Padesát kilometrů není málo. Naopak. Je to dálka, kterou si někteří lidé nedovedou představit ujít volnou chůzí “jen tak”, natož ji uběhnout. Přihlásit se na letní edici Jizerské 50 bylo velmi neplánované. Původně jsem se totiž hlásila pouze na klasickou zimní běžkařskou verzi. Tento srpnový ultra závod se pro mě ale náhle stal velkou výzvou. A na přípravu jsem měla pouhý měsíc. 
5f50cbfbd4f37obrazek.png

Když se stane z běhu láska na celý život

Na základní a střední škole jsem běhala závodně orientační běh, ale k dálkám mě přivedl až můj manžel. Díky němu jsem se postavila na start půlmaratonu a následně i maratonu. Od té doby tyto závody k mému životu patří stejně jako bílé tenisky a kožená bunda, cesty do Santiaga de Compostely nebo letní výšlapy s mámou na Ještěd. A teď si na seznam těchto tradic připisuji i závody ultra maratonů a běh na 50 km. 

Ultra maraton v Jizerkách

Cílem tohoto závodu bylo pro mě přežít. Zkusit uběhnout nekonečně dlouhý závod s kilometrovým převýšením v Jizerských horách. Na start jsem přišla bez velkých očekávání a oproti velkým a masovým závodům edice Runczech tento ultra maraton běželo “pouhých” 300 lidí. A nás amatérských běžců se zde sešlo opravdu pomálu. 

Mohu říci, že to byl ten nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější závod, který jsem kdy běžela. Pohled do všudypřítomné přírody, čistý vzduch a klid mě nabíjela potřebnou energií mnohem více, než běh starou Prahou. 

A přestože jsem na závod přišla sama, společnost mi při závodu dělali tři muži, jejichž tempo odpovídalo tomu mému, a tak v průběhu těch několika hodin byl vlastně občas i velmi zábavný. Běžecké závody z vás nejen že udělají opravdového závodníka, protože vás strhne samotná atmosféra, ale také lidi okolo vás. 

Běh na dlouhou trať

5f50cca02e698obrazek.png
Na dlouhé běhy musíte natrénovat. Důvodem je nejen potřebná vytrvalost, ale také fakt, že si vaše tělo musí na takovou zátěž trochu zvyknout. Vzhledem k tomu, že jsem se k ultra běhu odhodlala měsíc před startem, stihla jsem si víkend před závodem zaběhnout “jen” 35 kilometrů. Není to příliš, rozdíl by neměl být takový, ale doufala jsem, že budu mít štěstí a počasí na své straně. A taky, že ano. 

Svůj první ultra maraton jsem uběhla za neskutečné čtyři hodiny a šestnáct minut a skončila jsem na druhém místě ve své kategorii. Doteď jsem v šoku, ale neskutečně pyšná. Je to jasný důkaz toho, že limity máme jen v hlavě a je občas dobré vypnout a překonávat i ty nejtěžší zkoušky. 

A proč mi tento závod změnil život? Třeba proto, že jsem díky svému výslednému času dostala nabídku od trenéra, který by mě rád trénoval a připravoval na další závody. Ale také proto, že jsem našla sílu, překvapila jsem nejen sebe, ale i ostatní a dokázala, že i když se často řídím heslem “není důležité vyhrát, ale vypadat u toho dobře”, je hezké klamat tělem. 

Výbava na ultra run

Přestože nejsem velký fanda sportovních suplementů, vím, že mě do cíle takového závodu energie z měsíce a vesmíru nedonese. Je třeba nejen kvalitní a vyvážená strava před výkonem, ale i během něj. 

Na závod jsem byla skvěle vybavená od značky Nutrend, které tímto děkuji. Před samotným závodem jsem posnídala ovesnou kaši s bezlaktózovým mlékem, kokosem, mandlemi a malinami. Posilnila jsem se iontovým nápojem s elektrolyty a půl hodiny před startem jsem do sebe kopla spalovač. Přestože byly na trase každých pět kilometrů občerstvovací stanice, ve své běžecké vestičce jsem si nesla hroznový cukr a energetické gely, které mě vždy skvěle nakoply. 

Krásná na ultra run

5f50cd53a9b03obrazek.pngNa závod se upravovala Gabriela Koukalová, bez líčení se neobejde ani Lenka Vacvalová. A tento zvyk s holkama sdílím. Sportovat a závodit může být stejně dobrý důvod k tomu udělat se hezkou, podobně jako cesta do práce nebo na schůzku. Ale ano, o žádném sexy glamour líčení nemůže být řeč. 
Na závod jsem se samozřejmě nenalíčila jako na normální denní nošení, ale sjednocení pleti, řasenku a výživný lesk na rty jsem nevynechala. Marionnaud mě vybavil skvelým CC krémem od značky Erborian, který mohu vřele doporučit a voděodolnou řasenkou Clinique odolnou proti potu a vodě, která se ani nehnula. 
A přestože jsem do cíle samozřejmě přiběhla slaná od potu a od hlavy až po paty. Svěží pocit mi na začátku dodával přírodní krystalický deodorant ve spreji Pure Aura ze Zemito, který jsem si zamilovala na první přičichnutí. 

Takže? Všem ženám (ale i mužům) bych doporučila odhodit strach a skočit po hlavě do toho, po čem toužíte. A je jedno, zdali je to nějaký sportovní výkon, oslovení objektu vašeho zájmu nebo změna práce. Důležité je se nebát, protože, jak se v angličtině říká: “Better ooops, than what if.” 


Také si přečtěte:

Reklama