21. a 22. září 2007 ožije pražské náměstí Jiřího z Poděbrad Vinohradským vinobraním. Díky městské části Praha 3 se již pojedenácté uskuteční originální oslavy dobrého vína a skvělé zábavy. Jako každý rok přivítá Karel IV., ztvárněný tentokrát populárním hercem Davidem Suchařípou, na Vinobraní řadu historických skupin, kejklířů, šermířů, tanečníků či řemeslníků. Diváky určitě zaujme nefalšovaný rytířský souboj na koních. Bohatý program je připraven i pro nejmenší návštěvníky. Každý den oslav ukončí večerní koncerty populárních skupin. Na hlavním pódiu se v pátek představí kapely Clou a Hudba Praha, v sobotu pak vystoupí Lucie Vondráčková a Čechomor.
Neodmyslitelnou součástí bude pochopitelně spousta vína, burčáku a různých druhů občerstvení. Vstup je již tradičně na akci zdarma.

V pátek odstartuje Vinohradského vinobraní přesně v 15 hodin tradičním vystoupením dechovky Žižkovanka. Trubači v dobových kostýmech ohlásí příchod Karla IV. v podání herce Davida Suchařípy. Oficiální program a slavnostní zahájení začíná v pátek v 16:15, kdy královský kancléř představí návštěvníkům akce podrobný program Vinohradského vinobraní. Poté budou mít diváci možnost sledovat jmenování  Karla IV. markrabětem moravským. Starostka městské části Praha 3, Milena Kozumplíková, doplňuje: „Do druhé desítky Vinohradských vinobraní vstupujeme s dalším zpracováním historických událostí spojených s vládou Karla IV. u nás. Snažíme se tuto slavnou éru české historie zábavnou formou Pražanům připomenout“. Tímto aktem podle historických pramenů začíná úspěšná vláda českého panovníka v Čechách i celé Evropě. Markrabě pak osobně vylisuje první hrozny vína. Plejádu zajímavých dobových scének, vystoupení či šermířských klání završí rytířský turnaj na koních. Na návštěvníky čeká představení v ještě atraktivnější podobě než v loňském roce s řadou překvapení. To ale nejsou zdaleka všechna lákadla – na náměstí Jiřího z Poděbrad již před začátkem programu vyroste historické tržiště plné ukázek tradičních řemesel, tanců, ale i dobové muziky a poezie.

Večer pak otěže zábavy převezmou špičky současného rocku: kapely Clou a Hudba Praha.
 
V sobotu přivítáme společně s Karlem IV. příjezd jeho první manželky. Jak dokládá historie: „Blanka z Valois za doprovodu francouzských dvorních dam, za Karlem IV., přijíždí poprvé do Prahy, aby s ním, po dosavadním životě v odloučení, žila v manželství.“ Na počest těchto historických událostí je připraven velmi bohatý historický program uváděný kancléřem Janem za Středy. Ani v sobotu se tedy diváci nebudou nudit. Historická  hudba Braagas se bude střídat s kejklíři, dobovými scénkami, tanečními vystoupeními či nelítostnými souboji udatných rytířů. Vyvrcholením historické části však bude opravdový rytířský turnaj na koních. Přestávku před večerním hudebním programem mohou diváci aktivně vyplnit účastí v originálních soutěžích o prima ceny.

Večerní koncert pak obstará stále populárnější zpěvačka Lucie Vondráčková s kapelou. Oslavy vyvrcholí koncertem populární kapely Čechomor. Sobotní večer a celé dny oslav vína završí velkolepý ohňostroj.

Historii pražského vinařství založil svým výnosem roku 1348 císař Karel IV., který nechal révou osázet prosluněné kopce od Vítkova, přes Vinohrady až ke Karlovu. Dnes již v Praze existují poslední dvě vinice – svaté Kláry v Tróji a Gröbovka v Havlíčkových sadech. Novodobá historie oslav vinobraní odstartovala roku 1997, kdy tehdejší první ročník přivítal na tři tisíce návštěvníků. Magickou hranici dvaceti tisíc návštěvníků akce poprvé překonala roku 2004 a na loňský ročník se již přišlo podívat kolem dvaceti pěti tisíc lidí.

Chodíte na vinobraní? Jaké je u vás? Už bylo, nebo vás teprve čeká? Jaké máte zážitky s burčákem? Máte ho ráda, nebo vám nechutná?