Tak na tohle téma mám opravdu dost velký zážitek. Jsem starší ročník, takže jsem se vdávala, když mi bylo 20 let. Doma jsme byli 3 děti, byt malý, tak jsem se odstěhovala k manželovo rodičům do jejich domku pár km od mého bydliště. Měli jsme tam jednu místnost - ložnici a tchyni - generála. Byla pracovitá, dala by první poslední, ale muselo být po jejím. Když jsem do roka otěhotněla,  byty v šedesátých letech nebyly k mání, na postavení vlastního domku nebylo ani náhodou, tak jsme přemýšleli, jak dál. Byla to náhoda nebo osud, nevím, ale manžel dostal nabídku práce i s bytem, ale z krásné jižní Moravy do severních Čech. Jel se tam (vlastně sem) podívat, byt 1 : 3 v nové bytovce měl dostat opravdu obratem, no nebylo o čem uvažovat a začali jsme pomalu balit. Tedy balit nebylo nic moc, měli jsme tam jen vlastní ložnici, kterou jsme prodali, protože to stěhování by se prodražilo. Tak jsem porodila syna a za dva dny nato jel manžel už do nového zaměstnání. Ještě se stihl za mnou podívat do porodnice, ale pak už jsme si jenom psali. Věřte nebo ne, nedávno našla moje vnučka v jedné mé staré knížce ještě dopis z této doby. Tak když bylo synovi 2 měsíce, stěhovala jsem se za manželem asi 350 km daleko od rodičů, ale do nového bytu. Musím říct, že rodiče z toho nadšeni nebyli, ale manžel prý jim tenkrát řekl, že to je jen na rok a půl (o tom jsem neměla ani ponětí). Zůstala jsem tedy bez rodiny, jen s manželem a miminkem sice v našem novém velkém bytě, ale prázdném, kde jsme měli jen dětskou postýlku, starý šicí stroj a dost dlouho vypůjčený nábytek. Ale co, byli jsme zamilovaní, měli jsme krásné zdravé dítě, pohoda.
Musela jsem se naučit hodně počítat. Sice jsem měla průpravu z domova, maminka to neměla jednoduché, ale někdy to bylo opravdu kruté. Já zvu dceru s dětmi dost často na oběd a tenkrát? K mamince na oběd? Ani na kávu, nebo si jít pro peníze? Jednak to nebyl můj styl a jednak to bylo opravdu dost daleko. Úplně nejhorší to bylo, když jsme pak už měli 2 děti a když jim bylo 1 rok a 6 let, tak nás manžel nechal samotné, protože se zamiloval do jiné - mladší a to jsem byla úplně na dně a to byla doba, kdy jsem litovala toho, že jsem se stěhovala tak daleko od rodičů, sestry, bratra a také našeho krásného kraje. Ale ani zpět mi to nevyšlo. Teď už jsou tady doma hlavně moje děti i vnoučátka, ale já? Mne moje srdíčko stále táhne do okolí Brna. No a moje děti? Ano, je to jasné, už jsem se zmínila, že mám vnoučata, odešly, ale ne daleko, vidíme se často a hlavně ta komunikace je dnes o hodně snažší než kdysi.

Ježurka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


A jaký byl ten váš odchod z domova. Rodiče plakali, vy jste se radovali? Nebo naopak?

Pište, dnešní téma je váš odchod z domova...

  • Kdy jste odešli z domova?
  • Měli jste dojem, že už je čas opustit rodné hnízdo a začít samostatně?
  • Byl váš odchod provázen spory s rodiči?
  • Vyhodili vás?
  • Vrátili jste se na nějaký čas zpátky?
  • Jak váš odchod nesli rodiče?
  • Pokud byste měli tu možnost, změnili byste něco na vašem odchodu z domova?
  • Máte strach z toho, až vás opustí vaše děti?

Pište na redakce@zena-in.cz

Předmět: Odchod

Jeden z vašich příspěvků odměním hezkou sadou dekorativní kosmetiky, která obsahuje řasenku, make-up, lesk na rty a dva laky na nehty.

oschody

Reklama