643d22e441855obrazek.jpg
Foto: IDM Südtirol/Alex Filz

Brixen láká už popáté na Water Light Festival, letos 3.–21. května pod názvem Voda je život – světlo je umění. Umělecké světelné instalace tvůrců z celého světa rozzáří historické město do nevídaných rozměrů a promění ho v galerii pod širým nebem. Někdy romanticky, jindy sugestivně, anebo melancholicky. Každopádně nezapomenutelně. Stačí jen následovat 3,2 km dlouhou modrou čáru, jež se vine uličkami a zahradami Herrengarten, Hofburgu a City Librars. Nebo se vydat do nedalekého opatství v Neustiftu (Abbazzia di Novacella) či pevnosti Franzensfeste.

643d233cde031obrazek.jpg
Foto: Brixen Tourism/
Jan Hetfleisch, Pierluigi Orler, Matthias Gasser, Santifaller Photography

Odměnit své chuťové pohárky pak můžete vrchovatě v restaurantu Turmwirt v Gufidaun/Gudon blízko Klausenu anebo venkovském Kircherhofu v sousedním Albeins. Futuristický wellness hotel, nebo malebný rodinný penzion? Kde složíte hlavu, záleží jen na vás a vašem naturelu. Pestrou nabídku rozšiřuje letos přímo na říční promenádě přím v centru Brixenu rekonstruovaný hotel Adler se střešní saunou s výhledem na bílou věž. Nebo devět puristických apartmánů s lázněmi v hotelu Fink s luxusní restaurací. Případně novotou vonící hotel Santre na úpatí Plose v St. Andrä/St. Andrea.
Oblíbený lyžařský (a bikový) areál Plose pouhých 7 kilometrů od Brixenu otvírá letní provoz lanovek 20. května. Právě tady na dosah města najdete už vysokohorskou přírodu a bohatou nabídku až 400 kilometrů túr, treků nebo hiků v kopcích s panoramatickými výhledy na divukrásné Dolomity či jižní hřbety Alp.

K zastávkám na doplnění energie při cestách poslouží nahoře 13 horských chat a hotelů. Výpravu lze naplánovat od jedné ke druhé, nepotřebujete pokaždé dobývat vrcholy, že? Naopak výzvou je zdejší část Dolomitského trailu 2, který se vydává z Brixenu na Plose a dál až do Feltre, ležící už v provincii Belluno – celkem 185 km. Kolik (dní) dáte?

643d2369aaab1obrazek.jpg
foto: IDM Südtirol/Alex Filz

Gastro túry a dny otevřených dveří ve vinařstvích

Villanderer Alm je druhou největší horskou pastvinou Jižního Tyrolska hned po známějším Seiser Alm. Svěže zelené louky se tu táhnou, kam až oko dohlédne, a lidi potkáte jen výjimečně. Ideální místo pro rodinné vycházky, cyklistické výlety, ale i pořadné gastro túry.
V obci Villanders se nachází geografický střed Jižního Tyrolska, tedy jeho srdce, odkud se otvírá úžasný 360stupňový pohled na okolní vrcholky. V obci leží i historický horský důl s 16 tunely, kde se těžilo stříbro, olovo nebo měď. Jistě, ručně, na kolenou nebo vleže. Umíte si to vůbec představit?
Nedaleký Klausen mezi hradní skálou Säben a řekou Eisack býval centrem kultury a umění. Svědčí o tom renesanční fasády, gotické kostely i benediktinský klášter. Jen o pár kroků dál se pak zanoříte do nekonečných kaštanových hájů.

643d238695e75obrazek.jpg
foto: IDM Südtirol/Harald Wisthaler

Od 29. dubna do 28. května tady můžete navštívit celou řadu akcí sdružených pod společný název Jaro je ve vzduchu. Třeba 13. května Den otevřených dveří a ochutnávky ve vinařstvích pyšnících se mnoha oceněními (například Kellerei Eisacktal, Weingut Spitalerhof…) či Neustifterské jaro 22. a 23. dubna. A také 27. května Festival bílého vína Sabiona23 ve Valle Isarco. K tomu se přidávají i sportovní akce – lezecký kurz v Klettergarten Nock v Klausenu 5. května nebo Jóga na Kraftplatzu v Klausenu každou májovou neděli. To abyste nám náhodou z těch všech dobrot a pokušení nezlenivěli!

Více najdete na www.brixen.org a www.klausen.it

643d23ee4455fblobid0.jpg
Foto: IDM Südtirol/Andreas Mierswa

Více o Jižním Tyrolsku se dozvíte na www.suedtirol.info.