Pokud jste milovníky hor, pak Secedu nejspíš znáte. Ale ráda ji představím i těm, co o ní nikdy neslyšeli. Pokud si myslíte, že se vám líbí, ale je to příliš vzdálený cíl kvůli výšce, pak pravdou je, že na ní nemusíte vylézt. Stačí na ni vyjet kabinkovou lanovkou. A když z ní vystoupíte, budete ohromeni její krásou. Stejně jako my a mnoho lidí před námi.

64b12b536285aobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Alpe di Seceda se nachází na slunné straně údolí Val Gardena, na úpatí přírodní rezervace Parco Naturale Cisles-Odle (přírodní rezervace), která je součástí světového dědictví UNESCO Dolomity a představuje ideální základnu pro túry a horolezecké túry.

Z vrcholu Seceda si můžete vychutnat nádherný výhled na Dolomity a na všechna pohoří v Jižním Tyrolsku - od Ortles po Großglockner (Rakousko).

64b12bb5c5a86obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Mezi cestovatelskými influencery a bloggery je to jeden z cílů, který musí vidět. Protože Seceda je opravdu ojedninělá kráska. Podívejte se na fotky, jak působí rozervaně, majestátně a nádherně. Najdete ji v severozápadní části Dolomit poblíž Brixenu, je součástí přírodního parku Puez Odle. Odděluje od sebe dvě údolí - Val di Funes ze severu a Val Gardena z jihu. Údolí jsou velmi malebná a v zimě se tady z obou stran lyžuje.

My jsme měli velké štěstí, že v den, kdy jsme se sem brzy ráno vypravili bylo krásné počasí, a ještě po ránu nebyly davy turistů tak strašné. Dokonce jsme byly na chodníku vedoucím po okraji hory sami.

Jak se sem nejlépe dostat? Lanovku, která vás vyveze nahoru a pod kterou pohodlně zaparkujete najdete ve městečku St. Ulrich (Ortisei). Lanovku najdete celkem snadno, ve městě k ní vedou ukazatele – na směrovkách je symbol kabiny s názvem Seceda.

Parkoviště je placené, ale platíte za čas, maximálně 8 Euro na den.  Na dolní stanici si můžete koupit lístek buď až na horu (musíte v mezistanici Furnes přesedat) nebo rovnou i zpáteční. My jsme si koupili zpáteční, protože z předchozích dnů mě z náročnějších treků trochu bolelo koleno. Ale z vrcholu vede mnoho různých tras, takže je super se dostat nahoru, užít si Secedu, dát si na některé z horských chalup něco k pití a vyrazit dál do hor po celkem dobře značených trasách.
První část cesty lanovkou Ortisei-Furnes pojedete v menší kabince, které jezdí jedna za druhou (klasická kabinka, kterou znáte z lyžování). Ve stanici Furnes pak přesednete do velké kabiny, která vyjíždí každých cca 10 minut - ta vás vyveze už přímo vzhůru na Secedu.

64b12bdbd40d7blobid0.png
Foto: Klára Křížová

Ceny jízdenek:

  • Ortisei - Seceda: jednosměrná 30 €, zpáteční 39,50 €
  • Ortisei - Furnes nebo Furnes - Seceda: jednosměrná 17 €, zpáteční 24 €

Jízdenky si můžete koupit také online na https://www.seceda.it/en/summer

Jakmile vystoupíte z lanovky, určitě vás zláká cesta na vyhlídkové místo nad stanicí, kde naleznete kruhovou kovovou konstrukci zobrazující siluety a popisky a výškou okolních hor. My jsme měli hezké počasí, takže viditelnost byla skvělá.  Po levé straně se nám naskytl úžasný pohled na údolí Val di Funes, napravo vás už čeká Seceda se skosenými vrcholovými štíty a také úchvatné vrcholky Fermedy (Pitla Fermeda, Grana Fermeda, Gran Odla). Byla jsem moc ráda, protože se tady v té výšce často na rozhraní Secedy válí mlha, která se zasekne o převis a roztahuje se nad Val di Funes.

Myslím, že i ta mlha tady musí být krásná. Je to kouzelné místo, které má svou atmosféru v jakékoliv roční době. Musím uznat, že i v zimě to musí být krása. Vyjet sem lanovkou a pak svištět dolů na lyžích. 

K Secede a jejím vrcholovým štítům se můžete pohodlně dostat po travnatém chodníku a dostat se na její dosah. Chodník pokračuje dál nahoru, ale tam mají turisté zákaz vstupu,  je určen jen pro profesionální horolezce. Nám stačilo si ji takto „osahat“, sednout si na trávník pod rozeklanou skálou a vnímat to místo a energii. Prostě krása!

64b12c02c50e8obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Více najdete na:

Tip na krásné ubytování v údolí Val Gardena, které vám rádi doporučíme: 

Chalet S
Selva Val Gardena
www.chalet-s.eu/en
 

Reklama