Nezáleží na tom, jestli vám zůstala velká jizva po operaci, nebo jste se jen popálili o žehličku. Jakmile je struktura kůže poškozená, významně se ztenčí nejsvrchnější vrstva - epidermis. Kvůli tomu se pak nedokáže dostatečně ochránit před slunečním zářením. Lékaři někdy přirovnávají takto oslabenou kůži k pokožce malých miminek, u nichž se ochranné mechanismy teprve tvoří. Proto by sluníčku neměla být vystavována vůbec. Stejně opatrně byste proto měli zacházet i s vaším poraněním. Pokud to jen trochu jde, jizvu před paprsky zcela ukryjte.

Oblečení vás nezachrání

Pozor ale na častý omyl – běžné oblečení nelze považovat za dostatečnou UV ochranu. Zvláště pokud je světlé a tenké. Alespoň částečnou bariéru pak nadobro ztrácí v případě, že je mokré. Naopak platí, že čím hutnější a tmavší materiál, tím větší ochrana před sluncem. Jenže kdo si takové oblečení vezme na sebe v parném dni? Bezpečným a pohodlným řešením je pouze speciální oblečení s UV ochranou.

Abyste měli jistotu, že UV záření jizvu nepodráždí a ještě víc nepoškodí, je vhodně používat krémy s UV filtrem. A to celoročně. Ano, ani v zimě není citlivé zranění před sluncem zcela v bezpeční. Avšak tehdy postačí krém s nižším SPF, například s hodnotou 15, na horách pak 30. V létě ale volte ochranu podstatně vyšší – i v našich zeměpisných šířkách by to měl být SPF 50. Nestačí jím jizvu namazat jen jednou. Ochrannou vrstvu při pobytu na slunci pravidelně doplňujte každé dvě hodiny.

jizva.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jizva se může bránit ztmavnutím

„Jizvu je třeba chránit před slunečním zářením nejméně 3 měsíce po výkonu, lépe však půl roku až rok. Intenzivní sluneční záření dráždí jizvu k růstu – hypertrofii a v jizvě se může vychytat více melanocytů (barevných buněk). Jizva pak může být tmavší – hyperpigmentovaná,“ upozorňuje plastický chirurg MUDr. Martin Molitor, PhD., MBA.

Rozhodně tedy nesázejte na myšlenku, že opálená jizva se na opálené pokožce opticky ztratí. Naopak. Pozánětlivá hyperpigmentace, jak lékaři ztmavnutí poškozené pokožky vlivem slunečních paprsků nazývají, jizvu ještě více zviditelní. A to bohužel i na dlouhé roky, někdy i natrvalo. K vybělení je pak zapotřebí kosmetický zákrok.

Zdroj informací: MUDr. Martin Molitor, PhD., MBA., Fakultní nemocnice Motol, Eau thermale Avène, Dermanet

Čtěte také:

Reklama