Když si projdete výstavu fotografií Nazar v galerii Langhans, začnou vás napadat spousty otázek. Jak málo toho skutečně víme o arabském světě a nakolik jsou naše představy o něm zkresleny televizním zpravodajstvím, které se povětšinou věnuje jen činnosti extremistických skupin. A také že je to opravdu jiný svět…

V Praze se představuje výběr ze stejnojmenné expozice, která se konala loni na podzim v rámci 11. fotofestivalu Noorderlicht v Nizozemsku. Výstava začíná ve sklepních prostorách, tady návštěvníkovo oko upoutá především videoprojektor s přibližně dvacetiminutovou smyčkou utvořenou z fotografií Bruno Boudjala, který svými fotografiemi zachytil tisíc tváří své múzy – severofrického Alžíru.

Jeho fotografie jsou mnohdy neostré, syrové momentky, o to ale působivější. Navíc se promítají za zvukového doprovodu stylové hudby – můžete si vychutnat například legendární skladbu Ya Rayah francouzského rebela s alžírskými kořeny Rachida Tahu.

V sekci "Pohled západníma očima" se můžete podívat na něco úplně jiného. Je to pohled zvnějšku, jakoby fotografové zobrazovali spíš své vlastní představy o životě Arabů než jejich život sám. Ukázkovým příkladem jsou černobílé snímky Woutera Deruyttera. Ten využil svých dobrých kontaktů s panovnickými rody, a tak nám jeho "Arabští rytíři" ukazují mužský svět plný vojáků, koní, sokolů a lovu. Zachyceno je to vše s chladnou dokonalostí, ale přesto (nebo možná právě proto) působí velmi prázdně.

Odvážněji a nespoutaněji fotila Palestinka Rula Halawani. Pokud jste viděli americký film Smoke o muži, který každý den ve stejnou dobu fotí stále stejnou křižovatku, pak vězte, že to je i metoda téhle fotografky. Stromy, cesty, město - vše ve čtyřech podobných pohledech, ale obrysy všeho stírá déšť a fotografie působí jemně a lehce. Palestinu známe jako zemi zmítanou neklidem. Finská fotografka Laura Junková zachytila palestinskou rodinu ve chvílích volna. Při pohledu na rozesmáté a dovádějící děti s rodiči byste ani neřekli, že to samé místo (oblast Gazy) známe ze zpravodajství jako centrum neustálých bojů.

Výstava v galerii Langhans trvá do 31. července, základní vstupné činí 60 korun, snížené 30 korun. Otevřeno je v úterý až pátek od 12 do 18, v sobotu a v neděli od 11 do 16 hodin. 

Reklama