Herec a hudební skladatel Jiří Šlitr by v neděli oslavil 85. narozeniny. Proslavil se zejména svým působením v divadle Semafor po boku Jířího Suchého.

Jiří Šlitr se narodil 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Rychnova nad Kněžnou. Po absolutoriu na Gymnáziu F. M. Pelcla vystudoval práva, ale tomuto povolání se nikdy nevěnoval. Ještě během studií hrával se skupinou Akord club, kde se seznámil s Jiřím Suchým. Spolu poté vytvořili tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století a zahájila éru malých scén. Založili divadlo Semafor, pro které Šlitr nejen psal scénickou hudbu jako například Člověk z půdy, Zuzana je sama doma nebo Šest žen Jindřicha VIII., ale působil zde i jako herec.

Na svém kontě má Jiří Šlitr dokonce i jeden muzikál, a to Dobře placenou procházku, která měla premiéru 15. června 1965. Autorsky a herecky se také podílel na několika filmech. Lze jmenovat snímky Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu. Z jeho písňové tvorby jmenujme alespoň Co jsem měl dnes k obědu, Honky tonky blues, Klokočí, Kočka na okně a mnoho dalších.

Jiří Šlitr zemřel 26. prosince 1969 ve svém bytě v Praze na otravu plynem. Dodnes není jasné, zda šlo o nešťastnou náhodu, sebevraždu nebo vraždu.

Reklama