Máte rádi pohádky? Pak byste se určitě ve druhém zářijovém týdnu (8.–13. září) měli vydat do Jičína. Už potřinácté  se tam letos koná festival Jičín – město pohádky.

Každý rok se v tuto dobu Jičín promění v jednu velkou pohádku, každý rok je ve znamení nějakého pohádkovému motivu. Předloni byl celý pojednán jako Týden Rumcajse a jeho rodiny (byla to pocta pánům Čtvrtkovi a Pilařovi), loni se „Vandrovalo do sjeta za štěstím“ v duchu „kerkonošských" pohádek paní Marie Kubátové. No a letos, protože je to 13. ročník a třináctého se i končí, točí se všechno kolem třináctky. Lépe řečeno kolem třinácté komnaty. Místa, které se často vyskytuje v pohádkách,  je tajemné a nebývá lehké ho otevřít. Místa, která mnozí máme v sobě.

Festival jako každoročně zahájí průvod pohádkových masek (jičínské děti si tak trochu prodlouží prázdniny) a pak už to začne naplno. Můžete zajít na pohádku do Srdíčka, do pohádkového stanu divadla Nablízko, nebo jen tak postát u kašny a poslouchat vyprávění ( i letos přijede paní Kubátová).

Zazpíváte si s Jaroslavem Uhlířem,  Ivanem Hlasem, nebo si na závěr festivalu (před velikým ohňostrojem) zanotujete se skupinou Chinaski.

Bude opět pracovat celá řada dílen - např.: fotografická (Dírková komora), Ateliérek animovaného filmu (pořádají  studenti FAMU), nebo po setmění Divadlo stínů na Arkádovém nádvoří zámku (divadelní dílna stínového divadla v režii studentů loutkářské scénografie DAMU). Pomalu, jinak, ale s vámi se bude jmenovat dílna pro děti zdravotně postižené.

V průběhu celého týdne zkuste hledat sedm klíčů od třinácté komnaty. Pravidla soutěže si každý účastník soutěže bude moci přečíst na bráně (vstup na Valdštejnovo náměstí, určitě ji znáte z pohádek o Rumcajsovi). Ostatně na bráně každý rok také visí pohádkové zákony, které se musí celý týden dodržovat (nesmí se například dávat pětky).

Možná si zajdete i na některou z  výstav, za všechny jmenujme Nástroje okamžitých her (autorem je Petr Nikl – viděli jste jeho Hnízda her v Rudolfinu?)

V literární soutěži si můžete zkusit sami napsat pohádku.

Bude také probíhat sbírková akce Pomozte dětem (dlouhodobý projekt ČT).

Zkrátka nepřijdou ani sportovci, mimo jiné se uskuteční basketbalový turnaj nebo pohádkový trojboj.

Na Valdštejnově náměstí a v blízkém okolí bude jako každoročně fungovat Stavební huť, tedy různá kostkoviště, pískoviště, krabicoviště, prostě prostory, kde se budou moci vyřádit všichni hračičkové.

Po celý týden vycházejí Pohádkové noviny, funguje pohádková pošta a vysílá rádio Domino. Od úterka do soboty se můžete povozit i pohádkovým motoráčkem, který jezdí z náměstí k Lodžii v Libosadu.

Většina akcí je bezplatná, placené se pak pohybují v rozpětí 10–120 Kč

To všechno, ale ještě spoustu dalších věcí, které se mi sem nevešly, uvidíte tedy v pohádkovém městě Jičíně.
Chcete-li vědět víc, podívejte se na www.pohadka.cz  (stránky festivalu, z nichž jsem čerpala).

Vám, kteří byste se potřebovali v Jičíně ubytovat, pomohou stránky www.mujicin.cz.  

              
Reklama