„Těším se na roli, v níž si třeba během představení stihnu dát v zákulisí třeba i kafe,“ řekl Jiří Langmajer o postavě Šaška Festa ve Večeru tříkrálovém, novince letošních Letních shakespearovských slavností. Premiéru a první představení však odehrát nemohl – trápily ho vleklé zdravotní potíže. Diváci tak v roli Festa viděli Miroslava Táborského, který s Langmajerem postavu alternuje. I on je momentálně v jednom kole: na Slavnostech končil v noci a ráno jezdil už od šesti od rána na natáčení.

 

„Skoro celé zkoušení jsem promarodil, mám oslabenou imunitu,“ vysvětlil Jiří Langmajer. „Byl jsem proto moc rád, že mě Mirek Táborský podržel a premiéru za mě odehrál – upřímně řečeno, do rozjetého představení jsem vlastně ještě nikdy nenaskakoval,“ řekl Jiří Langmajer. Přiznal také, že pobyt v zákulisí během hry si vlastně nikdy pořádně neužil: ať už na Shakespearovských slavnostech či na jiných scénách je totiž většinou pořád na jevišti.

Při svém prvním vystoupení si ale kávu nakonec dát nestihl. „Byl jsem děsně nervózní, na nějaký relax nebylo ani pomyšlení. Publikum ale reagovalo skvěle, lidi se bavili a atmosféra byla výborná. Dvakrát dokonce tleskali i na otevřené scéně.“  Podle Langmajera je Večer tříkrálový především lehkou, zábavnou komedií. Jako Feste bude na Shakespearovských slavnostech vystupovat do soboty 9. července a pak opět od 28. srpna do 10. září. Mezitím se v Nejvyšším purkrabství objeví také jako Hamlet: inscenace, kde má Jiří Langmajer hlavní roli, se pro velký zájem diváků opakuje už třetí sezónu.

 

Organizátoři z Agentury SCHOK ujišťují, že lístky na Večer tříkrálový jsou stále v prodeji a není problém je v tuto chvíli sehnat. Vyprodána jsou zatím pouze čtyři pražská představení Kupce benátského s Bolkem Polívkou v roli Lichváře Shylocka. Tato inscenace má premiéru 1. července na Bratislavském hradě, v Čechách a na Moravě se v plném lesku objeví až příští rok.

 

Současně se Slavnostmi probíhá i výstava Hrdinové z Albionu – kolekce sedmadvaceti velkoformátových fotografií ze sbírek skupiny PPF, generálního partnera Shakespearovských slavností, je k vidění v jižních zahradách Pražského hradu až do 10. září. Výstava se koná u příležitosti výročí konce 2. světové války a představuje zajímavé fotografie Ladislava Sitenského pořízené během jeho působení u  312. československé stíhací perutě a poté na Inspektorátu československého letectva ve válečném Londýně. Vstup na výstavu Hrdinové z Albionu je zdarma.

 

Reklama