Také máte rádi Jižní Tyrolsko? Měli jsme v redakci možnost vyzkoušet lyžařskou a turistickou oblast na severu Jižního Tyrolska v okolí městečka Sterzing / Vipiteno a rádi vám předáme naše vyzkoušené tipy. Výhodou tohoto místa je, že je kousek za Brennerským průsmykem, časově velmi příznivě vzdáleném z České republiky. Nám sem cesta trvala kolem 5,5 hodiny.

be1.jpg
Foto: IDM Südtirol-Alto Adige.Alex Filz

O možnostech lyžování s doporučením jednotlivých skicenter jsme psali v tomto článku:

Milujete běžky? Vyzkoušejte běžkařské tratě a okruhy v Ridnaun/Ridanna! Pokud vám navíc vyjde počasí jako nám, bude to dokonalý den!

be4.jpg
Foto: Klára Křížová

Okružní stezka Ridnauntal/Val Ridanna začíná v místě s názvem Maiern/Masseria. Než si nazujete běžky, je třeba zaplatit poplatek 6 Euro, který vám zajišťuje perfektní podmínky pro vaše oblíbené běžky. Dokonale upravené stopy a několik možných tratí, po kterých se můžete vydat prakticky po rovině pro začátečníky, ale i do kopce s parádními sjezdy pro pokročilé běžkaře. Tratě nabízí stejně kvalitní podmínky pro oba styly, klasiku ve stopě i bruslení na širší cestě.
Aby byl servis služeb dokonalý, veškerou výbavu si můžete půjčit na místě, klasické běžky vám zde i namažou potřebným voskem nebo můžete vyzkoušet běžky se „skiny“, maličkými proužky tuleních pásů, které se pak mazat nemusejí a mají stabilní odraz.

622754e57cf0ablobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Já jsem si potřebovala ověřit běžkařskou zdatnost, tak jsem jela velmi opatrně na tratích pro začínající běžkaře. Milý a zkušený instruktor mi osvěžil základy a dal pozor, zda to dělám správně. Dokonce jsem si díky jeho radám uvědomila chyby, které jsem měla špatně naučené. Je to občas potřeba, podívat se, jak se na běžkách pohybují profíci, protože jak jsem zjistila, to není jen o tom nazout si běžky a jít. Měla jsem z běžkaření radost stejně jako mí kolegové, kteří si vyšlápli kopečky a předvedli pěkné výkony.

Vede podél potoka Fernerbach údolím do vesničky Braunhöfen, které obchází dokola.

be2.jpg
Foto: IDM Südtirol-Alto Adige. Alex Filz

Pěkné stoupání je na trase na Gasse a farmu Joggelehof, kde si můžete vyšlápnout na běžkách hezký okruh a poté se vydáte na cestu zpět. Nejprve půjdete stejnou cestou zpět do Ridnaun/Ridanna; poté se vydáte po tratích různého stupně obtížnosti zpět údolím do Maiern/Masseria. Každý běžkař si najde své, vybere si trať podle obtížnosti s podle svých možností.

Podívejte se na video 

Více najdete na Cross-country skiing in Ridnaun/Ridanna

Zajímavé a důležité odkazy na aktivity, které můžete v oblasti Sterzing/Vipiteno využít :

6227556a818cbobrazek.jpg