A tak společně s veterinářkou MVDr. Danielou Královou probereme, které potraviny mohou našim pejskům nebo kočičkám vážně ublížit. Zároveň se i zaměříme na pokojové rostliny, kterým bychom se při jejich pořizování měli vyhnout velkým obloukem.
62455fda796f6obrazek.png

Čokoláda
Čokoláda je nebezpečná jak pro psa, tak kočku. Obecně platí, že čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí hrozí. Sežral váš mazlíček kousek čokolády? Ještě předtím, než začnete panikařit zjistěte, jaké množství a jaký typ čokolády pozřel. Nebezpečnou látkou pro chlupáče je totiž teobromin a toho není ve všech čokoládách stejné množství. Obecně můžeme říct, že čím tmavší (kvalitnější) čokoláda s velkým podílem kakaa, tím hůře pro našeho mazlíčka. Nejvíce teobrominu najdeme v kakau a čokoládě na vaření. U kočiček pozor také na čokoládové vánoční ozdoby, které vyloženě lákají kočku ke hraní. 

Hrozny a rozinky
Ač se to možná nezdá, tak pro psy i kočky (kočky naštěstí hroznům a rozinkám tolik neholdují) jsou hrozny a rozinky velmi nebezpečné. Po jejich konzumaci se často projevují těžké příznaky otravy: žaludeční křeče, zvracení a průjem. V některých případech dokonce dochází k selhání ledvin i uhynutí zvířete.

Tip: Chcete dát Vašemu mazlíčkovi kvalitní mlsku, která mu prospěje? Zkuste jogurt pro psy a kočky!

62444a856748eblobid0.jpg

Avokádo
Avokádo s máslovou chutí má pro člověka pozitivní vliv na jeho zdraví. Pro domácí mazlíčky je tato lákavá plodina však díky obsahu persinu toxická. Po požití naši mazlíčci trpí vážnými zdravotními problémy, které mohou vést až k úmrtí zvířete.

Tip: První pomoc při otravě
Vyvolejte zvracení ideálně do 1 hodiny po pozření, můžete také podat černé uhlí. Pro jistotu vždy vyhledejte veterináře. V případě otravy čokoládou či jinou potravinou, vezměte s sebou pokud možno i obal.
U psa i kočky spočívá první pomoc při požití jedovatých látek obecně ve vyvolání zvracení. Důležitý je čas. Čím dříve, tím lépe, ale nejpozději do 2 h po pozření.  Současně apeluji na to, že pro použití této první pomoci musí být zvíře plně při vědomí. Jinak vyvolat okamžitě zvracení lze např. 2-3 % peroxidem vodíku, asi jedna polévková lžíce na 10 kg váhy, nebo lze použít 1 dcl teplé vody smíchané s 1 lžící soli. V případě nouze lák od okurek, nebo hořčice na kořen jazyka. Poté aplikovat velké množství živočišného uhlí, klidně 4 tablety na kg váhy. Pozor, při požití leptavých látek nikdy nevyvolávejte zvracení, ale okamžitě podejte mléko rozmíchané s živočišným uhlím a co nejrychleji dopravte pacienta k lékaři. Tato pravidla platí pro psa i kočku obecně.“, říká MVDr. Daniela Králová z Veterinární ordinace 3v1 v pražské Chuchli.

Naši mazlíčci nemusejí nutně pozřít čokoládu nebo avokádo a i tak mohou mít problémy se zažíváním. Pokud k tomu dojde, je vhodné sáhnout po kvalitních probioticích.

Otrava pokojovými rostlinami
Máte doma menší džungli? Nejlépe si ještě před pořízením chlupáče důkladně prověřte, jestli náhodou nevlastníte pokojové rostliny jedovaté pro psy a kočky. Nejlepší prevencí je informovat se už při koupi rostlin u prodejců, zda jsou jedovaté pro domácí mazlíčky či nikoli. Pokud doma ale toxické rostliny pěstujete, snažte se je mít tam, kam čtyřnozí miláčkové nedosáhnou.

Nejběžnější doma pěstované rostliny a květiny jedovaté pro psy a kočky:
aloe vera, begonie, břečťan, difenbachie, dracena, fikus, kala, amarylis, brambořík, dracena, monstera, pelargonie, rajčata (zelené části), tchýnin jazyk, tulipány, vánoční hvězda, orchidej a další.
„S otravou pokojovými rostlinami se setkáváme především u koček. Každého chovatele koček tedy upozorňuji, že požírat a okusovat různé trávy je pro kočky přirozené a pokud si pořídíte kočičího kamaráda, jedovaté rostliny byste měli z bytu odstranit. Také dávejte pozor na přihnojování rostlin, kdy se při zalévání může hnojivo koncentrovat v misce pod květináčem a všetečné kočičky se rády napijí z jakékoli vody, kterou doma najdou. Tyto otravy z rostlin jsou u koček opravdu časté. Zde platí první pomoc zase především ve vyvolání zvracení, pokud to zjistíte brzy, nebo podání většího množství živočišného uhlí, Smecty, nebo detoxikačního gelu. Dobré je kočičákům pořídit vhodné trávy na okusování, které jsou bezpečné, uspokojí svou přirozenou potřebu a potom se nesnaží okusovat co nemají,“ dodává MVDr. Daniela Králová.
 
To byl výčet, na co dát pozor. Čím ale krmit psa či kočku tak, aby byli spokojení a zdraví? Pes a kočka jsou masožravci a jako takoví potřebují co nejvyšší podíl kvalitního syrového masa ve své potravě. Zároveň je potřeba zajistit, aby v jejich potravě dostatek přírodních živin, bez zbytečné chemie. „Yoggies jsme vyvinuli granule lisované za studena pro psy a kočky, které nejen že obsahují vysoký podíl kvalitního masa, zeleniny, ovoce a bylinek, navíc jsou s přídavkem živých probiotik. Díky šetrnému zpracování (sušení surovin za nízkých teplot) si granule lisované za studena uchovávají i přírodní živiny v nezměněné podobě. Tak podporujeme zdraví vašich mazlíčků a jejich obranyschopnost proti různým nemocem, zažívacím potížím, alergiím i parazitům. Vše zcela bez chemie, obilí, sóji a konzervantů,“ říká Jiří Švihálek, odborník na výživu psů z Yoggies.

624449f75bab0obrazek.png

Naše články

Reklama