Většina z nás si představí především šálek horkého nápoje s úžasnou, podmanivou vůní, a s ním spojenou pohodu. Káva je však také velký světový obchod, vždyť je to hned po ropě druhá nejdůležitější obchodovatelná surovina. Se svojí spotřebou asi 3 kg kávy na osobu a rok patříme do světového průměru, a blížíme se zemím jako Řecko, Portugalsko nebo Velká Británie. Zdaleka nejvíce nakupujeme kávu praženou, ať již mletou, nebo zrnkovou, i když stoupá i obliba instantní kávy. Souvisí to určitě s jedinečnou a nedostižnou chutí a vůní čerstvě pražených zrn, i s typickým způsobem přípravy šálku tohoto báječného nápoje.

JihlavankaPokud jde o chuť, dáváme jako národ přednost silnější, zemitější kávě s hořkosladkým chuťovým profilem, který mají rádi například i Francouzi. U jižanských národů jsme se zase vzhlédli v kávě pražené do tmavého odstínu. Odstín barvy přitom závisí na teplotě a době pražení: čím je vyšší teplota a doba pražení, tím je káva tmavší. A čím je tmavší, tím výraznější má chuť. Ročně vypije každý z nás průměrně 140 litrů kávového nápoje Zajímavé je, že si devět z deseti šálků kávy připravujeme na způsob „českého turka“, tedy spařením mleté kávy vřelou vodou. A právě až si budete chtít připravit dobrého „turka“ s typicky českou chutí, vyzkoušejte nejoblíbenější praženou kávu Jihlavanka Standard Original s výrazným aroma a silnou chutí. Nebo kávu Jihlavanka Standard Extra jemná s působivou, svěží chutí a plnohodnotným aroma, které si kvůli lehké stravitelnosti můžete dát klidně o šálek víc. Svůj kávový rituál můžete ještě vylepšit, když si k ruce vezmete filtrovací konvici, známou také jako ruční presovač, french press nebo caffetière. Pro tento způsob přípravy se nejlépe hodí nová Jihlavanka Extra Special se změněnou recepturou, a to nejen svou kompozicí, ale také hrubostí mletí. Vyrábí se pouze ze zrn typu arabica a vyniká intenzivním aroma a plnou, mírně nakyslou chutí, kterou ocení především zkušení milovníci kávy.

Víte, jak si připravíte nejlepšího typického „turka“? „Do nahřátého hrnku (stačí jej vypláchnout horkou vodou) vložte 7-9 g (dvě vrchovaté kávové lžičky) kávy umleté na střední stupeň hrubosti (ideální je Jihlavanka Standard) a dolijte asi 1,5 dcl vody, kterou necháte zahřát těsně k bodu varu - nejlépe na teplotu 98oC. Zalijte postupně – nejprve do jedné třetiny, a pak nadvakrát dolijte zbytek vody krouživým pohybem. Snažte se, aby proud vody nebyl příliš prudký, tedy ne příliš shora, aby se mletá káva co nejméně zvířila a nevyplavala na povrch. Takto se optimálně uvolní a vyluhují aromatické i chuťové látky do šálku nápoje. Zlehka třikrát zamíchejte. Odměnou vám bude lehká pěna v barvě mléčné čokolády. Počkejte asi tři minuty, než se sedlina usadí na dně. To bude mít káva optimální teplotu: asi 72 – 75oC. A pak si už jen dosyta užijte ten pocit báječného kávového okamžiku s poctivým českým „turkem“, říká kávový specialista Pavel Šťastný.

Jihlavanka Jihlavanka Jihlavanka Jihlavanka
Do nahřátého hrnku vložte 7-9 g (dvě vrchovaté kávové lžičky) kávy umleté na střední stupeň hrubosti (ideální je Jihlavanka Standard). Zalijte postupně asi 1,5 dcl vody teplé 98 oC - nejprve do jedné třetiny, a pak zbytek vody krouživým pohybem, aby proud vody nebyl příliš prudký a mletá káva se co nejméně zvířila. Zlehka třikrát zamíchejte. Odměnou vám bude lehká pěna v barvě mléčné čokolády.

Počkejte asi tři minuty, než se sedlina usadí na dně. A pak si už jen dosyta užijte ten pocit báječného kávového okamžiku s poctivým českým „turkem“, říká Pavel Šťastný, kávový specialista.

 

Tipy pro čtenáře…

·        Dobrou kávu připravíte jedině z čerstvé kávy. Musí být nejen čerstvě koupená, ale i čerstvě umletá. Používáte-li elektrický mlýnek, kávu před další přípravou nechte vychladnout. Melte ji vždy jen po menších dávkách, protože zahřátý mlýnek kávě odebírá část vůně. Pokud kupujete kávu již umletou, musí být vakuově balená, aby zůstala zachovaná vůně i chuť čerstvě pražené kávy. Na šálek dobré kávy počítejte nejméně 7 a nejvíce 9 gramů: to je polévková lžíce zarovnaná po okraj.

·        JihlavankaPro přípravu kávy je nejlepší pramenitá voda, lépe tvrdší než příliš měkká. Nenechejte nikdy vodu vařit! Voda má sice přijít k bodu varu, ale ne už jím přejít: jak říkají Francouzi: vařená káva - zkažená káva. Připravujte kávu v předem vyhřáté konvici a podávejte ve vyhřátém šálku. Říká se, že, káva má být horká jako peklo. Je lépe čekat na kávu, než nechat čekat kávu.

·        Jihlavanka je dlouhodobě tuzemskou jedničkou mezi praženými kávami, s typicky českou chutí a vůní - je kvalitní a dostupná. Poctivou kávu si můžete vychutnat jako mletou nebo instantní například v sortách Jihlavanka Standard Original či Extra jemná a Jihlavanka Extra Special.

Další zajímavosti:

 

Kávovník má svůj původ v hornaté krajině Etiopie. Byli to Arabové, kteří se jako první nechali očarovat povzbuzujícím účinkem a libou vůní kávy. V arabských rukopisech se káva poprvé zmiňuje v 15. století, ale káva se pěstovala již sto let předtím, v terasových zahradách Jemenu. Pravděpodobně se tam dostala s etiopskými válečníky, kteří kávové třešně brali s sebou na válečné pochody a při nich je konzumovali. Z přístavního města Mokka v jižním Jemenu se pak káva poprvé dostala do Mekky – náboženského a obchodního centra středověkého světa.

Slovo „káva“ je odvozeno od starého arabského „gahwah“. Kvůli svému povzbuzujícímu až lehce opojnému účinku se pak káva stala „vínem Islámu“. Vše, co je dobré, nachází rychle také své odpůrce – nejinak tomu bylo u kávy. Náboženští vůdci ji zakázali, protože měla „podobný škodlivý účinek“ jako alkohol. Avšak okouzlení kávou bylo silnější než všechny zákazy a její celosvětové vítězné tažení se nedalo zastavit. Arabové učinili z pěstování kávovníku státní tajemství a přísně nad ním bděli. Zakázali jakýkoli vývoz klíčivých kávových zrn. Přesto se kávu už v roce 1615 podařilo cestujícím kupcům a obchodníkům propašovat do Benátek, centra tehdejšího orientálního obchodu. V roce 1640 byla otevřena na náměstí sv. Marka první kavárna v Evropě.

Káva neposkytuje pouze požitky, nýbrž představuje i drahocennou součást kultury. Od 17. století, kdy káva nastoupila své vítězné tažení v Evropě, zapříčinila převratné změny v pracovním dni i společenských zvyklostech. Pozvání na kávu tak vytlačilo klasické pozvání na oběd nebo na večeři. Cukráři začali nabízet nové druhy pečiva, které se mohly podávat k voňavému nápoji. A croissant ke kávě nahradil ranní polévku jako první jídlo dne.

Káva může mít nepřeberné množství chuťových i aromatických vlastností, závislých na místě původu kávových zrn, jejich kvalitě, odrůdě i konkrétní sklizni. Vedle New Yorku a Londýna je Hamburg jedním z největších dovozních přístavů kávy na světě a důležitou tranzitní stanicí pro odběratele v severní a východní Evropě. Káva se praží až v zemi dovozce, aby si její milovníci mohli vychutnat co nejčerstvější aroma. Jedině žár ohně dokáže probudit k životu až 800 aromatických látek, které dřímají v každém zrnku. Doba a teplota pražení představuje jemné nástroje, kterými lze řídit chuť kávy, a spolu s recepturou je vždy přísně střeženým obchodním tajemstvím.

Čerstvě pražená káva je výchozí surovinou pro všechny kávové výrobky, které najdete v obchodě – pražená zrna, mletou praženou kávu, kávové kapsle nebo pody do kávových automatů - i pro instantní kávu. Ta vzniká vysušením silného kávového koncentrátu, připraveného pod tlakem z nahrubo mleté pražené kávy a horké vody. Hustý roztok se suší buď horkým vzduchem, nebo tzv. vymražováním, tedy sublimací při teplotách kolem -40o C.

Portfolio značky Jihlavanka

Produktová fotografie Název a charakteristika
Jihlavanka Jihlavanka Standard Original, mletá pražená káva s výrazným aroma a silnou chutí
Jihlavanka Jihlavanka Standard Extra jemná, mletá pražená káva s jemnou chutí a příjemným aroma
Jihlavanka Jihlavanka Extra Special, velmi kvalitní mletá pražená káva s novou, vylepšenou recepturou. Vyrábí se pouze ze zrn typu arabica. Vyniká intenzivním aroma a plnou, mírně nakyslou chutí, kterou ocení především zkušení milovníci kávy.
Jihlavanka Jihlavanka Standard Original, instantní
Jihlavanka Jihlavanka Standard Extra jemná, instantní
Jihlavanka Jihlavanka Extra Special, instantní
Reklama