Český režisér a scénárista Jiří Krejčík se dnes v plné síle dožívá devadesáti let. Patří nepochybně mezi nejvýznamnější osobnosti české kinematografie.
Jako režisér celovečerního hraného filmu debutoval v roce 1947 snímkem Týden v tichém domě na motivy povídek Jana Nerudy.
Ale významněji se do dějin českého filmu a možná i do srdcí diváků zapsal filmy jako jsou Vyšší princip, Čintamani a podvodník, Svatba jako řemen, Penzion pro svobodné pány, Božská Ema.

Posledním filmem Jiřího Krejčíka byl Prodavač humoru - satiristický pohled do zákulisí socialistického estrádního průmyslu. Od té doby se jeden z nejuznávanějších filmařů věnuje výhradně práci pro televizi.
A věnuje se jí s obrovským nasazením dodnes. V těchto dnech pracuje ve střižně na svém posledním televizním filmu s pracovním názvem „Peníze“ podle stejnojmenné Čapkovy povídky.

Režisér Jiří Krejčík už se několikrát také objevil na filmovém plátně. Z jeho maličkých, ovšem nezapomenutelných rolí vyniká především nenasytný pan Karel z Menzelových Slavností sněženek a dále profesor Stárek v retrokomedii Jana Hřebejka PELÍŠKY.
Jiří Krejčík je dokonce autorem známého výroku „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel,“ který ve filmu Pelíšky pronesl Jiří Kodet. Výrok sám však pochází ještě z dob totality.

Málokdo ví, že právě Krejčík objevil pro film pozdější velkou hvězdu českého filmu - herečku Janu Brejchovou.

Mezi filmaři se mu říká „nespokojený", protože je velmi náročný na své spolupracovníky a nikoho nešetří.
Dokonce o něm kolují zvěsti, že škrtí herečky. 
O tom, jestli to je pravda nebo ne, se můžete dočíst v zítřejším článku.

  


Reklama