem se to zalíbilo natolik, že z toho udělali pravidlo. A to pod jmelím ani nemusela stát zamilovaná dvojice. Zřejmě muži si upravili tradici tak, že mohou políbit jakoukoli dívku, která se právě ocitne pod jmelím. Může samozřejmě polibek odmítnout, ale tím riskuje velmi smolný nadcházející rok. Svůj původ má líbání v Anglii, odkud se rozšířilo i dále do Evropy. K nám se dostalo ze sousedního Německa. Jak na to?

jmelí

Až se se svým milým pod zavěšeným jmelím políbíte, nezapomeňte z něj společně utrhnout jednu bílou kuličku pro štěstí. Ne že je ale otrháte všechny! Jedna by měla na větvičkách zůstat až do příštích Vánoc. Ano, jmelí rozhodně hned po Vánocích nevyhazujte. Ve vašem příbytku má zůstat po celý rok. Jen tak vás ochrání a přinese kýžené štěstí.

Tip na Štědrý večer

Hlava rodiny má na Štědrý den ještě za ranního kuropění zavěsit nad štědrovečerní stůl větvičku jmelí. Když pak každý ze stolovníků zašeptá do plamene první svíčky, kterou zapálíte na vánočním stromečku, své přání, mělo by se splnit…

Co všechno se o jmelí traduje?

  • Je uznávanou léčivkou. Už staří Galové to věděli, a tak jej ve svém jazyce nazývají „všelékem“. Pomáhá od vysokého tlaku, epilepsie, menstruačních potíží, ale využívá se také ve farmacii k výrobě léků s protinádorovými účinky. I v kosmetice má své uplatnění – z výtažků se vyrábí masti a emulze ke zklidnění kůže a proti lupům. Pozor ale na to, že jmelí je také jedovaté!
  • Je symbolem odvahy, zdraví a plodnosti.
  • Chrání proti ohni a čarodějnicím i zlým duchům.
  • Druidům sloužilo i jako ochrana před válkami, hladomory, krupobití.
  • Staří Řekové věřili v jeho moc otevřít bránu do říše mrtvých.
  • Aby se jeho čarovná moc ještě znásobila, bylo třeba utínat jej zlatými srpy. Snad i proto se jmelí dodnes pozlacuje.
  • Lepivé složky, které jmelí obsahuje, mají udržet lásku mezi mužem a ženou.
  • V minulosti sloužila větévka jmelí majitelům nevěstinců. Pověšená před vchodem na lampě do nich lákala zákazníky pod příslibem prodejné lásky.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

A nezapomeňte – jen darované jmelí má tu pravou moc!

Čtěte také: