Lidé jsou před prvním rande schopni strávit hodiny přemýšlením nad tím, co si vezmou na sebe, jak si upraví vlasy, čím se navoní... Málokdo ale přemýšlí nad tím, co si (ne)objedná k jídlu nebo k pití. Špatné menu přitom dokáže pokazit víc, než se zdá.

rande

Před lety mi kamarád vyprávěl, jak nepozorovaně utekl z první schůzky s dívkou a dotyčné už nikdy nezavolal. Jeho důvody k tomuto bezpochyby odsouzeníhodnému a zbabělému činu byly prosté. Dotyčná slečna si totiž v hospůdce, ve které se zastavili na něco k zakousnutí, objednala tlačenku s cibulí, a aby toho nebylo málo, nakonec to spláchla velkým pivem. K hlasitému krknutí prý naštěstí nedošlo, ale údajně se k němu neustále schylovalo. Kamarád tvrdil, že ze samotné představy, že by ho zmíněná slečna (byť jinak velmi půvabná) chtěla při loučení políbit (a vlastně i kdykoli v budoucnu po takovém menu), se mu prý dělalo nevolno.
Není však pochyb, že by se našli pánové, kteří by možná byli okouzleni.
Faktem nicméně zůstává, že málokterý muž u křehkého stvoření ocení cibulový nebo česnekový „základ“. Takový česnek je obzvláště zákeřný, protože z vás může být cítit i druhý den, a to nejen z dechu, ale i z pórů kůže.

Což takhle nedat si špenát?

Historka s tlačenkou a cibulí se mi nicméně znovu vybavila, když mi nedávno volala kamarádka, že by se nejradši propadla hanbou do země. Konečně ji pozval na oběd její nový objev, ale pak se prý choval „nějak odměřeně a byl nějakej nesvůj“. Abych to upřesnila, kamarádka Andrea má krásné zuby a úsměv, který by jí mohla závidět nejedna hollywoodská star. Proto se taky hodně a velmi často směje, přesněji řečeno zubí. To je pochopitelně fajn, pokud si ovšem nedáte k obědu něco se špenátem. „Normálně bych si špenát nedala, ale nic lepšího než lasagne se špenátem tam neměli,“ vysvětlovala mi své faux pas už coby úsměvnou historku. Do smíchu jí ale nebylo, když si později na toaletě všimla, kolik zeleně jí po obědě zůstalo mezi zuby. Nutno podotknout, že ten den ještě vyřizovala několik pracovních pochůzek, takže onen mládenec nebyl jediný, na koho se zubila a kdo věděl, co měla k obědu. Víc než to, že si dala špenát, mě zaujalo, že si nikdo netroufl ji na to upozornit.
Na druhou stranu jsem jednou večeřela s výtečníkem, který si po jídle s naprostým klidem vzal párátko a začal si s  ním přede mnou v klidu dolovat zbytky jídla mezi zuby. Přitom ještě stihl v pohodě vést konverzaci. Těžko říct, co je horší. Ale pokud už si dáte nějakou tu zeleň nebo kukuřici, asi je skutečně lepší, jak radí Ladislav Špaček „vzdálit se s párátkem do vedlejší místnosti“, tedy na toaletu.

Udav se, vole!

K jídlům, která se nedoporučují na prvním rande riskovat, bezpochyby patří i lákavě vonící pražená kukuřice, kterou někteří tak rádi chroupají v kině a neuvěřitelně tím vytáčejí především ty, kteří... nechroupou nic. Kromě toho, že vám ta suchá potvora může zaskočit v krku a k nelibosti ostatních vás pěkně rozkašlat, můžete také, stejně jako jednou já, odněkud ze sálu zaslechnout přejícné: „Udav se, vole!“
Nenechte se zlákat ani mexickými pálivými specialitami. S oroseným čelem a rudými tvářemi na svůj protějšek asi velký dojem neuděláte. Zkuste odolat i brusinkovým omáčkám a čemukoliv, co by vám mohlo zabarvit rty i celou dutinu ústní. To občas hravě zvládne i červené víno. Zvláštní kapitolou je salát. Ženy si ho na prvním rande většinou dávají, aby buď ukázaly, že dbají o svou linii, nebo prostě nevědí, co si dát jiného, a bojí se, aby se neztrapnily. A muži to vědí a téměř vždycky nad tím nechápavě kroutí hlavou. (Tedy pochopitelně pokud dotyčná není vegetariánkou). Za prvé se cítí nepříjemně, protože „požíračky salátů“ obvykle hladově pokukují po jejich talíři s pořádným flákem masa, a za druhé vědí, že zelenina jak známo nadýmá, a proto doufají, že se jejich polovička nebude po zbytek večera trápit.
Co z toho plyne? Pokud možno, navrhněte místo první společné večeře nebo oběda sama tam, kde to znáte a víte, co si můžete bez obav objednat, popřípadě si nějaké místo nechte doporučit. Koneckonců, pánové prý v tomto směru iniciativu oceňují, takže s klidem přeberte kormidlo.

Reklama