Jičínské muzeum vypadá jinak než většina muzeí, v nichž jste dosud byli. Ač se věnuje mimo jiné i historii, nuda to rozhodně není. Muzeií, jejichž součástí by byla i Herna, totiž zase tolik není. Navíc to jičínské oživují příležitostné výstavy - ta nynější je o vláčcích, jmenuje se MAŠINY A MAŠINKY PRO DĚTI A TATÍNKY, ale vítány jsou samozřejmě i maminky. Výstava začala v galerii muzea  - někdejší palácové konírně - minulý víkend a potrvá až do konce ledna. 

"Chtěli bychom Vám připomenout tu dobu, kdy svět byl trochu větší než je nyní. Prostě o letošních Vánocích pojedeme vlakem do vysněných krajin dětství," slibuje muzem a nemusíte se rozhodně bát, že výstava o mašinkách sestává z pár obrázků na stěnách.

Naopak, lze se nadít toho, že na vás skutečně dýchne atmosféra starých vlaků a dob, kdy ještě lístky štípal průvodčí poctivými kleštičkami. A protože jičínské muzeum se celým názvem jmenuje Muzeum hry, je hravá a částečně osahávací i výstava mašinek.

Celé muzeum stojí za to

Když už v Jičíně budete a budete mít trochu víc času, projděte si i ostatní části muzea, nudit se totiž nebudete ani tam. Působivá je už vlastní stavba - muzeum sídlí přímo na náměstí v rozlehlém zámku, který si tu nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna. Zámek je skutečně veliký, a tak muzeum zabírá jen jednu jeho část, ale snad tu nejzajímavější, vede z něj mimo jiné spojovací chodba přímo do vedlejšího kostela. To aby panstvo neomoklo cestou na mši.

U pokladen si můžete vybrat, kterým směrem se v muzeu vydáte, a věřte, není to úplně jednoduché. Nedosti na tom, že si můžete vybrat směr cesty, zároveň je na vás, jakým způsobem k muzeu přistoupíte.

Dobrá rada? Nechte si na prohlídku muzea radějí více než méně času a berte ho jako hru, nikoli jako statickou muzejní expozici, kde se vaše jediná aktivita omezuje na čtení popisek u exponátů. Pobavíte se a naučíte se tak mnohem víc.

Takže, které čtyři různé směry, jimiž je možno se vydat za poznáním, muzeum nabízí?
- vlastivědná expozice o Jičínsku
- cesta stoupá vzhůru do nedostavěné věže kostela, do panské oratoře
- chodba muzea, kde se pořádají menší samostatné výstavy (momentálně výstava ze sbírky malířky Ivy Hüttnerové)
 -  čtvrtý směr míří ke třem sálům, z nichž nejzajímavější je zřejmě Konferenční salonek, kde roku 1813 císař František I. za svého pobytu v Jičíně sjednával alianci proti Napoleonovi před bitvou národů u Lipska

Kdo nechce projít muzeum klasicky, má šanci. K mání je tištěný průvodce muzeem - součást vstupenky, anebo stručnější průvodce pro uspěchaného návštěvníka - volte dle vlastního záměru. Kdo se rozhodne pro cestu muzeem podle průvodce rodinného, vyzkouší si třeba v sále jičínského pravěku tkaní nebo mletí zrna v kamenném mlýnku, v sále středověku bude psát na skriptoriích a o kus dále hledat na modelu Jičínské kotliny správné postavení dominant Valdštejnovy krajiny: a to byl samozřejmě jen menší zlomek příkladů. Zároveň je možné v každé místnosti najít kopii historické mince z příslušné doby.

Nejen histiorií živ je člověk, a tak se můžete jít odreagovat do muzejní herny a dílny. Její dominantou je veliká dřevěná stavebnice jičínského náměstí, ale her je tu povícero. Narazíte tu i na Skříň otázek, které se vztahují k vlastivědné části muzea. Skříň odpovědí stojí samozřejmě hned vedle. Samostatnou kapitolou v nabídce muzea je postava Albrechta z Valdštejna - kdo chce, může si v muzejní dílně vyrobit ze stočeného papíru hůlku, alespoň vzdáleně podobnou té, bez níž tenhle šlechtic nedal ani ránu. Díky hůlce se vám dostane větší úcty než návštěvníkům bez hůlky, což se hned projeví  tím, že vám propůjčí tajný plán Valdštejnova paláce. A s ním se dotyčnému otevře další rozměr expozic, protože narazí na tajné zámky, které jdou otevřít právě a jen s pomocí hůlky.
Co myslíte, narazíte i na tajnou komnatu?

Kudy se tam dostanete: Regionální muzeum a galerie - Muzeum hry v Jičíně, Valdštejnovo nám. 1, 506 01 Jičín

Kdy mají otevřeno: Denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin

Kontakt:  tel., fax 493 532 204, e-mail: muzeumhry@centrum.cz

Vstupné do muzea: rodinné - 100,- Kč, dospělí: 50,- Kč, děti - 30,- Kč / vstupné do galerie: dospělí 30,- Kč, děti 15,- Kč

Více informací a aktuality: www.muzeumhry.cz   

 

               
Reklama