Ženy-in výzva k zamyšlení nad moudrostí přišla ve stejnou chvíli, kdy se mi dostal do ruky zajímavý článek z magazínu Týden. Ten nám nastiňuje oblast, kde je moudrosti opravdu třeba.

Zaobírá se myšlenkou, jak se orientovat v bludišti informací o zdravém životním stylu, hlavně stravování. Respektive: jak v onom informačním chaosu neztratit hlavu.

Proč bludiště a chaos? Zkusme jít trochu do minulosti - taky si pamatujete, jak byl kdysi špenát strašně moc zdravý kvůli vysokému obsahu železa? A pamatujete si také, jak se o X let později přišlo na to, že tam železa zas tak moc není? Začalo se propagovat, že je ho hodně v brokolici ...

Za mých mladých let visely za výlohou samoobsluh plakáty propagující mléko jako jediný zdravý nápoj pro děti. Jo a taky jsme dostávali ve škole mlíčko na svačinu v malé krabičce s brčkem, což muselo jistě způsobit obrovskou radost uklizečkám, protože ho bylo všude na podlaze snad víc, než se podařilo nacpat do nás. Ale to jsem odbočila. O pár let později se objevily názory, že mléko je zdravé jedině v tak netučné podobě, jaké kravské mléko nedosahuje, takže to kravské vlastně zdravé není. A ani nevím, co se o mléku říká dneska...

Tak, o tom byl ten článek. Tyto dva příklady se tam, myslím, neobjevily, ale za to mnoho jiných, o potravinách, které nejdřív způsobují rakovinu, a o dva roky později, na základě jiného výzkumu, ji pomáhají potlačovat. Nebo škodí na jeden orgán v těla a pomáhají druhému ...

A shodou okolností jsem nedávno někde na internetu četla článek o škodlivosti soji. Psali, že původně byla považována za zcela nejedlou, ale business je business, takže byla z obchodních důvodů prohlášena za zdravou a protlačena ve velké míře mezi potraviny. To je jeden příklad za všechny - za účelem výdělku jsou vynášeny do nebe pro své skvělé účinky lecjaké věci, které v konečném důsledku spíše škodí, v lepším případě jsou vůči zdraví neutrální.

Takže, co tu máme? Jednak více či méně "šílené" vědce, kteří nás každých pár let zásobují nejnovějšími objevy, nejlépe když jsou v přímém protikladu vůči tomu, co se hlásalo před pár lety nebo měsíci. Ještě lépe, pokud si protiřečí navzájem ve stejnou dobu, to jsou pak v jedné zemi třeba brambory výtečný všelék a vedle u sousedů jedovatá nepoživatina.

Pak tu máme neméně "šílené" výrobce a pěstitele, kteří potřebují prodávat a tak je veřejnost blbnuta v souladu s jejich zájmy, velmi často ale nikoli v zájmu zdravějších zítřků.

Tak co nám zbývá? Vzít všechen ROZUM do hrsti a nenechat se vláčet jako třtina ve větru se klátící. MOUDŘE si od všech takových objevů a informací udržet odstup... Pak si to zdraví možná uchováme (když ne jiné, tak aspoň duševní).

Hodí se mi k tomu jeden citát: "Existuje mnoho vynikajících léků, na které ještě nevynalezli žádné nemoci." (Kishon)

Saturday


Děkujeme za příspěvek.

Dnes padla za oběť chřipkové epidemie šéfredaktorka našeho magazínu Jaroslava Machálková.

Uctěte její památku minutou ticha, ale zároveň nezapomeňme na to, že díky tomu můžeme propašovat do vydání i věci, které by jinak neprošly. A tak neváhejte a zahlťte redakční mailík. REDAKCE@ZENA-IN.CZ . Vítáme především, legrácky, moudra, trapasy, hlavolamy, chválu na naše hlavy a další zajímavosti.

P.S. pokud nám posíláte fotografie, posílejte buď své, nebo s uvedením zdroje. A pokud chcete dostat nějaký drobný dáreček, nezapomeňte nám napsat svůj nick, pod kterým jste registrovány na zena-in.cz.

 

Reklama