Málokteré české filmy mají takovou návštěvnost jako komedie režiséra Zdeňka Trošky. Ať si o nich myslíme cokoliv, hodně lidem se líbí. Určitě i proto, že jsou natáčené v krásných místech naší republiky.

O filmu Babovřesky už toho bylo napsáno mnoho. První díl se natáčel vloni, druhý letos a třetí se prý chystá. A všechny mají jedno společné - místa, kde se natáčelo (a bude natáčet). Jsou to jižní Čechy, kde Zdeněk Troška natáčí velmi rád, vznikly tu i slavné komedie Slunce, seno...

Všechny obce, které představují filmové Babovřesky, leží nedaleko Českých Budějovic. Jednou z nich jsou Dobčice, malá vesnice patřící pod Záboří. Trvale tu žije jen 31 obyvatel. Zato je tu mnoho krásných domů ve vesnické památkové zóně, většina z nich je rozmístěna kolem návsi s kaplí, rybníčkem a obrovskou vrbou. Statky se označují jako selské baroko a jsou velmi podobné těm v Holašovicích, které patří do Světového dědictví UNESCO. Na návsi nestojí žádné novostavby, a tak na vás dýchne atmosféra starých dob.

Ve filmu vypadá vesnice samozřejmě trochu jinak než ve skutečnosti, kromě Dobčic se totiž točilo ještě v dalších jihočeských obcích, například kostel stojí v nedaleké Dřítni. Nenajdete tu ani faru, ani úřad, i když ve filmu mají Babovřesky starostu i faráře. Točilo se hodně na návsi, třeba farní úřad představoval velký žlutý dům s č. 7. Jen mu přimalovali znak nad vrata...

Zajímavostí je, že kousek od Dobčic se nachází vesnice s názvem Žabovřesky. Bydlí v nich spoluautor scénáře Marek Kališ, a tady našel režisér Troška inspiraci pro název filmové vesnice.

Ať už si o filmu myslíte cokoliv, vesnička Dobčice je malebná. Až pojedete kolem, zajeďte se tam podívat. Zatím si můžete prohlédnout fotky ve FOTOGALERII.

Kde leží Dobčice?

map

Další zajímavé tipy na výlet:

Reklama