Tato rostlinka, kterou před Vánoci každý shání, aby si jí mohl dozdobit svůj už tak načančaný byt, je symbolem Vánoc už odpradávna. Stejně tak dlouho je tato stále zelená rostlina, parazitující na jiných stromech, obestřena legendami a pověstmi.

Podle jedné z nich bylo jmelí dříve strom, z kterého byl vyřezán kříž, na němž byl ukřižován Kristus. Strom pak hanbou seschnul.

Lidé si ho spojovali s mýty a magickou silou, protože bylo zelené i v zimě, kdy okolní příroda spala. Považovali ho za poselství bohů. Stejně tak lidé věřili, že jmelí udržuje vztahy mezi lidmi, protože i bobule jmelí lepí k sobě.

Podle dávné tradice mohl chlapec pod jmelím políbit na veřejnosti dívku, aniž by mu za to hrozil trest. Zamilovaným měla po políbení vzájemná náklonost vydržet do dalších Vánoc.

Jmelí jako lék

- už dříve lidé znali léčebné účinky jmelí. Užívalo se proti souchotinám, běhavce, zimnici a padoucnici. Nebo jako protijed, proti uřknutí a uhranutí zlými duchy.

- dnes se používá hlavně ke snížení nízkého tlaku, tlumení bolesti hlavy a migrény, k ovlivnění činnosti slinivky. Mírní také menstruační bolesti a pomáhá léčit neplodnost.

- jmelí se přidává také do různých kosmetických přípravků, krémů a šamponů, kde napomáhá proti tvorbě lupů.

- jedovaté látky ve jmelí obsažené (viskotoxiny a lektiny) brzdí nádorové bujení a v současné době probíhá rozsáhlý výzkum možnosti léčby rakoviny.

- denní dávka drogy nesmí překročit množství 5 g mletého prášku. Při nadměrném požití může dojít k mírné otravě.

- rozhodně jmelí neužívejte bez porady s lékařem, jste-li těhotná nebo trpíte-li nízkým tlakem.

Jmelí ve snech

jmelí viděti – brzká svatba v rodině
zlaté jmelí – rychle zbohatnout
jmelí trhati – dočkáš se pocty
jmelí zavěšovati – přichází k tobě veliké štěstí
jmelí darovati – budeš nápomocen potřebným
jmelí dostati – štěstí do domu
pod jmelím se líbati – svatba z lásky
nosit snítku jmelí na krku – pevné zdraví a hodně potomků

Traduje se, že větvička jmelí pod polštářem přivolává věštecké sny. Chcete-li vědět, jaký bude váš příští rok, máte právě v čase vánočním jedinečnou šanci zkusit nahlédnout do budoucnosti.

Víte, že

- darované jmelí má obdarovaného ochránit od nemoci, přinést do domu spokojenost a štěstí? Čím víc bude mít větvička bobulek, tím více štěstí v příštím roce bude.

- utrhnout si větvičku jmelí není vůbec jednoduché? Jmelí totiž parazituje vysoko v korunách stromů a k jeho uříznutí je zapotřebí lan, bidel a sítí ke stáhnutí dolů.

- nepříjemný pach z čerstvě utržené rostliny při schnutí brzy vyprchá?

Jmelí dostanete buď zelené s bílými bobulemi za cca 20,-Kč za větvičku, nebo pozlacené v ceně od 28,-Kč. Můžete jej naaranžovat na sucho do vázy, nebo zavěsit na lustr, stěnu či záclonu.

Tak nezapomeňte, až vyrazíte na předvánoční návštěvu ke svým blízkým, vezměte s sebou také tuto magickou rostlinku…  

 
Reklama