Faráři v jihomoravských kostelích začali v poslední době stále častěji měnit neekonomická akumulační kamna za vyhřívané lavice. V zimě klesá v kostelích teplota k nule, lidem je třeba přitápět, zdůvodnili zavádění revoluční novinky jinak konzervativní katoličtí kněží.

Po kostelích v Hodoníně, Bzenci, Ždánicích nebo Archlebově se na teplo proudící od země mohou díky topným spirálám upevněným pod lavicemi těšit nyní také věřící ve Vacenovicích na Hodonínsku.

„Před každou bohoslužbou jsme museli dlouho dopředu topit akumulačkami. Energetické náklady byly značné, na prohřátí tak velkého prostoru to ale stejně nestačilo,“ řekl tamní farář František Adamec.

Vyhřívání lavic se podle jeho slov bude zapínat až těsně před začátkem mše. „Navíc jen tam, kde budou sedět lidé. Například v týdnu, kdy jich tolik nechodí, se díky tomu ušetří dost energie,“ řekl vacenovický kněz.

Dobrou zkušenost s vytápěnými lavicemi udělal i farář Josef Pohanka z Archlebova. „Díky spirálám se daří vzduch poměrně rychle ohřívat. Teplo v lavicích navíc stoupá zespodu, což přináší pro lidi správný efekt,“ upozornil.

Přestože se topná tělesa montují přímo na dřevěné lavice, riziko požáru údajně nehrozí. Spirála v tělese se totiž zahřívá maximálně na devadesát stupňů a podle farářů není tedy nutná ani žádná speciální izolace.

Energetickou úsporu při novém způsobu vytápění kostelů odhadují jihomoravští faráři až na padesát procent dosavadní spotřeby.

Zajdete občas do kostela? Mrznete tam?

Reklama