V první řadě je nutné si uvědomit, že každé zvířátko je živý tvor - se všemi nároky a závazky. Pořídit si je představuje závazek, a to nemalý. Ani kočička není jen to malé mazlivé klubíčko, které chováme občas v náručí - je to šelmička, která má svoje potřeby a nároky. A ne zrovna malé, jak nám názorně vysvětlila čtenářka Deja, která má kočiček hned několik.

Kdybych chtěla domů kočičku, co bych pro ni měla mít?

Pelíšek

Kočky jsou rády schované – vyhovuje jim kukaň, osobně nedoporučuji proutěné kukaně a pelíšky. Ty jsou sice pěkné, ale pro kočičáky nepraktické. Kočka je může použít jako škrabadlo, a tím zničit. Osobně si myslím, že pelíšek není nutný, kočka si vždy najde místo, kde se jí bude líbit. Stačí polštářek na židli nebo na širší okenní parapet. Kočky rády pozorují okolí.

Toaleta

Kočky jsou velmi čistotné a snadno se naučí na kočičí toaletu. Pro malé kotě je vhodnější začít třeba s větší plastovou krabicí nebo plastovou nižší mísou či umyvadlem. Tam se bez problémů naučí chodit na kočkolit. Potom doporučuji pořídit kočičí toaletu s boudičkou. Existují v několika cenových relacích, podle komfortu – dvířka, pachové filtry apod. Naše kočky dvířka po čase urvaly. Do toalety dáváme stelivo, tzv. kočkolit – je opět výběr v mnoha cenových relacích, jsou nasákavé, hrudkující, z buničiny apod. Mně osobně se nejvíce osvědčil dobře hrudkující. Dáváme asi 7 cm vrstvu. Odebíráme pouze výkaly (moč utvoří hroudy). Čistíme denně. Naše kočky v případě, že je „plné WC“ chodí klidně dělat potřebu za toaletu. Dobré kočkolity není potřeba často měnit, ale přesto po určité době je dobré toaletu dobře vymýt a provést dezinfekci. Na vybírání výkalů prodávají různé lopatičky s dírkami.

Misky na potravu

Zde opět záleží na tom, kolik peněz jsme ochotni za misky utratit. Prodávají se plastové, keramické a nerezové. Líbí se mi misky připevněné k podnosu. Sama jsem to vyřešila samostatnými miskami umístěnými na starších plastových tácech, které už při stolování nepoužívám. Na místě určeném pro kočičí stravování mám misku na vodu a misku na granule. Na toto místo musí mít kočka stálý přístup. Potom mám ještě jednu misku, na kterou dostává masíčko, jogurt apod. Tuto misku po nakrmení hned umyji, aby se případné zbytky potravy nekazily.

Cestovní přepravky nebo tašky doporučuji pro přemisťování kočičky třeba i k veterináři. Protože s kočkami necestujeme, případnou přepravu k veterináři jsem vyřešila tzv. piknikovým košem. Je fakt, že se v tom kočičákům moc nelíbí, ale na tu chvíli při cestování to stačí.

Škrabadla, šplhadla, hračky

Určitě nějaké pořídit, nebo vyrobit. Kočka potřebuje brousit drápky, jinak si je brousí na nábytku. Nabízí se různá provedení, různé velikosti. Kočky jsou velmi hravé šelmičky, takže různé kočičí hračky ocení.  

Po své nedávné zkušenosti, kdy kocourek mojí kamarádky dokazoval, že je velice hravé zvířátko svými přeskoky na trase "záclony - skříň - naše hlavy - houpací křeslo - klavír - záclony" bych dodala, že kočka potřebuje nejen hračky, ale i spoustu pohybu. Ovšem jsou to nádherná stvoření, zejména, když se vám uvelebí na klíně a nechají se hladit a drbat.

Reklama