Cílem týmů z řad, institucí, firem, škol a ministerstev je přispět k boji s ekonomickými, environmentálními a sociálními problémy, se kterými se většina zemí světa aktuálně potýká a které byly definovány jako globální cíle udržitelnosti OSN v rámci tzv. Agendy 2030. Unikátní fotbalový turnaj žen s názvem Global Goals World Cup Prague startuje ve středu 29. května ve 14:00 hodin. Na globální cíl č. 4 – potřebu dostupnosti kvalitního vzdělávání chce upozornit tým Montessori škol Andílek.
5ced3d261983fobrazek.jpg

Zápasy 5 na 5 žen, které nebudou delší, než pět minut budou bedlivě sledovat porotci, mezi kterými budou například kreativní producent a choreograf Yemi A.D., modelky Lejla AbbasováPavlína Němcová, nebo světová šampionka v boxu Fabiána Bytygi. V nesoutěžním zápase si na turnaji zahrají také například ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, velvyslanec Dánského království v Česku Ole Frijs-Madsen nebo pražský radní pro školství Vít Šimral.

Pražské Montessori školy Andílek s týmem „Angels“ se rozhodly podpořit globální cíl číslo 4 – kvalitní vzdělávání, které jím leží na srdci. „Dnes a denně předáváme dětem hodnoty, za které také na turnaji kopeme. Skrze výchovu a vzdělávání jim chceme umožnit, aby se staly aktivní součástí společnosti, chovaly se k sobě a svému okolí s respektem, byly silné a sebevědomé osobnosti, které budou neustále pracovat na rozvoji svých kompetencí. Na turnaji GGWC kopeme za vzdělávání, protože to je základní právo dětí na celém světě,“ vysvětluje ředitelka Montessori škol Andílek a členka týmu „Angels“ Hana Chramostová.

Turnaj Global Goals World Cup v České republice organizuje Asociace společenské zodpovědnosti (A-CSR), která sdružuje přes 280 členů korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru. Vznikl z dánské iniciativy Eir Soccer a hraje se v různých částech světa. Tento rok se před Prahou konal ještě například v dánské Kodani, thajském Bangkoku nebo indické Bombaji.

Ve hře se nehodnotí pouze skóre vstřelených gólů. Panel rozhodčích pod vedením kreativního producenta a umělce Yemi A.D. po každé hře rozdělí mezi dva týmy celkem čtyři body.

Pro tým, který dal více gólů - 1 bod pro tým, který dal ve hře nejvíce gólů. V případě remízy získá každý tým 1 bodu.

Pro nejoriginálnější tým - Fandíme kreativitě a síle projevu. Odměníme veškerou tvůrčí aktivitu, kterou vnesete do hry: originální kostýmy, tance, pokřiky, vlajky či bannery…

Pro dav, který nejvíce fandí - Globální cíle jsou pro všechny a zaslouží si ten největší fanklub. Zapojte co nejvíce fanoušků, aby vám pomohli zvýšit povědomí o cíli, za který kopete. Buďte nejvíce slyšet, zaplňte celé Václavské náměstí!
5ced3d318258aobrazek.jpg

Pro nejlepší aktivitu na podporu udržitelných cílů - Nesmírně důležitá je kolektivní akce a osvětová kampaň na podporu cíle, za který hrajete. Můžete sbírat peníze pro dobrou věc, vzdělávat děti o udržitelnosti, vést osvětovou kampaň proti nadměrnému používání jednorázového plastu, pokusit se o změnu legislativy. Možností, jak měnit svět, je nepočítaně.

Celkový vítěz získá možnost zúčastnit se světového finále Global Goals World Cup v New Yorku, které se koná v září 2019 v rámci týdne zasedání Valného shromáždění OSN.

Příběh Montessori škol Andílek
5ced3d39a1309obrazek.jpgMontessori školy Andílek v Praze 5 založila Miroslava Vlčková poté, co její rodinné centrum kapacitně již nestačilo a větší děti potřebovaly pro svůj rozvoj prostředí odpovídající jejich potřebám. Tehdy se rozhodla mateřskou a posléze základní školu postavit na principech italské lékařky Marie Montessori. Spojila se s mezinárodní organizací AMI (Association Montessori Internationale), aby pro svůj rozrůstající se tým zajistila vzdělání v duchu plně implementované montessori pedagogiky. V současné době se celý pedagogický sbor pyšní certifikovanými montessori kurzy.

Na třech stupních, od dětských skupin (věk 1,5 – 3 roky), přes mateřskou školu (3-6 let) po základní školu s prvním stupněm (6-12 let) a adolescentským programem (12-18 let), který své dveře otevře na podzim 2019, poskytují Montessori školy Andílek více než 110 dětem vzdělávání a podporu v jejich samostatnosti a vlastní aktivitě v učení a poznávání světa. Učí je svobodně a tvořivě se vyjadřovat, mít respekt k sobě samém a svému okolí a ctít řád. Děti se rozvíjí v respektujícím prostředí s individualizovaným přístupem.

Montessori školy Andílek jsou součástí rodiny institucí, které založila Miroslava Vlčková. Patří do ní také Montessori Institute Praha – mezinárodní výcvikové centrum pro učitele a Asociace Montessori ČR – zastřešující organizace na podporu rozvoje škol. V současné době dále pracuje na prosazení principů montessori pedagogiky do dalších oblastí života, ve kterých v zahraničí už slaví úspěchy – ve veřejném (státním) školství, při péči o seniory a ve vzdělávání dospělých ve firemní sféře, bojuje pro rozšíření povědomí o formativním hodnocení (bez známek) a podporuje další vzdělávací aktivity.