Jizerské hory mají spoustu výhod a pro pražské výletníky dokonce jednu z nejcennějších. Jsou totiž velmi blízko – 120 km od Prahy. Cesta je příjemná, dálnice a silnice 1. třídy vedou téměř až na místo. Když přidáte kvalitní sjezdovky, terén pro běžkaře jako vymalovaný a liberecký aquapark, jsou Jizerské hory k aktivně strávenému víkendu jako dělané.

Jizerské hory
Jsou nejsevernější české pohoří. Je to divoký kraj plný lesů, který i navzdory tomu, že je po věky obývaný lidmi, se honosí svou zachovalostí. V roce 1968 bylo pro ochranu přírody okolí Jizerských hor vyhlášeno za Chráněnou krajinnou oblast jako jedna z nejstarších v České republice.

Turistika

Jizerské hory jsou známy především svými lyžařskými terény. Síť upravovaných turistických tratí, známá jako Jizerská magistrála, přitahuje každoročně tisíce lyžařů. Návštěva těch nejkrásnějších a nejatraktivnějších míst Jizerských hor je však v zimě velmi obtížná. Jsou to především skalnaté hřebeny Ořešníku a Poledních kamenů, kaskády Malého a Velkého Sloupského potoka, rokle Hájeného a Černého potoka. Tato dramatická krajina s převýšením více než 400 m nad údolím řeky Smědé je navíc pokryta rozsáhlými bukovými porosty. Vhodným výchozím místem pro tuto oblast jsou Hejnice a Bílý Potok pod Smrkem.

 

I v ostatních částech hor však najdete kouzelná zákoutí v hluboce zaříznutých údolích potoků a říček s četnými vodopády, kaskádami a tůněmi, ale i ve vesnicích s dochovanými prvky původní lidové architektury.

 

Co vše najdete v Jizerských horách

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím v České republice. Část pohoří se nachází v Polsku. Toto pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na úpatí své nejvyšší hory na české straně - Smrk (1 124 m n. m.). Hory mají poměrně drsné podnebí vzhledem k proudění mezi Severním a Baltským mořem. Tato skutečnost příznivě ovlivňuje podmínky pro sportovní aktivity zejména v zimní sezóně, kdy oblast těchto hor nabízí velké množství kvalitních sjezdových tratí a vyžití pro milovníky jízdy na běžkách.
Jizerské hory jsou začleněny do Chráněné krajinné oblasti od r. 1968.
Mezi nejznámější lyžařská střediska patří Špičák, Bedřichov a Ještěd. Na hřebenech se nachází tzv. Jizerská magistrála, na které se každoročně běží lyžařský závod "Jizerská padesátka". Oblast Jizerských hor poskytuje návštěvníkům výborné podmínky pro odpočinek a sportovní aktivity v zimě i v létě.
V Liberci lze navštívit centrum Babylon a jedinečný Aquapark, dále také nejstarší ZOO a botanickou zahradu. V zimním období nabízí Bedřichov 120 km běžeckých tratí a 4 500 m sjezdových tratí, v letním období je zde 80 km cyklotratí a velká možnost koupání a jiné zábavy, jako je bowling, tenis.

 

Bedřichov

Obec založená roku 1558, která dostala jméno podle majitele panství Bedřicha z Rederu. V minulosti byl Bedřichov sklářskou a pastvinářskou horskou vesnicí. V současnosti je jedním z nejvýznamnějších sportovních středisek celých Jizerských hor. V zimním období nabízí několik lyžařských vleků s dobře upravenými sjezdovkami. Zároveň odtud vychází několik tratí Jizerské magistrály - komplexu mnoha kilometrů upravených běžkařských stop. V letním období nabízí množství možností turistiky v okolí a je významnou křižovatkou turistických cest. V okolí Bedřichova se nachází též letní lyžařská tréninková trať (silnička Bedřichov - Nová Louka - Závory). Množství upravených cest nabízí ideální podmínky i pro cykloturistiku. 

 

Reklama