Tvůrci kultovních snímků nechť mi odpustí, že jsem si vypůjčila jejich název pro povídání o jízdě ranním (odpoledním) autobusem nikoli za dobrodružstvím, nýbrž do (ze) zaměstnání.
Někdo takový čas považuje za ztracený, ale tu půlhodinku, hodinku či více může člověk (žena) přece využít velmi smysluplně.
Když máte kliku a nevlajete na tyči, nebo nepadáte z posledního schůdku, když se vám tedy poštěstí, že sedíte, můžete otevřít knížku a začíst se do napínavé detektivky (zamilovaného románku nebo vzrušujícího cestopisu). Ostatně na žánru zase tak nezáleží, spíše na rozsahu. Vojna a mír se rozhodně nehodí. Nejvhodnější jsou knížky tenké, formátu malého, takové, které se pohodlně vejdou do kabelky. Říkám jim „autobusovky“, i když se dají číst i v tramvaji a metru.
Někdy se vám však může stát, že obracíte stránky, čtete a najednou zjistíte, že vůbec nevíte o čem! To proto, že ty dvě dámy nad vámi právě hodnotí postoje a názory dámy třetí (v autobuse nepřítomné). No a vy se přistihnete, že vás to zajímá mnohem víc, než kdo je vrah. Že je to neslušné, poslouchat cizí hovory? Co ale jednomu (jedné) zbývá, když mu (jí) debata probíhá přímo za límcem ?
Ale vždyť nemusíte pořád jenom číst. Co takhle učit se anglická slovíčka? Mezi dvěma zastávkami se jich naučíte (pořádně!) pět (je li zácpa i deset). Náš angličtinář ovšem tvrdí, že slovíčka se musí učit nahlas, jinak to za moc nestojí. No, v autobuse to raději nezkoušejte.
A když nemáte ani knížku ani slovíčka, můžete se jen tak dívat z okna. Kolik užitečných informací tak získáte! Tak třeba tady v tom textilu mají velký výprodej (cestou domů se zastavím), kuřata mají levnější v Záběhlicích než ve Strašnicích (tam budu taky muset vystoupit), no a tam, kde ještě před týdnem prodávali docela levnou zeleninu, je dneska herna non stop (tak tam raději ne). Tato pozorovatelská činnost se hůře provádí za tmy a úplně špatně v metru.
A co když je autobus narvaný a vy stojíte? Buďte rádi. Víte, jak skvělé cviky se dají nepozorovaně provádět ve stoje? Stahování hýžďových svalů v pravidelných intervalech, zatahování bříška nebo jen přenášení váhy z jedné nohy na druhou vydá za návštěvu posilovny. Ušetříte čas i peníze. Jen nesmíte zapomenout, že cestující jsou povinni se za jízdy držet!