Sám o sobě říká, že se svým žabím ksichtem může hrát cokoliv. Není žádný hezoun, přesto patří mezi mladou hereckou generací k těm nejobsazovanějším. Skvěle zvládne roli nešikovného čerta i vězně koncentračního tábora. To je Jirka Mádl, herec, který šel svému štěstí naproti.

Kluk se správně proříznutou pusou, který ze sebe umí udělat blázna i přesvědčit v roli charakterní. Narodil se 23. října 1986 v Českých Budějovicích. Ve svých šestadvaceti letech má za sebou více hlavních rolí než leckterý herec o generaci starší.

zlatevoči

Jirka Mádl v roli nešikovného čerta Záprtka v roztomilé pohádce Zlatý voči (2009)

K nejnovějším titulům, ve kterých Jirka Mádla ztvárnil jednu z hlavních rolí, patří do kin nedávno uvedený film Vejška (2014), volné pokračování filmu Tomáše Vorla Gympl (2007). V tomto filmu si zahrál společně s další nadějnou herečkou, Evou Josefíkovou, se kterou má dvouletý vztah.
Na otázku, zda je příznivcem dlouholetých vztahů, odpoví:
„Ano, jsem na delší vztahy. Celkem jsem měl tři, z nichž jeden byl čtyřletý. Teď jsem s Evičkou, s nejkrásnější holkou našeho šoubyznysu.“

vejska

Jirka Mádl s Evou Josefíkovou na premiéře filmu Vejška (2014)

S Evou Josefíkovou se do sebe zamilovali při natáčení komedie Probudím se včera (2012). Jirka se vůbec zamilovává zejména během natáčení. Stejně tomu bylo i před pěti lety, kdy se u pohádky Peklo s princeznou (2009) zamiloval do další herecké kolegyně, Terezy Voříškové.

sterezou

s Terezou Voříškovou v pofádce Peklo s princeznou (2009)

Ale zpátky k Jirkovi. Kdyby nebyl hercem, byl by možná hokejistou. Ve svém rodišti, Českých Budějovicích, vystudoval Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a více než devět let se plně věnoval hokeji, který si rád zahraje i dnes. Po gymnáziu krátce studoval obor Psychologie na Filozofické fakultě UK a v roce 2007 se hlásil na FAMU. U přijímacího řízení ale neuspěl.
V témže roce byl vypsán konkurz na film Snowboarďáci. Na maminčino naléhání se na konkurz vypravil. Ani v nejmenším netušil, že jde svému štěstí naproti.
„V tu dobu jsem měl v hlavě jenom hokej, ale chtěl jsem mámě udělat radost, tak jsem jel. Na konkurzu bylo strašně moc lidí, vůbec by mě nenapadlo, že bych mohl se svým žabím ksichtem uspět,“ směje se dnes Jirka Mádl.

Snowboarďáci (2004)

Uspěl. Brána do herectví se mu ne otevřela, ale doslova rozevřela.
Zpočátku byl velmi populární zejména ve dvojici s Vojtou Kotkem. Tato dvojice znamenala pro současné teenagery něco jako pro generaci osmdesátých let dvojice Tofi / Vaculík.
Společně natočili ještě povídku Hypnóza, další teenagerskou komedii Rafťáci (2006) a společně si zahráli také v krimi komedii Ro(c)k podvraťáků (2006). Poté se jejich cesty před filmovou kamerou rozešly.

Přečtěte si také:

Jirka dostal roli ve filmu Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli (2006), po boku Bolka Polívky si zahrál jednu z hlavních rolí v historickém románu Bathory (2008). V tom samém roce jsme ho mohli vidět s Martou Issovou v českém dramatu  Děti noci. Tímto filmem si vysloužil cenu Mezinárodního karlovarského filmového festivalu pro nejlepšího mužského herce v hlavní roli.

Filmografie (většinou hlavní role) Jirky Mádla dosahuje v současnosti (včetně televizních filmů a seriálů) počtu 34–35. Do toho vystupoval a vystupuje v řadě dokumentárních a televizních pořadů.
Párkrát si zahrál také divadlo a objevil se v několika krátkých filmech. Vedle hraní píše scénáře a divadelní hry (s jednou vyhrál divadelní soutěž) a skládá písničky.

Zeptali jsem se, zda má nějaké herecké vzory:
„Vyloženě herecké vzory nemám, ale líbí se mi třeba, jak hraje Jack Nicholson nebo Tom Hanks.
A z českých?
„Ondřej Vetchý. Nejlepší herec, s jakým jsem kdy hrál. Po stránce lidské i profesionální.“
S Ondřejem Vetchým se Jirka Mádl sešel při natáčení filmu režiséra Milan Cieslara Collete. Role židovského mladíka Viliho Felda, kterou zde dostal, patří k nejdrsnějším rolím jeho filmové kariéry.

Psali jsme:
Dlouho očekávaný film Colette

Zajímalo nás, jestli mu režisér Milan Cieslar psal tuto roli přímo na tělo.
„Ne, volal mi až v konečné fázi castingu, kdy jsem věděl, že na něm byli snad už všichni. Potěšilo mne, že se ozval i mně, dorazil jsem na casting a roli jsem dostal. Jsme za to moc rád, protože takové role nechodí každý den.“

Colette (2013)

Který z mnoha filmů, ve kterých jste hrál, patří ještě k vašim oblíbeným?
„Mám rád film Konfident, pak taky Peklo s Princeznou, 4 Slunce a Probudím se Včera.“

Jirka Mádl ještě dodává, že má štěstí na role i na režiséry. A my jen dodáváme, že máme štěstí na tak mladého a talentovaného herce, jakým Jirka Mádl bezesporu je.
Určitě nás o tom ještě mnohokrát přesvědčí.

oblicejjj

Jirka Mádl:
„Když jsem byl malý, tak se mému obličeji smáli. Dnes mě živí.“

použitý materiál a foto: www.isifa.com, www.youtube.com a www.csfd.cz

Reklama