Foto: Shutterstock
Jmelí známe všichni. Poloparazitický keřík rostoucí vysoko v korunách stromů, kde tvoří polokulovité trsy, je opředen nespočtem mýtů. Hlavně o Vánocích nesmí chybět v žádné domácnosti. Zavěšujeme ho nad štědrovečerní stůl, líbáme se pod ním a čekáme, že nám přinese štěstí. Aby se tak stalo, nesmíme ho z příbytku vyhodit po celý nadcházející rok. Musí na svém místě zůstat až do příštích Vánoc s tím, že na větvičce zbyde alespoň jedna jeho kulička. Může se ale snadno stát, že plody, ale i listy opadají už pár dní poté, co magickou dekoraci koupíte. Není to vaše vina. Jen jste si domů nepřinesli jmelí bílé (Viscum album), ale jeho příbuzného – ochmet.
Ochmet, seznamte se
Ochmet evropský (Loranthus europaeus) je také poloparazitický keřík tvořící až dva metry v průměru velké, zelené polokoule vysoko v korunách stromů. Na první pohled ho od jmelí nerozeznáte. To až ve chvíli, kdy ztratí své listy – ochmet je totiž opadavý, zatímco jmelí stálezelené. Přesto existuje několik rozlišovacích znaků, které vás mohou před koupí varovat.
Foto: Shutterstock
- Ochmet roste převážně na dubech, někdy i na kaštanech, zatímco jmelí není v listnatých stromech tak vybíravé a roste i na jehličnanech (borovice, jedle).
- Větvičky jmelí jsou stálezelené a lehce lámavé, ale ty z ochmetu na koncích prostupně dřevnatí a mají šedavou barvu.
- Listy na jmelí bývají o něco delší.
- Plody jmelí jsou bílé až lehce nažloutlé, zatímco kuličky na ochmetu mají barvu jednoznačně žlutou.
- Nepravé bobule na ochmetu rostou v malých, řídkých hroznech. Naproti tomu plody jmelí vyrůstají jen po kusech (2 až 5) v paždí větviček.
Nezralé plody ochmetu evropského používali lidé k výrobě lepu do pastí na drobné ptactvo. Jsou totiž uvnitř velmi lepkavé. To proto, aby se kuličky po opadání zachytily na dalších větvích, a rostlina se tak se dál šířila. |
A co visí u vás doma?
Máte doma pravé jmelí? Podrobte větvičky bližšímu zkoumání a v případě, že jste se nechali nachytat, napravte to u poctivějšího obchodníka. Přece si nenecháte utéct štěstí a nebudete koukat na holé větvičky bez listí.
Zdroj informací: Wikipedia, Zahrádkářův rok
Nový komentář
Komentáře
Tak já to poznám, jmelí kupuju nebarvené, když už ho kupuju, a to se dá rozeznat. Ale mně úplně stačí, když jmelí vydrží od Štědrého dne do tří králů. Pak ho vyhazuju. Nebudu to sušit doma rok. A vůbec nejlepší je to nekupovat, ale dojít si na vycházku do lesa a tam si uříznout jmelí osobně.