Podlomené zdraví, psychika v troskách, ošklivá pleť a nadváha. To jsou důsledky nezdravého stravování, které ničí naši imunitu. Díky novým českým prebiotikům však můžeme i s potravinami ze supermarketů, které jsou plné konzervantů, svou imunitu zásadně posílit.

Nekonečné chřipky, angíny, alergie. Deprese a nálada pod psa. Přibírání na váze a pleť plná ekzémů a nečistot. To jsou jen některé z mnoha neduhů, které má na svědomí špatné stravování. Časem hrozí i smrtelná onemocnění, jako je cukrovka či Crohnova choroba. Na vině jsou do značné míry potraviny plné konzervantů a jídlostabilizátorů, které mohou blokovat střevní bakterie odpovědné za naši imunitu. Kvalitu střevní mikroflóry můžeme ovlivnit podáním správných probiotik i prebiotik. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco probiotika obsahují zdraví prospěšné bakterie, prebiotika umožňují jejich růst a množení. „Imunita, zjednodušeně řečeno, sídlí hlavně ve střevech,“ vysvětluje biochemik Petr Ryšávka ze společnosti Pharmaceutical Biotechnology. „V nich se tvoří mikroflóra ze stovek miliard bakterií, které zásadně ovlivňují obranyschopnost organismu a tělesnou i duševní kondici.“ Střevní mikroflóra je však narušována jednak některými léky, zejména antibiotiky, jednak nevhodnou stravou. Ryšávkův tým zkoumal, nakolik se přátelské bakterie, nezbytné pro posilování naší imunity, dokážou rozmnožovat na potravinách obsahujících konzervanty (tedy koupených v supermarketech), a na produktech z domácích zdrojů. Výsledky testů, které prováděl ve spolupráci s profesorkou Ivanou Márovou z Ústavu chemie potravin a biotechnologií VUT v Brně, se ukázaly jako alarmující pro ty z nás, kteří denně nakupují jídlo v běžných obchodech.

Pozor na salát, uzeniny a kolu

Mysleli jste si, že listovým salátem jakožto zdravou zeleninou, nemůžete nic zkazit? Omyl, právě salát, pochází-li z běžných prodejů, totiž v testech brněnských vědců propadl. „Na salátu z Polska, koupeném v supermarketu, rostly probiotické bakterie výrazně méně, než na domácím salátu ze zahrady. Také na supermarketové uzenině rostly prospěšné bakterie výrazně hůře než na domácí,“ přibližuje Ryšávka. Také okurka, kterou supermarket dovezl ze Španělska, vykazovala desetkrát nižší počty přátelských bakterií než okurka domácí. Jako velmi rizikové se ukázaly některé typy trvanlivých majonézových salátů, které kvůli vysokému obsahu konzervantů budou konzervovat nejen salát, ale také náš střevní obsah. Velmi nebezpečné jsou sladkosti, například kola: sycený kolový nápoj spolehlivě likviduje všechny vybrané probiotické bakterie. Dalšími rizikovými potravinami se ukázaly být například rohlík, hamburger, chipsy nebo makový závin.

jídloNová prebiotika: Z obyčejných potravin se stanou téměř „BIO“

U řady testovaných potravin, pokud obsahovaly konzervanty, se prokázalo, že mohou výrazně potlačovat množení vybraných probiotických (přátelských) bakterií. Tým Petra Ryšávky však zároveň vyvinul přípravek, který umí tyto negativní vlivy výrazně potlačit v náš prospěch. Prebiolax patří mezi tzv. prebiotika, což je rozpustná vláknina, která slouží jako potrava pro přátelské bakterie v našich střevech. To je samo o sobě lékařům a specialistům výživy známé již delší čas, avšak tým Petra Ryšávky nyní vyvinul prebiotika zcela nového typu. Tzv. alfe-prebiotika totiž dokáží negativní působení konzervantů v potravinách omezit a obyčejnou supermarketovou potravinu přiblížit bio kvalitě, alespoň co se týče počtu přátelských bakterií: „Do jídla stačí přidat jen dvě kávové lžičky Prebiolaxu a u řady potravin se výrazně zvedne počet živých přátelských bakterií,“ uvádí Ryšávka. Pozitivní účinky se projevily velmi rychle. Například u lidí trpících zácpou, což je jeden ze symptomů nevyvážené střevní mikroflóry, stačily tři až čtyři dny užívání, a bez jakékoliv chemie došlo k úpravě vyprazdňování, aniž by produkt vyvolal průjem.“ Prebiolax lze zakoupit v dobrých lékárnách nebo online například na www.infolekarna.cz.