Bechyne.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Bechyňský zámek

Původně se jedná o středověký hrad z 13. století, později přestavěný na renesanční zámek s parkem ve století 16. Nyní je zámek v soukromých rukou, ovšem s jistými omezeními je otevřen veřejnosti.

Místnosti prohlídkové trasy jsou vybavené dobovým nábytkem a vyzdobené obrazy a vzácnými nástěnnými malbami a nechají vás mimo jiné nahlédnout do soukromí jednoho z majitelů a posledního představitele slavného šlechtického roku Petra Voka z Rožmberka.

Zámek je otevřen pouze v sezóně, tento rok počínaje 4. červnem, a to od čtvrtka do neděle. Před návštěvou se vždy ujistěte, zda není zrovna uzavřen z důvodu konání soukromé akce, jako například tuto sobotu (10. 6.).

Městské muzeum Bechyně

V Městském muzeu je k vidění stálá expozice o historii Bechyně a v průběhu roku se zde pak střídají také jednotlivé krátkodobé výstavy. Ve stálé expozici jsou zahrnuty dějiny města a blízkého okolí, a to od pravěku až po současnost. K vidění jsou zde archeologické nálezy z Bechyňska, keramika nebo také informace o železobetonovém mostě ze 20. let 20. století či Františku Křižíkovi, autorovi projektu tzv. Elinky – elektrické dráhy z roku 1903, která spojuje Tábor a Bechyni.

Bechyňský most duha

Jedná se o unikátní železobetonový obloukový most přes řeknu Lužnici pro silniční i železniční provoz. Vede po něm již zmíněná železniční dráha Tábor – Bechyně, tzv. Elinka. Křižíkova Elinka byla vybudována v roce 1903 (jednalo se o nejstarší meziměstskou elektrickou dráhu ve střední Evropě), ale končila na levém břehu řeky Lužnice, před městem Bechyní. Právě proto se začalo uvažovat o vybudování mostu, který by spojil oba břehy řeky a prodloužil onu elektrickou dráhu až do města.

Most byl postaven v květnu 1926 a jeho stavba trvala necelé tři roky.

Roku 2014 byl prohlášen za národní kulturní památku.

most-Duha.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Údolí Lužnice

Pokud vsázíte spíše na turistiku a toulky přírodou, zajímavé by pro vás mohlo být například údolí, kterým protéká říčka Židova strouha. Jedná se o jedno z nejhezčích údolí u nás, které je navíc přírodní památkou. Říčka je dlouhá asi 20 km, pramení u vsi Bzí a u Bechyně se vlévá do Lužnice. Cesta tímto údolím připomínajícím kanón často vede po kamenech nebo přes brody.

Navštívit můžete také 4 km vzdálenou rozhlednu Radětice nebo zříceninu hradu Dobronice, která je ale v současné době uzavřena kvůli rekonstrukci.

Zdroj info: kudyznudyresort-bechynenavyletjcted, wikipedie, pinterest/panstvi-bechyne.cz

Reklama