Všeobecná zdravotní pojišťovna podporuje boj proti dětské obezitě

Dětí trpících nadváhou nebo obezitou v České republice neustále přibývá. Není proto překvapením, že narůstá i počet těch, které se potýkají s nemocemi, jež se k obezitě a nadváze váží a dříve byly typické pro dospělé (např. cukrovka 2. typu, nebo vysoký tlak). Tohoto negativního trendu si je Všeobecná zdravotní pojišťovna dobře vědoma. Proto se v rámci svého preventivně-vzdělávacího projektu YesNeYes obrací právě k dětem a snaží se jim vštípit zásady zdravého životního stylu, racionálního stravování i pravidelného sportu. Jednou z aktivit projektu jsou každoroční Jízdy YesNeYes - edukační roadshow na základních školách pořádané napříč republikou. Sportovní, kulinářský a vzdělávací program v letošním roce doplní moderátorská dvojice Jiří Mádl a Tereza Tobiášová.

O Jízdách YesNeYes

YesNeYesJízdy YesNeYes jsou úspěšným edukačním projektem Všeobecné zdravotní pojišťovny, který pomocí preventivně-vzdělávacích show vede děti ke zdravějšímu životnímu stylu. Projekt probíhá již pátým rokem na základních školách v Čechách a na Moravě. Za dobu jeho existence jej navštívilo již téměř 8 000 dětí.

Mladí protagonisté vytváří pro děti zábavnou show plnou nových informací a zážitků. Vystoupení kuchařů s přípravou chutného a vyváženého jídla střídají bloky ukázek pohybových aktivit. „Interaktivitu Jízd YesNeYes zvyšuje zapojení dětí do samotného programu. Společně s kuchaři se učí připravovat zdravé pokrmy, mohou si vyzkoušet jízdu na BMX či moderní taneční styly. Vzdělávací část programu je potom zaměřena především na základy zdravého stravování, poznávání rozdílů mezi vhodnými a nevhodnými pokrmy zdůraznění přínosů pravidelného pohybu nejen v dětství, ale i v dospělosti,“ vysvětluje David Drahonínský ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. Přímo na Jízdách YesNeYes jsou také pořádány vědomostní soutěže o drobné sportovní dárky, jejichž cílem je podpořit zapamatovatelnost předávaných informací o zdravém životním stylu.

V rámci Jízd YesNeYes probíhá i dotazníkové šetření zjišťující vztah dětí a mládeže k pohybovým aktivitám a zdravému stravování. Mezi nejzajímavější zjištění minulého roku patří například fakt, že celá třetina dětí drží nebo se chystá držet nějakou dietu, nebo že u dětí meziročně klesl zájem o fastfoody o 15 %.

Jízdy YesNeYes letos zavítají do pěti základních škol napříč Českou republikou. V každé ze škol proběhnou dvě show. Dětem z prvního stupně je určen zkrácený hodinový program, starší uvidí téměř dvouhodinovou akci. Jízdy odstartují ve středu 9. 5. v pražské ZŠ náměstí Curieových, 10. 5. se přesunou do 25. ZŠ v Plzni a poslední jarní Jízda zamíří 11. 5. do ZŠ Smečno. Zbývající dvě Jízdy YesNeYes budou realizovány na podzim.

Jízdy YesNeYes 2012 s Jiřím Mádlem

Jiří Mádl Letošní Jízdy YesNeYes se představí v novém kabátě. Všechny akce podbarvené speciálním mixem hudby profesionálního DJ bude moderovat herec a showman Jirka Mádl ve společnosti herecké kolegyně Terezy Tobiášové. Zábava se propojí s nenásilným sdělením: zdravě jez a hýbej se - budeš fit. „Pohyb, pohyb, pohyb! To bylo moje dětství. Sport mi pomohl najít kamarády a zbavit se dětské oplácanosti! Chci to na Jízdách YesNeYes říct každému, kdo nesportuje!“ říká herec Jiří Mádl.

Vystoupení moderátorů bude střídat blok kuchařů. Ti společně s dětmi uvaří dvě jednoduchá a zdravá jídla, která si děti mohou snadno připravit samy doma. Na kuchařskou show naváží vystoupení tanečníků, tanečnic, jezdců na BMX a jednokolce. Cílem jejich exhibice bude děti zaujmout a ukázat jim, že sportování může být daleko zábavnější a přínosnější než pasivní hraní her na počítači.

Před autogramiádou protagonistů, která Jízdy ukončuje, dostanou děti užitečnou školní pomůcku - pravítko. Kromě podpisů protagonistů na něm najdou i odkazy na stránky www.YesNeYes.cz, které jim pomohou v následné orientaci v oblasti zdravého stravování a sportu.

Představujeme Tým Jízd YesNeYes 2012

 • Jirka Mádl je moderátorem show. Jeho vtipné glosy dětem připomenou, že základem zdraví je pravidelná strava a pohyb.
 • Tereza Tobiášová tvoří s Jirkou moderátorskou dvojici. Milovnice horské turistiky provází akcemi a komentuje jednotlivá vystoupení.
 • Dominik Nekolný jezdí po světě jako profesionální BMX jezdec. Za sebou má řadu významných soutěží. Dětem ukazuje, že sport může být opravdu zábavný.
 • Adam Gerža se stal čtvrtým mužem v Evropě v trialu na jednokolce. Svým vystoupením na „večerníčkovém kole“ děti zaručeně nadchne.
 • Last minute crew tancují street dance. Tři kluci si publikum získávají dynamickým vystoupením.
 • Dívčí taneční trio předvede R´n´B a další „dívčí“ taneční styly.
 • DJ Martin Cihlář mixuje již řadu let hudbu v jednom z pražských klubů. Pro děti připravil speciální trendové hudební sety.
 • Kuchaři Ruda Ženíšek a Petr Vilhelm dětem ukáží, že vaření může být legrace!

Preventivní programy VZP určené dětem a rodičům

 • YesNeYes

Jiří Mádl Projekt YesNeYes již pátým rokem pomáhá dětem v boji s nadváhou a obezitou. Projekt je součástí preventivního programu Žij zdravě, jež se zaměřuje na prevenci obezity a následných zdravotních obtíží u široké veřejnosti.

Hlavní aktivity projektu YesNeYes
- Roadshow Jízdy YesNeYes zvyšuje mezi žáky povědomí o zdravém životním stylu.
- Webové stránky www.YesNeYes.cz mají pro děti i mládež atraktivní obsah. Rozhovory s osobnostmi, představení moderních sportů, kalendář zajímavých sportovních akcí nebo návody na správné tančení house dance a hip-hopu - to je výčet nejzajímavějších aktivit věnovaných pohybu. Na zdravé stravování se zaměřují poradny odborníků, články o poruchách příjmu potravy či komiksově zpracované recepty.
- Facebookový profil YesNeYes.cz komunikuje s mladými interaktivní cestou. Po Jízdách YesNeYes.cz zde například děti najdou fotografie a videa z akcí. Mohou zde diskutovat, hlasovat v anketách a soutěžit o vlastní karikaturu.
- Kroužek zdravého životního stylu na základních školách je zaměřen především na osvětu školáků v oblasti nadváhy a obezity.

 • Mořský koník

Již osmnáct let pomáhá Mořský koník dětem ve věku 6-17 let, které trpí alergiemi, bronchiálním astmatem, atopickým ekzémem, lupénkou a dalšími zdravotními obtížemi. Více o léčebně-ozdravných pobytech Mořského koníka hledejte na www.vzp.cz/morsky-konik.

 • Baby klub

www.baby-klub.cz je místo, kde jsou soustředěny důležité informaci týkající se péče o zdraví dítěte. Maminky zde najdou články odborníků, se kterými se mohou také poradit. Registrovaní členové navíc získají aktuální informace o výhodách, příspěvcích a slevách, které může využívat celá rodina.

 • Řekni drogám NE!

Všeobecná zdravotní pojišťovna podporuje také osvětovou činnost zaměřenou na prevenci v rizikových cílových skupinách, které jsou nejvíce ohroženy užíváním drog. Preventivně edukační pásmo absolvují každoročně stovky žáků středních a základních škol. Na webu www.reknidrogamne.cz se mohou rodiče poradit s odborníky o problematice závislostí, najdou zde užitečné informace i kontakty na centra v místě bydliště.

 • Zdravá rodina

Program Zdravá rodina nabízí příspěvek 500 Kč ročně na pevná rovnátka (FOA - fixní ortodontické aparátky) nebo na očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem do 14 let (např. proti žloutence). Více na www.vzp.cz/zdrava-rodina.

 • VZP výbavička

Pro miminka pojištěná připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna výbavičku. V ní najdou čtyřdílný seriál Sestry v praxi, který poskytne novopečeným rodičům užitečné tipy o péči o dítě. Výbavička obsahuje také slevové kupony na nejrůznější výrobky a služby. Více informací na www.vzpvybavicka.cz.

 • Chraňte své dítě, my vás podpoříme

Mezi rodiči je velmi populární preventivní program určený kojencům od 6. do 24. týdne věku. Rodiče mohou na základě předložení voucheru VZP zakoupit vakcínu proti rotavirům za zvýhodněnou cenu. Po aplikaci očkování dostanou navíc od pojišťovny příspěvek 500 Kč. Další informace nabízí www.vzp.cz/rotaviry.

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ

Cílem preventivního projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny s názvem Žij zdravě je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Reklama