Kamenný most v Písku

Třetí největší město kraje, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, se pyšní mimo jiné Kamenným mostem (jinak také nazývaným jako Jelení most či Starý most) ze 13. století, vedoucím nad řekou Otavou. Tento most je nejstarším stojícím mostem v České republice, má celkem sedm oblouků a podpírá ho šest pilířů. Čtyři barokní sousoší světců, které Píseckou chloubu zdobí, jsou věrnými napodobeninami těch původních, jež jsou uloženy v Prácheňském muzeu. Kromě těchto sousoší se zde pak také nalézá kamenný kříž s Kristem. Za svou dlouhověkost vděčí most stavitelům, kteří ho velice důmyslně ukotvili do skály.  

Pisek-most.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Plášťový most Český Krumlov

Jednou z dominant krásného jihočeského města Český Krumlov je Plášťový most. Díky své jedinečné romantické a malebné atmosféře bylo toto město v roce 1992 zapsáno mezi památky UNESCO. Nejvýraznějšími památkami jsou Českého Krumlova jsou hrad a zámek, a právě součástí zámeckého komplexu je tento historický barokní most. Hlavním úkolem tohoto mostu je překonat členitý terén, který se vyznačuje výškovými rozdíly. Mezi zámkem a zámeckým parkem je totiž propast hluboká přes 40 metrů.

Krumlov-most.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Dlouhý most v Českých Budějovicích

Město České Budějovice, jehož historické centrum bylo roku 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací se také pyšní mnoha zajímavými místy a je každoročně cílem mnoha turistů. Město nechal založit český král Přemysl Otakar II. v roce 1265, ale jeho oblast byla lidmi osídlena už v období 1800 až 1500 před naším letopočtem. Krátce po založení města zde pak byl postaven také Dlouhý most. Ten byl však nejprve dřevěný a nýtované konstrukce se dočkal v letech 1879-1880. Poté prošel ještě jednou, poslední rekonstrukcí, a to v roce 1998.

Budejovice-most.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Podolský most

Součástí silnice mezi Pískem a dalším významným městem – Táborem je i železobetonový Podolský most, dříve nazvaný most Klementa Gottwalda, který byl vybudován mezi roky 1939 a 1943. Za války ho nacisté chtěli vyhodit do povětří, nakonec byl ovšem uchráněn. Díky své délce 150 metrů byl v době svého vzniku největším mostem v Evropě a pro zvláštní lehkost byl nazýván branou do nebes. Na předválečné výstavě v Paříži dokonce získal titul v překladu nazvaný jako Krásný evropský most.

Podoslky-most.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Zdroj info: turistikakudyznudykudyznudy2toulejse, wikipedie, instagram@vyletnikdejv

Čtěte také: 

Reklama