Jiří Lábus je zdráv, ale jako dlouholetý aktivní člen Rady Konta Bariéry si v úterý na vlastní kůži vyzkouší situace a zažije problémy, se kterými se stále setkávají postižení. Na invalidním vozíčku si v centru Prahy zkusí vybrat peníze z bankomatu, zavolat si z telefonní budky, navštívit restauraci a výstavní galerii. Na chatu budou na otázky odpovídat také zlatý paralympionik z Athén plavec Martin Kovář a ředitelka Konta Bariéry paní Božena Jirků.

 

Ročně u nás přibývá asi 200 až 300 vozíčkářů. Jednou z nejčastějších příčin upoutání na vozík je úraz. Stále velkým problémem vozíčkářů je bariérovost ulic a staveb – při parkování řidiči nedodržují potřebný odstup od auta vozíčkáře, parkovací místa pro invalidy jsou obsazena neoprávněně, chybí nájezdy na chodník, chodníky jsou hrbolaté, znečištěné a jejich průjezdu brání reklamní poutače, zamčená bezbariérová WC bez naváděcí signalizace často slouží jako sklad materiálu.

 

„Podle mého názoru se v životě vozíčkáře zlepšilo mnohé. Máme kvalitnější pomůcky a kvalitnější vozíky, které nám umožňují návrat mezi lidi. Pokud se s vozíčkem dostanu, kam potřebuji, je to výborné. Roste moje sebedůvěra, jsem mezi lidmi a vracím se do života společenského i pracovního. Lidé jsou ochotní a sami nabízí pomoc, a obzvlášť mladí lidé se chovají velmi dobře. Bolestí vozíčkářů je ale stále bariérovost měst, ulic a staveb. My vozíčkáři chceme být dle možnosti samostatní, soběstační a někdy stačí malé úpravy a spoustu překážek zvládneme sami. Od zdravých lidí potřebujeme často jen ohleduplnost,“ říká publicistka Alena Sedlačíková, která je jedenáct let upoutaná na invalidní vozík.

 

Zajímá vás osobnost Jirka Lábus???
Také nemůžete zapomenout na jeho skvělého Rumburaka??? Chcete se ho zeptat na jeho poslední novou divadelní hru, kde spolu s jeho kolegou Čtvrtníčkem ztvárňují zkorumpované fotbalové rozhodčí a mluví jako dlaždiči????

Proč se ještě neoženil??? Jaké má plány a sny??? Zeptejte se ho dnes odpoledne!

 

www.kontobariery.cz

Reklama